Sunteți pe pagina 1din 10

Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț

Comuna Dobrovăț,jud. Iași


Telefon 0232 321 220

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 26.11.2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
CLASA: Pregătitoare
ÎNVĂȚĂTOR: Ureche Irina
UNITATEA TEMATICĂ: În Ţara Copilăriei
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetele şi literele ,,a,A,m,M,t,T,i,I “/ Colajul ,,Curtea iezişorilor”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată - CLR+AVAP+MEM+DP+MM
DISCIPLINE: Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice
Matematică şi explorarea mediului
Dezvoltare personală
Muzică și mișcare
SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor privind sunetele şi literele ,,a,A,m,M,t,T,i,I “/ formarea de priceperi şi deprinderi în
realizarea unui colaj
DURATA: 2 ore
COMPETENȚE SPECIFICE :

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare ;
3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar.

1
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
COMPETENŢE INTEGRATE:

DEZVOLTARE PERSONALĂ
1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare;;,,,,,dentificarea şi aplicarea regulilor de comunicare
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară.

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31

ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct.

MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text;
3.1. Manifestarea liberă,adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:
-să asculte mesaje pentru a recepta o informaţie, o cerinţă şi să transmită la rândul lor mesaje corecte, inteligibile;
-să recunoască povestea vizionată;
-să explice cuvinte şi expresii noi întâlnite în text;
-să identifice însuşiri ale personajele din poveste;
-să asculte mesaje pentru a recepta o informaţie, o cerinţă şi să transmită la rândul lor mesaje corecte, inteligibile;
-să recunoască literele mici şi mari de tipar, făcând conexiune între literă şi sunet;
-să exemplifice cuvinte care conţin sunetele - a,m,t,i, în diferite poziţii ale cuvântului;
-să efectueze corect sarcinile de pe fişa de lucru;
-să respecte regulile jocului propus;
-să interpreteze clar şi expresiv cântecul învăţat

2
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
AFECTIV-ATITUDINALE:
-să prezinte interes pentru activitate participând activ

PSIHO-MOTRICE:
-să utilizeze corect instrumentele de lucru
-să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
*METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda fonetică analitico-sintetică, jocul didactic
*MATERIALE DIDACTICE: plicuri, scrisoare, fişe de lucru, creioane colorate, hârtie cartonată, format A4, fişe pentru decupaj-colaj; foarfece,
lipici, instrumente de scris, stimulente, maşti animale, film ,,Lupul, iezii şi vizorul”,calculator, videoproiector;
*FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă.
*RESURSE TEMPORALE: 2 ore ( 45 min/activitate- 35 minute activitatea de învățare+10 min activitate recreativă)
*RESURSE UMANE: Clasa are un număr de 14 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei
*RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă
*FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea selectivă, aprecieri verbale, acordarea de
recompense, stimularea verbală prin aplauze și analiza acțiunilor.
*BIBLIOGRAFIE:
* „Abilitarea curriculară a cadrelor didactice din învăţământul primar pentru clasa pregătitoare”-Suport de curs-2014;
* ,,Programele şcolare pentru Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a”, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
* Ghid practic pentru clasa pregătitoare - Delta Cart Educaţional.

3
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
CLR+DP+MEM+MM
Momentele Comp. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
lecției Specifice Metode Mijloace Forme de
Durata organizare
Moment Se asigură condițiile optime desfășurării activității: Conversația Frontal Observarea
organizatoric aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic, sistematică
1min. plasarea organizată a copiilor în spaţiul educaţional. a elevilor

Captarea CLR Elevii vizionează povestea ,,Lupul, iezii şi vizorul”, Prezentarea Frontal Apreciez
atenției 1.1 care este o variantă ,,modernă” a poveştii lui Ion Creangă, filmului modul de
5min. 1.2 ,,Capra cu trei iezi”. ,,Lupul, receptare a
1.4 Se explică, pe înţelesul elevilor , cuvântul ,,vizor”; iezii şi mesajului de
2.1 Se descoperă o scrisoare (Anexa 1), scrisă de cei trei Conversaţia vizorul” către elevi
2.2 iezişori, în care aceştia îi roagă pe copii să-i ajute să o Scrisoarea
DP elibereze pe mama lor din ghiarele lupului, trecând de nişte
1.1 probe propuse de lup.

Anunțarea Astăzi, la orele de limbă şi comunicare şi la ora de Conversaţia Frontal


temei și a abilităţi practice vom repeta sunetele şi literele
obiectivelor ,,a,A,m,M,t,T,i,I “,vom rezolva toate sarcinile cerute de lup,
2min. vom realiza un colaj, astfel încât să-i ajutăm pe cei trei
iezişori să-şi elibereze mama din ghiarele lupului.

