Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată

Data: 14noiembrie 2017


Propunător: Profesor Marina-Roxana Cretu
Unitatea de învăţământ: Școala Primară Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică ,,Florilor”
Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului/săptămânală: „Tablou de toamna”/ „Toamna harnică și de toate darnică
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.L.A.1. – „Bogatiile toamnei” – centrul Biblioteca – elemente de comunicare orala
- centrul Stiinta – joc de masa(legume, fructe)
- centrul Artă – pictura cu estompa ( frunze)
- A.D.E.1.– D.S. – ”Bogatiile toamnei”-joc exercitiu
Scopul activităţii: fixarea si consolidarea reprezentărilor corecte despre forme, marime si
culoare şi a deprinderii de a constitui grupe după criteriul dat ;

Obiective operaţionale:
- să denumeasca imaginile puse la dispozitie, comunicand intre ei
- să aseze umbra aleasa la imaginea corespunzatoare
- s-ă picteze corect cu betisorul folosind tehnica picturii cu estompas;
- să grupeze elementele puse la dispozitie dupa divesre criterii invatate
- să corecteze greseala intentionata a educatoare
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca
independentă, jocul;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, mişcarea;
c) Resurse materiale: aparat foto, clopoţel, jetoasne cu fructe, legume , flori,betisoare joc de
masa
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual
Durata: 1h şi 15 min
Bibliografie:
-Răileanu, Daniela, Vieriu, Dorina, Alecsa, Iuliana, 2010, „Proiectarea pas cu pas”, editura
Diamant, Argeş;
- ***M.Ed.C.T., 2008„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H.,
- Culea, Laurenţia, Sesovici, Angela, Grama, Filofteia, Pletea, Mioara, Ionescu, Daniela,
Anghel, Nicoleta, „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar), Ed. Didactica Publishing House, Buc.,
- ***M.Ed.C.T., 2009, Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, edituraC.N.I „Corsei” S.A:
Scenariul activităţii

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă, care a îmbrăcat haine de


toamnă unde vor găsi o machetă. Educatoarea va fi surprinsă pentru că nu
ştie cine i-a stricat grădina, dispărând toate legumele şi florile de pe ea.
Pentru fi pregătiţi de muncă, educatoarea îi va aduna pe copii pe covor unde,
pe melodia „Câte unul pe cărare” vor face câteva exerciţii de încălzire a
aparatului locomotor. Apoi le va prezenta ce au de făcut mai departe pentru
a-i ajuta pe iepuraşi (oferta de lucru –A.L.A.1 „Bogatiile toamnei”). Educatoarea va prezenta
materialele, iar copiii „în pas de furnicuţă”(Tranziţie) se vor îndrepta spre centrele deschise în
funcţie de preferinţe, î. Copiii care se vor îndrepta spre centrul Biblioteca vor avea de citit
imagini cu toamna . La centrul Artă, vor merge copiii şi vor avea de realizat frunze prin tehnica
picturii cu estompa. Copiii care se vor îndrepta spre centrul Stiinta vor avea de asezat jetonul
ales la umbra corespunzatoare . Copiii îşi încep lucrul cu drag, iar atmosfera din grupă este una
foarte plăcută, antrenantă şi relaxantă. Pe tot parcursul lucrului copiii vor fi ajutaţi la centre de
către educatoare, care îi va fotografia pentru a avea o amintire în jurnalul grupei. La
„Clinchetul clopoţelului” (Tranziţie) educatoarea încearcă o atenţionare în ceea ce priveşte
finalizarea lucrărilor de la fiecare centru, după care se trece în revistă activitatea finalizată.
Copiii îşi fac curat la locul unde au lucrat (Rutina – „Masa mea e cea mai ordonată”), apoi se
îndreaptă spre grupul sanitar pentru a dovedi că sunt adevăraţi prieteni ai curăţeniei (Rutina –
„Sunt un copil îngrijit”). La revenirea în sala de grupă, educatoarea le arată copiilor lucrările
de la centrele deschise, amintindu-le acestora ceea ce au realizat. Bucuroşi că au realizat corect
sarcinile, copiii vor juca un joc rxercitiu „Bogatiile toamnei”,( D.S).
Activitatea se va încheia cu aprecierea muncii şi efortulului copiilor în ducerea la
îndeplinire a tuturor sarcinilor.
PROIECT DIDACTIC

Data: 16 noiembrie 2017


Propunător: Profesor Marina Roxana Cretu
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică
Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului/săptămânală: „Tablou de toamna”/ „Toamna harnică și de toate darnică
Categoria de activitate: A.L.A.2
Tema Activităţii : Toamna”
Forma de realizare: auditie
Scopul: Dezvoltarea şi consolidarea atenţiei de a asculta cantecer;
Obiective operaţionale:
- să audieze în linişte cantece de toamna;
- să reproduca corect cantecele audiate ;
-sa intoneze cantece respectand linia melodica

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: - conversaţia, audiţia, explicaţia, problematizarea;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, stimularea;
c) Resurse materiale: calculator, soft educaţional, bulinuţe vesele;
d) Forme de organizare: frontal, individual;
Durata: 20 de minute
Bibliografie:
- ***M.Ed.C.T., 2008„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H.,
- www.didactic.ro.

S-ar putea să vă placă și