Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu Program Prelungit Nr. -structura Gradinita cu
Program Prelungit Nr. Timisoara
EDUCATOARE:
GRUPA: Mare
TEMA ANUALA: Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?
TEMA PROIECTULUI: Prietenii nostri necuvantatori
SUBTEMA: Animale de la Poli
TEMA ZILEI: „Călătorie în ţinutul de gheaţă”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata (ALA+DS2+DOS)
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
MIJLOCUL DE REALIZARE: joc didactic,decupare, asamblare si lipire,formare de multimi
FORMA DE ORGANIZARE: in grupuri,individual,frontal
DURATA: 1 zi
LOCUL DE REALIZARE: Sala de grupa
SCOPUL ACTIVITATII: - Verificarea cunostintelor referitoare la formarea mulţimilor,
raportarea numărului la cantitate;
- Consolidarea deprinderilor de a pronunţa corect diferite
cuvinte, de a alcătui propoziţii şi de a despărţi în silabe diferite
cuvinte.
OBIECTIVE OPERATIONALE-ADE:

OBIECTIVE OPERATIONALE-Activitati liber alese (ALA1):


STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: jocul, conversatia, explicatia, problematizarea, expunerea,
descoperirea, observarea, lucrul in grup, demonstratia.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe cu animale de la poli,ecusoane, ţinutul îngheţat,
gheţari, animale de la poli, cifre,hârtie, lipici.
BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), MECT, 2008
• Laborator prescolar – ghid metodologic, editia a II-a, – editura V& Integral,
Bucuresti, 2002
• Curs “Strategii de invatare prin cooperare” – modulul III – Step by Step
• Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode
interactive de grup” –ghid metodic, editura Arves,
• Filofteia Grama, Mioara Pletea,Angela Sesovoci…”Aplicatii ale noului curriculum
pentru invatamantul prescolar”, vol I si II, ed. DPH, 2009

SCENARIUL ZILEI
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de
procedee didactice organizare

1. Moment Asigurarea mediului şi climatului instructiv-educativ -conversatia, Observarea


organizatoric optim învăţării. explicatia comportamentului
-amenajarea spatiului de lucru, pregatirea materialului, initial,interesul
prinderea in pieptul copiilor a ecusoanelor cu animale -ecusoane cu pentru activitate.
animale

2.Reactualizarea Saptamana aceasta vorbim despre o tema frumoasa si


cunostintelor anume:Animalele de la Poli.Cine poate sa imi spuna ce
animale de la Poli cunoastem?
-ursul polar
-vulpea polara
-iepurele polar
-foca
-pinguinul
-morsa
-lupul polar etc.
Cine poate sa imi spuna daca traiesc si oameni la Poli?
-Da traiesc,si se numesc inuiti sau eschimosi.
Cu ce traiesc ei,ce mananca?
-Mananca baleen,foci,pesti.
Cu ce se ocupa?
-Se ocupa cu pescuitul.
Cu ce se deplaseaza ei?
-Ei se deplaseaza cu ajutorul saniilor trase de caini Husky.
Cum este vremea la Poli?
-Este frig si zapada tot timpul.
Unde dorm eschimosii?
-Eschimosii dorm in casute facute din blocuri de gheata
numite igluri.
2.Captarea Se va realiza prin introducerea elementului surpriză: Sosirea Observarea
atentiei pachetului din partea pinguinului Willy. -conversatia, comportamentului
explicatia, verbal şi
expunerea nonverbal al
copiilor
3.Anuntarea Pinguinul Willy ne-a trimis o scrisoare in care ne spune ca - expunerea
temei este tare necajit ca i-au disparut pestii si ca unele animale de
la Poli i-au furat mancarea lui-adica pestii.
Willy ne roaga pe noi sa il ajutam sa isi recupereze mancarea
,rezolvand unele sarcini date de catre animalele ce i-au luat
pestii.
4. Desfasurarea Pinguinul Willy ne cere in felul urmator:Sa mergem la foca sa
activitatii luam plicul cu CERINTA NR.1: -evaluare frontala
Gaseste 5 gheţari mari şi aşează-i în ţinutul de gheaţă. - explicatia
Apoi vom merge la morsa si vom lua plicul cu CERINTA - conversatia
NR.2:Gaseste 7 pinguini mici şi aşează-i în ţinutul de gheaţă. -aprecierea
Vom ajunge la urs si vom deschide plicul cu CERINTA raspunsurilor
NR.3:Aseaza in apa 4 peşti care au culoarea rosie. - exercitiul corecte
De la urs ajungem la ren ce are plicul cu CERINTA NR.4: -evaluare orala,
Aseaza in apa 3 peşti care au culoarea galbenă. - individuala,
De la ren ajungem la iepurele polar ce are plicul cu problematizar - observarea
CERINTA NR.5:Aseaza 6 morse in tinutul de gheata. ea comportamentului
Vulpea polara are plicul cu CERINTA NR.6:Alege atâţia verbal şi
peşti cât arată cifra din mâna mamei pinguin si aseaza-i langa nonverbal al
ea. copiilor
Lupul polar ne intampina cu plicul cu CERINTA NR.7:Alege
atâţia gheţari cât arată cifra de pe burtica tatălui pinguin si
aseaza-i in jurul lui.
Bufnita polara ne da plicul cu CERINTA NR.8:Alege atâtea
ouă cât arată cifra de pe iglul mare si aseaza-le in cuibul
pinguinului.
Balena polara ne da CERINTA NR.9:Aşează în faţa ursului
polar 3 peşti de culoare diferită.
Fratii mei mai mari va vor da ultimele plicuri .CERINTA
NR.10:Aseaza 9 peşti in cosul eschimosului .
CERINTA NR.11:Priveste burtica pinguinului ,recunoaste
cifra si aseaza pinguinii vecini.
Pentru fiecare rezolvare corecta vom reusi sa recuperam
pestii pinguinului Willy pe care ii vom aseza intr-un cufar
pentru a-i recupera la sfarsitul zilei.
Eu le propun copiilor să continuam munca pe centre. Astfel
eu le prezint centrele la care vor lucra şi sarcinile pe care le au
de rezolvat.
La Centrul “Biblioteca”: Pinguinul decorat-elemente grafice
La Centrul „Manipulative” Copiii vor înşira mărgele pentru a
realiza colier pentru mama pinguin.
La Centrul „Artă”, copiii vor avea de realizat câte un
penguin/foca/eschimos.Aici va fi activitatea apartinatoare
domeniului om si societate –activitate practica.
5. Obtinerea
performantei Ca sa fie si mai multumit Pinguinul Willy de noi ,ii vom - explicatia - frontala
pregati o surpriza –si anume ii vom face o macheta rupta din - conversatia - individual
peisajul lui de acasa. - exercitiul a
Pentru asta va trebui sa ne intoarcem la centrul Arta unde am - - colectiva
colorat imaginile cu pingini,foci,eschimosi,etc,sa le luam si sa problematizar
incercam sa le asamblam pe ghetarul pregatit de mine. ea

- munca in
echipa
6.Evaluarea Se va trece prin dreptul fiecarui centru si se vor face
performantelor aprecieri asupra muncii depuse. - conversatia
7. Incheierea In incheierea activitatii copiii sunt apreciati verbal . Apoi
activitatii se va juca jocul de mişcare: „Cursa pinguinilor”. La finalul -activitate
muncii ,din ţinutul de gheaţă va veni un pachet cu banuti de colectiva
aur ,cate unul pentru fiecare drept rasplata pentru efortul
acordat activitatii zilei.

S-ar putea să vă placă și