Dirijarea CLR Se descoperă traseul propus de lup (plicuri lipite pe Explicația


consolidării 1.2 tablă), pentru salvarea caprei. Plicuri Frontal Observarea
cunoştinţelor 1.4 Se citeşte cerinţa din primul plic, lipit pe tablă: Exercițiul sistematică
20min. 2.1 -se vor rezolva cerinţele din plic- fişa de lucru (Anexa 2). Problematizarea Individual a elevilor

Asigurarea CLR Grupez elevii în patru echipe şi aceştia vor rezolva Explicaţia Joc Frontal Aprecieri
retenţiei şi a 2.1 cerinţele propuse în cele patru fişe(Anexa 3),ordonând didactic în echipe verbale
transferului MEM crescător numerele de pe nişte benzi de hârtie, elevii vor

4
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
5min. 1.1 obţine o imagine cu literele, mari şi mici, învăţate.
Activitate MM Cântec-Joc:,Am o căsuţă mică” Interpretare Aprecieri
recreativă 2.1 în grup verbale
10min. DP
1.2
2.2
Încheierea Se fac aprecieri globale si individuale cu caracter Explicația Frontal Ofer
activității motivant privind participarea elevilor la desfăşurarea recompense
2min. lecţiei. Se oferă recompense.

ORA a II-a

Moment Elevii vor avea pe bancă materialele necesare Conversaţia Frontal


organizatoric desfăşurării orei de abilităţi practice: hârtie cartonată, fişe
1 min. cu animale, copaci, căsuţe, lipici, foarfece, măşti .

Anunțarea DP Se aminteşte elevilor că iezişorii le-au cerut ajutorul şi


temei și 1.1 că în ora care urmează vor trebui să lucreze cu mare grijă, Conversaţia Frontal observarea
obiectivelor să respecte indicaţiile astfel încât colajul ,,Curtea sistematică
2 min. iezişorilor”, să îi placă lupului şi acesta să o elibereze pe
căpriţa, mamă.

Elevii vor fi împărţiţi în trei echipe. Conversaţia,


Demonstrare Se prezintă cu ajutorul elevilor materialele şi În echipe Observarea
a modului de AVAP instrumentele necesare realizării compoziţiei; Explicaţia măsurii în
execuţie 1.1 Se prezintă etapele de lucru: care sunt
-decuparea elementelor necesare realizării colajului; Fișe de decupat, înţelese şi
5min. 2.1 -lipirea elementelor decupate; coli colorate, respectate
-finisarea colajului. lipici și foarfece. tehnicile de
Atenţie! lucru
*Nu vă grăbiţi când decupați!

5
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
*Lipiţi figurile decupate în spaţiul colii!
*Lucrarea trebuie să fie curată!
Spor la treabă!

Executarea AVAP -Se vor încălzi mâinile; observarea


lucrării 2.2 -Se decupează iezişorii, capra, lupul, copacii şi casa În echipe sistematică
2.3 iezilor(Anexa 4); Colaj aprecieri
15 min. DP -Se aranjează figurile obținute pe hârtia cartonată; verbale
3.2 -Se lipesc figurile pe coală;
- Se finisează lucrarea.

Obţinerea Se vor aşeza lucrările pe şevalet şi se va analiza


performanţei DP modul de lucru al celeilalte grupe, observând dacă s-au Turul galeriei
1.1 respectat etapele de lucru, dacă s-a lucrat îngrijit, s-a lipit Analiza
5min. 2.2 corect şi estetic produselor
Vom analiza lucrările şi le vom aprecia pe cele mai
reuşite
Criterii de apreciere: Problematizarea Aprecieri
-respectarea tehnicii de lucru verbale
-aspectul lucrări
-originalitate
Activitate DP Mici actori vom deveni scenetă
recreativă 1.1 Și-un scurt moment artistic vă vom oferi.
15min. 2.2 Se va interpreta sceneta:,,Mănuşa”
Încheierea
lecţiei. Se fac aprecieri generale şi elevii vor primi stimulente conversaţia activitate Aprecieri
şi bomboane. observaţia frontală verbale
2 min. stimulente

6
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
Anexa 1

Dragi prinţese şi prinţişori,

Noi, cei trei iezişori ai mămicii capre, vă rugăm să nu fiţi indiferenţi la necazul
nostru şi să ne salvaţi mama din ghiarele lupului!
Veţi reuşi doar dacă veţi asculta indicaţiile primite în plicurile de pe tablă
şi veţi efectua cu succes toate sarcinile propuse de lup. La finalul celor două ore
care urmează o veţi elibera pe scumpa noastră mămică şi toate lucrurile vor reveni
la normal!

Vă mulţumim şi vă dorim succes!

7
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
Anexa 2

Fişă de lucru

1. Citeşte apoi încercuieşte literele mici cu roşu şi literele mari cu verde.

t aT m A T M A i T A m t I a Mi a

2. Notează numărul de litere indicate, pe care le găseşti în şirul de mai sus:

A M T I a m i t .

3. Citeşte cuvintele !
MIMI mama tata Titi Ama tai

8
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
Anexa 3

9
Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare și Sfânt”Dobrovăț
Comuna Dobrovăț,jud. Iași
Telefon 0232 321 220
Anexa 4

10

S-ar putea să vă placă și