Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul National de Informatic Spiru Haret Suceava

Prof. Magdalena Iacoban

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba i literatura romn


Unitatea: Perioada modern;
Forme hibride ale civilizaiei romneti la mijlocul secolului al XIX-lea
Subiectul: Chiria n provinie de Vasile Alecsandri
Timpul: 3 ore
Tipul leciei: predare nvare evaluare
Clasa: a XI-a
Scopul leciei: Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural romnesc la
mijlocul secolului al XIX-lea.
Obiective operaionale:
1. s utilizeze strategiile adecvate de lectur n vederea nelegerii textului;
2. s explice relaiile dintre opera Chiria n provinie i contextul cultural n care a aprut
aceasta;
3. s identifice elementele specifice textului dramatic (compoziie, construcie);
4. s stabileasc relaiile dintre reperele temporale i spaiale i fenomenul cultural al epocii;
5. s ilustreze prin exemple conflictul dintre vechi i nou, semnele modernitii pe care le imit
Chiria;
6. s schieze portretul personajului principal;
7. s ilustreze prin exemple expresivitatea elementelor de limbaj;
8. s interpreteze textul studiat prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur;
9. s utilizeze tehnicile i strategiile argumentative adecvate dezbaterii;
Forme de organizare: activitate individual, frontal i pe grupe.
Metode didactice: brainstormingul, conversaia euristic, expunerea, lectura pe roluri, exerciiul,
dezbaterea.
Mijloace de nvmnt: manualul, fie de citate, fie de idei, gril de evaluare a rezumrii,
gril de evaluare a argumentrii, gril de evaluare a participrii la dezbatere.
Bibliografie:
Vasile Alecsandri, Opere complete;
Colegiul National de Informatic Spiru Haret Suceava
Prof. Magdalena Iacoban
George Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Ed. Minerva,
Bucureti, 1982.

SECVENELE STRATEGII DIDACTICE


CONINUTURI FORME RESURSE
LECIEI EVALUARE
VIZATE DE PROCEDURALE
ORGANIZARE Itemi
Numii
Organizarea clasei; Activitate Conversaia domeniile n
Verificarea temei; Frontal Fie care s-a implicat
Se vor actualiza Activitate biobibliografice V. Alecsandri n
informaiile referitoare Frontal epoc.
I. EVOCAREA la opera lui Vasile Activitate Ciorchinele Enumerai
Alecsandri pe baza Individual speciile literare
fielor biobibliografice. ale creaiei sale
i exemplificai-
le prin opere
cunoscute.
Colegiul National de Informatic Spiru Haret Suceava
Prof. Magdalena Iacoban
Captarea ateniei Activitate Notai cinci
elevilor se face printr-o Frontal Conversaia cuvinte/structuri
discuie liber care s
referitoare la ce Activitate denumeasc
nseamn a fi la Frontal ceea ce
mod n zilele noastre. considerai voi
c nseamn a
fi la mod n
zilele noastre.
Elevii vor fi anunai c Dai exemple de
urmeaz s studieze: Manualul situaii, de
Chiria n provinie de Activitate (puncte de evenimente sau
V. Alecsandri, ca text Frontal reper) personaliti din
reprezentativ pentru realitatea
capitolul intitulat romneasc care
II. Forme hibride ale s reprezinte
REALIZAREA civilizaiei romneti la forme hibride
SENSULUI
mijlocul secolului al ale civilizaiei
XIX-lea. Activitate noastre, ntre
Frontal Orient i
Occident.
Se noteaz titlul leciei
pe tabl, iar elevii l
noteaz n caiete.
Se face plasarea
textului n contextul
operei lui V. Alecsandri
i n contextul epocii n
care a aprut,
precizndu-se c piesa,
comedie cu cntice, n
2 acte, face parte din
Ciclul Chirielor, din
care mai fac parte
Chiria n Iai sau Expunerea
Dou fete -o neneac Activitate
(1850), Cucoana Frontal
Chiria n voiaj
cnticel comic (1868),
Chiria n balon. Fars
de carnaval (1876). Activitate
Se menioneaz c Individual
personajul principal,
cucoana Chiria,
reprezint liantul Activitate
ntregului ciclu, fiind Individual
relevant pentru
Colegiul National de Informatic Spiru Haret Suceava
Prof. Magdalena Iacoban
Ora a II-a:
Se face verificarea
temei i elevii sunt Activitate
anunai c vor Frontal
continua s discute
opera Chiria n
provinie, avnd n
vedere: conflictul
dramatic, construcia
personajului n textul
dramatic i rolul
expresiv al elementelor
de limbaj.

