Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.11.2017
INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „Cuvioasa Parascheva” din Iași
GRUPA: mijlocie
PROPUNĂTOARE: Găinuță Ionela-Marinela și Cozma Cătălina Mihaela
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Estetic-Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE-Activități artistico-plastice
MIJLOC DE REALIZARE:Desen
TEMA ACTIVITĂȚII-„Tablou de toamnă”
TIPUL DE ACTIVITATE:Formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: individuală, pe grupe,frontală
DURATA:25-30 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
SCOPUL: Conturare și colorarea unor forme elaborate pentru realizarea unui peisaj de toamnă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să recunoască și să coloreze în spațiul plastic dat elemente caracteristice toamnei
 Să-și îmbogățească cunoștințele despre tehnicile de lucru necesare realizării unui tablou de toamnă
 Să folosească corect culorile toamnei (galben,portocaliu,roșu,verde,maro)
 Să mânuiască corect creioanele și cariocile
 Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, problematizarea, demonstrația, exercițiul ;
 Mijloace de învățământ: planșe model, planșe cu peisajul pentru preșcolari,creioane colorate, carioci, stimulente
 Forme de organizare: pe grupe
RESURSE:
 Umane: 25 copii
 Temporale: 25-30 min;
BIBLIOGRAFIE:
„Didactica activităților instructive-educative pentu învățământul preprimar”, Editura Didactică Nova, Craiova.
Lovinescu, A.V. ,Gurău, V., Datcu, A., Metodica predării desenului și modelajului în grădinița de copii”, Editura
Didactică și Pedagogică București, 2005.
DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE
NR.C SECVENȚA CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode și Mijloace Forma de EVALUARE
RT DIDACTICĂ procedee didactice organizare

1. Moment Se pregătesc sala , mobilierul şi materialul


organizatoric didactic pentru desfășurarea activității
2. Captarea atenţiei Se va purta o convorbire despre anotimpul de Conversația frontal Capacității
toamnă, punctându-se schimbările ce au loc în copiilor de a
natură, vestitorii acestui anotimp. răspunde corect
Ce schimbări credeți că se petrec toamna? la întrebările
Toamna,frunzele copacilor își schimbă adresate de
culoarea în nuanțe de galben,roșu,arămiu. educatoare
Despre păsările călătoare ce știm că fac? Explicația
Acestea pleacă în țările calde.
Dar despre animalele sălbatice? Animalele
sălbatice încep să-și strângă provizii pentru
anotimpul de iarnă.

3. Anunţarea temei şi a După conversația purtată le voi anunța Conversația Fișă de frontal
obiectivelor copiilor tema zilei „TABLOU DE colorat
TOAMNĂ” și le voi explica ce vom face mai
departe. Voi citi o strofă dintr-o poezie de
D.Botez și voi purta câteva discuții pe baza
conținutului acesteia.Le voi oferi fiecăruia
câte o planșă cu peisajul de toamnă și le voi Capacitatea
adresa câteva întrebări: copiilor de
1) Ce elemente observați în acest peisaj? analiză a
Explicația
2) Ce schimbări ale anotimpului de conținutului
toamnă puteți observa în acest peisaj? tabloului
3) Ce aspecte din poezia prezentată
recunoașteți în tablou?
4) Puteți oferi un titlu acestui peisaj?

1)
4. Prezentarea Copiii au pe măsuțe creioane colorate (sau Explicația Tablou
modelului și intuirea carioci după preferințe) de toamnă
materialului de lucru
5. Dirijarea învăţării 1) Ce observați în acest peisaj? Demonstrați Carioci Frontal
2) Cum vom colora floricelele? Dar a
buburuza?
3) Cum colorăm copacul?
(trunchiul,frunzele)
4) Cum colorăm căsuța (pe Capacitatea
componentele ei) Creioane Individual copiilor de a
5) Cum colorăm soarele? Dar păsările Explicația colorate răspunde corect
călătoare? (cocorii și rândunelele) la întrebările
După oferirea explicațiilor le voi ura copiilor adresate
„SPOR LA LUCRU!” .
În timp ce copiii lucrează,se dau indicații
suplimentare,individuale și sunt ajutați daca
este cazul.
6. Evaluare Sunt scoși pe rând grupe de câte 4-5 copii și Conversația Capacitatea
se va realiza autoevaluarea și se vor putea copiilor de a
face aprecieri referitoare la modul în acestea Explicația face aprecieri
au fost realizate de ceilalți copii. corecte asupra
Lucrările copiilor vor fi expuse pe panoul de Observația lucrarile
la intrarea instituției . executate
7. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri referitoare la modul de Conversația Aprecieri
desfășurare ala activitățiilor și la verbale
comportamentul copiilor. Copiii vor primi Explicația
recompense.

S-ar putea să vă placă și