Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA

Nume, prenume:

Data: 15.12.2017

Clasa: a VI-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: ARTROPODE – Arahnide: paianjenii

Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.

Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la caracterele generale ale arahnidelor

Obiectiveleoperationale:

 Sa precizeze caracterele generale ale artropodelor (O.1)


 Sa prezinte mediul de viata al acestora (O.2
 Sa identifice componenetele corpului la paianjenul cu cruce (O.3)
 sa determine importanta arahnidelor (o.4)

Tipul lectiei: mixta

Resurse procedurale:

 explicatia (M.1.);
 observatia (M.2.)
 invatarea prin descoperire (M.3)

Resurse materiale: atlas zoologic, fisa de activitate, imagini (anexa 1-7), manual

Tipul de organizarea activitatii: pe grupe, individual

Anticiparea dificultaților: intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare

Bibliografie:

-Aglaia, I., Partin, Z., 1998, Manual pentruclasa a VI-a, Biologie, Humanitas Educational, Bucuresti;
-Bogoescu, C., Dabija,A., Sanielevici,E., 2002,Atlas zoologic, EDP, Bucuresti
-Brandusoiu, M., Androne, C., 2006, Manual pentruclasa a VI-a EDP, Bucuresti
-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metodedidacticeutilizate in predareabiologiei, Ed. Arves
-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;
-Curriculum National – Programa Biologie, gimnaziu;

1
II. DESFASURAREA LECTIEI

Obiective Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operation (evenimentele
ale lectiei
1.Organizarea -noteaza in catalog elevii -isi pregatesc cartile si
clasei absenti si verifica daca sunt caietele
conditii optime pentru
desfasurarea orei
-pregateste materialul didactic

2.Reactualizare -verifica cunostintele -raspund la intrebari oral


a cunostintelor referitoare la moluste
anterioare
3.Captarea -le prezinta niste imagini cu -.identifica speciile -oral
atentiei paianjeni, scorpion respective
-deduc titlul lectiei
4.Anuntarea - anunta titlul lectiei: -sunt atenti la explicatii
temeisiobiectiv Artropode – Arahnide: -noteaza in caiete
elor paianjenii – precizeaza clar
obiectivele lectiei

5.Dirijarea -anunta elevii ca pentru - sunt atenti la explicatii oral


invatarii desfasurarea optima a lectiei le profesorului
vor folosi metoda piramidei si
le explica in ce consta:
- elevii se grupeaza cate 4;
- pe support se fixeaza coli ce
reprezinta anumite imagini cu
cerintele aferente sub forma
O.1 unei piramide;
O.2 -elevii trebuie sa raspunda la - rezolva sarcina scris
O.3 intrebarea corespunzatoarea de lucru
O.4 grupei din care face parte
apoi, dupa ce fiecare grupa si-
a rezolvat sarcina de lucru, se - liderii expun in
sintetizeaza pe tabla cu ajutorl fata clasei ideile
unui lider din fiecare grupa, grupei
ideile principale ale lectiei oral
-elevii au la dispozitie
materiale ajutatoare: anexele
1- , atlas zoologic, manual

2
6.Conexiune -solicita intocmirea schitei -ajuta la intocmirea - oral
inversa (feed- lectiei pe tabla schitei lectiei - scris
back) - noteaza in caiete

-solcitare zolvarea fisei de -rezolva fisa de evaluare


evaluare
7.Evaluare - apreciaza verbal elevii -se raporteaza la
activi evaluarile facute
- stabileste tema pentru
acasa: de invatat lectia

Artropode
1. Arahnidele

Caracteregenerale ale arahnidelor:


-pielea este chitinoasa
-corpul este alcatuit din doua parti: cefalotorace si abdomen (exceptie facs arcoptul raiei si capusa)
-au patru perechi de picioare articulate
-au o pereche de chelicere
-respira prin plamani si trahee
-se inmultesc prin oua