Se evideniaz reperele Activitate Textul comediei Consultai textul


temporale i spaiale i Individual Chiria n comediei
rolul acestora n crearea provinie (indicaiile de la
contextului potrivit nceputul
evoluiei conflictului actelor i al
dintre vechi i nou. scenelor) i
precizai
reperele
Conversaia temporale i
Activitate pe spaiale.
Se realizeaz grupe cu Identificai n
identificarea raportare Actul I, Scena3,
conflictului comic. frontal inteniile
Chiriei, care
vor deveni n
pies elementele
Activitate conflictului
Frontal comic.
Ilustrai prin
Se discut cu elevii exemple din
semnele modernitii Exerciiul Actul I, Scena
pe care le imit Chiria, 3, semnele
care, ntoars de la Iai, modernitii pe
vrea s impun moda care le imit
vremii n provincie. Chiria.

Menionai
Se cracterizeaz defectele i
personajul principal, calitile
menionndu-se c Chiriei.
acesta este arjat Pornind de la
caricatural, nefiind o formulele de
apariie respingtoare adresare
Colegiul National de Informatic Spiru Haret Suceava
Prof. Magdalena Iacoban
ORA A III-A:
Elevii sunt anunai c
n aceast or vor
realiza o dezbatere cu
moiunea: n ceea ce
privete introducerea
noutilor civilizaiei Activitate Dezbaterea
occidentale, Chiria Frontal
are o atitudine
progresist, iar Brzoi
are o atitudine
conservatoare.
Se stabilete specificul
dezbaterii i regulile
III. REFLECIA desfurrii ei.
Se precizeaz c rolul
profesorului este de
moderator, el neputnd
interveni nici n Activitate pe Fie de citate
nuanarea grupe Fie de idei
argumentelor, nici n Lucrri de
evaluarea informare
participanilor. precizate n
Se constituie la nivelul bibliografie
clasei echipele
afirmatoare i echipele
negatoare, precum i
echipa de evaluatori.
Se prezint argumente Grila de
pro i contra moiunii, evaluare a
pe rnd, de ctre fiecare argumentrii
dintre vorbitori, pe (anexa 2 )
baza fielor i a
informaiilor pregtite
ca tem pentru acas.
Se comenteaz Activitate
confruntarea de opinii individual
dintre Brzoi i Chiria, Conversaia
avnd n vedere euristic
receptivitatea ei la
noutate, precum i
reticena soului la
orice tip de schimbare.
Argumentele pentru Dezbaterea
susinerea fiecrei
opinii trebuie s fie
Colegiul National de Informatic Spiru Haret Suceava
Prof. Magdalena Iacoban
unele pertinente, iar
exemplele s fie
semnificative.
Echipa de evaluatori Grila de Valorificai
evalueaz conform evaluare a ideile din
grilelor. participrii la dezbatere prin
dezbatere redactarea unei
Valorificarea ideilor din (anexa 5) lucrri de
dezbatere se face prin sintez de
redactarea unei lucrri maximum o
de sintez. pagin.

Se stabilete tema Scriei un eseu


pentru acas. argumentativ n
care s
demonstrai,
prin referire la
comedia Chiria
n provinie,
valabilitatea
afirmaiei lui
George
Clinescu (n
Istoria
literaturii
romne de la
origini pn n
prezent):
Chiria e o
cochet btrn
i totodat o
bun mam...

S-ar putea să vă placă și