Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PORTOFOLIU
Student:
Niţă Alexandra- Livia
Anul III
2017/ 2018
ABORDAREA INTERDISCIPLINARĂ A JOCULUI
DIDACTIC MUZICAL
“Jocul este singura atmosferă în care fiinţa sa psihologică poate să respire şi în consecinţă
poate să acţioneze. A ne întreba de ce se joacă copilul înseamnă a ne întreba de ce este
copil, nu ne putem imagina copilărie fără răsetele şi jocurile sale.”
(Ed. Claparède)
PROIECT DIDACTIC
Data: 12.12.2018
Clasa Pregătitoare
Student: Niţă Alexandra-Livia
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de redare corectă a sunetelor auzite şi asocierea lor cu
text şi mişcare, cu ajutorul introducerii unei piese noi în repertoriul muzical al grupei şi prin
repetarea unui joc cu cântec.
Competenţe specifice:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do1 şi la, cu o structură ritmico-melodică
asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor.
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor.
Obiective operaţionale:
O1. Să repete sunetele auzite, redând corect înălţimea şi durata lor. Obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev repetă sunetele auzite.
O2. Să intoneze corect melodia, împreună cu textul cântecului. Obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare elev intonează corect melodia împreună cu textul cântecului.
O3. Să utilizeze instrumente muzicale pentru copii, pentru un acompaniament liber. Obiectivul
se consideră realizat dacă fiecare elev utilizează instrumente muzicale pentru acompaniamentul
liber.
Strategii didactice:
Metode: exerciţiul, demonstrarea, expunerea, conversaţia, explicaţia
Materiale necesare: planşa cu scara muzicală colorată, xilofoane, fluiere, partitură pe culori,
partitură ilustrată a cântecului
Timp: 50 minute
Desfăşurarea lecţiei