Paianjenul

Mediul de viata : - terestru


Alcatuirea corpului :
- acoperit de cuticula – chitina subtire, de diferite culori.
- 2 parti: cefalotorace si abdomen.
Cefalotorace: dorsal prezinta 8 oceli; ventral prezinta gura marginta de maxile; in fata gurii sunt chelicere taioase si
veninoase.
Abdomenul: posterior prezinta 6 ridicaturi – filiere. Din filiere elimina o substanta cleioasa, care in contact cu aerul
formeaza firul de matase.
Respiratia :pulmonara completata cu respiratie prin trahee: pe abdomen - 2 orificii pulmonare in legatura cu 2
plamani.
Aparatul circulator : - inima
Aparatuldigestiv :- animal carnivor –se hraneste cu insectele care se prind in plasele de matase.
Locomotie :ventral are 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare. Cu ultimele 2 picioare tese panza.
Inmultirea :Depuneouaintr-un cocon – toamna

3
ALTI REPREZENTANTI:
Scorpionul: abdomen segmentat (13 segmente) ultimul segmente se termina cu un ghimpe veninos.

Capusa: animal parazit pe corpul altor animale, are 4 mm lungime.

Sarcoptulraiei: parazit pe pielea altor animale, are 0.5 mm lungime, nesegmentat. Provoaca raia sau
scabia.

PIRAMIDA

ARTROPODE - defineste notiunea

ARAHNIDE

-identifica speciile

PAIANJEN SCORPION CAPUSA


analizeazace au in comun

4
denumeste ADAPTARI LA MEDIU -prezinta

IMPORTANTA ARAHNIDELOR

Grupa 1

Identificati, cu ajutorul atlasului zoologic si ale anexelor de care dispuneti, denumirea speciei din fiecare

imagine:

………………………………………

5
……………………………………………

……………………………………………………

GRUPA 2

Analizati, cu ajutorul atlasului zoologic si ale anexelor de care dispuneti, ce au in comun speciile de mai jos:

Tarantula

6
Scorpion Capusa

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……..

Grupa 3

Denumiti, cu ajutorul atlasului zoologic si ale anexelor de care dispuneti, denumirea speciei din imaginea de mai
jos, si prezentati adaptarile la mediul de viata.

7
ANEXA

8
9
ANEXA

10
ANEXA

SCORPIONUL

11
ANEXA

CAPUSA

12
Fişă de evaluare

1.Precizează mediul de viaţă ....................................................................


2. Copletaţi spaţiilelibere:
Corpul paianjenului este alcătuit din ..............................şi ..........................
Picioarle lui sunt ...................... şi el face parte din grupul .....................................
Respiră prin ........................şi ............................
Paianjenului se înmulţeşte prin ..........................
3. Explică : a) care suntcaracteristicile picioarelor păianjenului? .........................
b) ce rol au picioarele ? .....................................................................................
4. Aminteşte-ţi animalele înrudite cu paianjenul, denumeşte-le şi apoi completează careul. Ce cuvânt apare în
coloana A-B.
Animale înrudite cu paianjenul:
A
1
1.animal care ţese pânză;
2 2.femela înţeapă pielea
3 Animalului şi suge sânge;
3.animal cu picioare
4
articulate;
5 4.produce râia;
5.fălcile paianjenului.....
6
Chitina insectei;
7 6.abdomenul său se termină
B cu un cu un spin veninos;
7.prima parte a corpului păianjenului.

Fişă de evaluare

1.Precizeazămediul de viaţă ....................................................................


2. Copletaţi spaţiile libere:
Corpul paianjenului este alcătuit din ..............................şi ..........................
Picioarleluis unt ...................... şi el face parte din grupul .....................................
Respiră prin ........................şi ............................
Paianjenului se înmulţeşte prin ..........................
3. Explică : a) care sunt caracteristicile picioarelor păianjenului? .........................
b) cerol au picioarele ? .....................................................................................
13
4. Aminteşte-ţi animalele înrudite cu paianjenul, denumeşte-le şiapoi completează careul.
Ce cuvânt apare încoloana A-B.
Animaleînrudite cu paianjenul:
A 1.animal care ţese pânză;
2.femela înţeapă pielea
1
Animalului şi sugesânge;
2 3.animal cu picioare
3 articulate;
4.produce râia;
4
5.fălcile paianjenului.....
5 Chitina insectei;
6 6.abdomenul său se termină
cu un cu un spin veninos;
7 7.prima parte a corpului
B păianjenului.

14

S-ar putea să vă placă și