Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 06.04.2016
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială Specială Huedin
CLASA: a II-a (deficiențe severe, profunde și/sau asociate)
PROPUNĂTOR: Prof. psihopedagog Abrudan Simona Rodica
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Elemente de matematică aplicată
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Compararea mulțimilor”
SUBIECTUL: “Numerele naturale de la 0 la 5”
TIPUL LECŢIEI: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre numerele naturale în concentrul 0-5;

OBIECTIV CADRU/COMPETENȚE GENERALE: formarea capacităților de


înțelegere a modificărilor cantitative ca suport al formării deprinderilor de tip matematic

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ/COMPETENȚE SPECIFICE:


2.2. Compararea mulțimilor de obiecte și sesizarea schimbărilor cantitative prin creștere și
descreștere;
2.3. Citirea și scrierea simbolurilor matematice elementare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- O1-să recunoască numerele naturale în concentrul 0-5;
- O2-să ordoneze crescător şi descrescător numerele naturale în concentrul 0-5;
- O3-să raporteze corect numărul la cantitate și invers;
- O4-să precizeze vecinii numerelor naturale în concentrul 0-5;
- O5-să compare numere date din concentrul 0-5.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE- grupa 2- conform PIP:


- O1- Să recunoască numerele naturale în concentrul 0-5
- O2- Să numere corect, crescător și descrescător, în concentrul 0-5 ;
STRATEGII DIDACTICE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstraţia, jocul
didactic, munca independentă.
II.Materiale: coș, plicuri cu jetoane numere, jetoane (buburuze, albine, fluturași, flori,
rândunele), planșa cu pădurea, fişe ou cu sarcinile de lucru, carioci, fișe cu coșul, plicuri cu ouă
colorate, lipici.
III. Temporale: 45 minute
IV. Spațiale: sala de clasă
V. Forme de organizare: frontal, individual.
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
evaluarea reciprocă, aprecieri verbale
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecției Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE


Metode şi Mijloace de Evaluare
procedee înv.
1. Moment - Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii
organizatoric optime a orei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea
materialului didactic.

2. Captarea - Le voi arăta elevilor un element surpriză- un coș cu Conversaţia Coș cu surprize Evaluez modul de
atenţiei surprize din partea Iepurașului de Paști. receptivitate al
- Vreți să-l ajutăm pe iepuraș cu pregătirile pentru elevilor
Sărbătoarea Paștelui? Haideți să ne amintim ce am
învățat până acum la matematică!

3. Anunţarea - Pentru a-l ajuta pe Iepuraş, trebuie să numărați, să Conversaţia Se consideră reușită
temei şi a comparați cifrele de la 0 -5, să le ordonați și să rezolvaţi menținerea voluntară
obiectivelor sarcinile de pe ouă, să asociaţi cifra cu numărul, să a atenției la
lecţiei formaţi mulţimi. majoritatea elevilor

4. - Se cere copiilor să numere crescător şi descrescător în Conversația Se consideră reușită


Reactualizarea concentrul 0-5; pentru majoritatea
cunoştinţelor - Fiecare elev va primi câte un plic cu jetoane cu cifre, elevilor:
însuşite sarcina fiind de a indica numărul care se potrivește: - numărarea corectă
anterior Vecinul mai mare al lui 1 e ...… Explicaţia crescător și
Vecinul mai mic a lui 3 este…. Exerciţiul descrescător
Vecinul mai mic a lui 4 este……. Plicuri cu - raportarea corectă a
Între 3 și 5 se află...... jetoane cu numărului la cantitate
Vecinul mai mare a lui 4 este…… numere, -formarea mulțimilor
- Apoi vom forma mulțimi, sarcina fiecărui elev fiind de a buburuze, și identificarea
așeza pe bancă atâtea jetoane cu fluturași, albine, albine, mulțimii cu mai
buburuze, rândunele, flori, cât arată cifra. fluturași, multe/mai puține
- Elevii sunt rugați să așeze în partea stângă, pe măsuță, rândunele, flori elemente
jetoanele cu albine, iar în partea dreaptă, cele cu flori.
Sunt întrebați ce formează ele. Răspunsul este însoțit de
gesturi (indicarea efectivă a mulțimii prin încercuire
imaginară).
- Sunt întrebați care mulțime cred ei că are mai multe
elemente. Pentru acest lucru, vom așeza elementele în
perechi. Începem de jos în sus astfel: așezăm o albină și
lângă ea o floare și tot așa până la ultimul jeton.

5. Prezentarea - Voi scrie la tablă scara numerică, apoi le propun elevilor Jocul didactic Jetoane cu cifre Se consideră reușită
conținutului și jocul „Scara”. Fiecare elev primește câte un jeton cu o Exerciţiul 1-5 dacă majoritatea
desfășurarea cifră- 1-5 și îi solicit să se așeze în ordine crescătoare, Conversaţia elevilor rezolvă
propriu- zisă apoi descrescătoare: Demonstraţia corect 4 din cele 6
Realizează scara numerică 1-5 –crescător; sarcini de lucru
Realizează scara numerică 1-5 –descrescător;
- Ne vom juca „Fă cum spun eu!”
Sarcina este să execute următoarele comenzi:
Vecinii lui 2 un pas în față!
Vecinii lui 4 se așează ghemuit!
Vecinul mai mic a lui 3 imită broscuța.
Vecinul mai mare a lui 4 va cânta ”Cucurigu ” de 2 ori
Toate numerele mai mici decât 5 vor cânta o strofă din
”Vine, vine primăvara”
Acum că ne-am amuzat/ Și iarăși am cântat / Jetoanele le
lăsăm/În băncuțe ne-așezăm.
- Le spun povestea Iepurașului care a ajuns într-o pădure
fermecată ca să adune ouă din cuiburile păsărelelor, pe Conversația Se consideră reușită
care copiii să le vopsească pentru Sărbătoarea Paștelui. Expunerea menținerea voluntară
Dar iepurașul a pierdut coșul cu ouă și vă roagă pe voi a atenției la
să-l ajutați să le caute în pădurea fermecată și să le majoritatea elevilor
așezați în coșuleț.
- Le prezint planșa cu pădurea și le spun că, pe cărarea din Explicația Planșa cu
pădure, sunt ouă care ne arată ce trebuie să facem ca să-l Demonstrația pădurea
ajutăm pe iepuraș. Jocul didactic Coșuleț
- Le propun un joc didactic: Căutăm ouăle în pădure Ouăle cu Se consideră reușită
- Explicarea şi demostrarea jocului- în fiecare ou de pe sarcinile de dacă majoritatea
cărare este câte o sarcină de lucru, doar dacă rezolvi lucru elevilor rezolvă
corect sarcina ai voie să cauţi următorul ou. corect sarcinile de pe
- Executarea jocului de probă. fișe
Se va executa jocul de probă, pentru a se vedea dacă copiii
au înţeles jocul. Un copil ia primul ou şi vom citi sarcina:
Desenează în mulţime, atâtea ouă cât arată cifra. Dacă
elevul va rezolva corect sarcina, un alt elev va căuta un alt
ou.
Jocul va continua, pe fiecare ou fiind dat alt exerciţiu, iar
rezolvarea corectă a acestuia presupune trecerea la
descoperirea altui ou. Vom proceda astfel până la epuizarea
fișelor ou.
6. Obţinerea - Voi realiza împreună cu elevii ” Coșul iepurașului- Munca Fişe cu coșul Se consideră reușită
performanţei elevii vor primi o fișă de lucru cu un coș și câte un plic independentă Plicuri cu ouă dacă elevii lipesc
ce conține ouă de diferite culori. Elevii vor avea ca colorate corect ouăle în coș
sarcină să lipească ouăle în coș conform codului (1 Lipici după codul de culoare
verde, 2 roz, 3 albastre, 4 roșii, 5 galbene)

7. Asigurarea Înainte să-ncheiem, haideți să ne amintim cântecul Conversaţia Evaluez


feed-back-ului, Numărătoarea și să-l cântăm. corectitudinea
retenției și a versurilor interpretate
trasferului
8. Evaluarea Bravo, ați fost minunați/Cu toții v-ați descurcat,/ Înainte de Conversația Stimulente Apreciez verbal elevii
activităţii plecare /Propun o îmbrățișare. Stimulente

Activitatea se încheie cu o îmbrățișare de grup.


Se vor distribui elevilor dulciuri.
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant
privind participarea elevilor la lecţie.

S-ar putea să vă placă și