Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Propunator: Nitu Andreea

Data:

Nivel: II- mare

Domeniul: Limba si Comunicare

Tema anuala de studiu: “ CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA”

Tema activitatii: “ Sa-l ajutam pe greieras”

Tipul activitatii: sistematizare si evaluare de cunostinte

Mijloc de realizare: joc didactic

Forma: frontal, pe grupuri, individual

Durata: 35-40 minute

Scopul activitatii:

 Sistematizarea, fixarea si evaluarea cunostintelor copiilor referitoare la anotimpul toamna;


 Verificarea capacitatii de aplicare a cunostintelor despre toamna, in contexte diferite;
 Dezvoltarea inteligentelor multiple si a spiritului de echipa.
Obiective operationale:

- cognitive si de limbaj:

 Sa identfice materialul pus la dispozitie;


 Sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna;
 Sa clasifice roadele toamnei: fructe, legume, flori;
 Sa identifice raspunsurile ghicitorilor citite;
 Sa enunte corect forma de plural a unor substantive;
 Sa gaseasca antonimele cuvintelor date;

- psihomotorii:
 Sa manuiasca materialul pus la dispozitie;
 Sa completeze spatiile libere dintr-o propozitie cu imaginea corespunzatoare cuvantului;
 Sa realizeze imaginea puzzle;
 Sa realizeze un ciorchine simplu;
 Sa redea prin desen raspunsul ghicitorilor;
- afectiv- atitudinale:

 Sa coopereze cu membrii echipei:


 Sa participe cu interes la activitate;
 Sa se bucure de reusita lor.
STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: dramatizarea, problematizarea, expunerea, conversatia, explicatia, exercitiul, ghicitoarea, puzzle, ciorchinele,
blazonul,lucrul in echipa

MIJLOACE DIDACTICE: decor casuta furnicii, furnica si greierasul- marionete, planse cu imagini de toamna, jetoane, ecusoane, panouri, cosulete
cu probele de lucru, piese de puzzle, planse pentru construirea ciorchinelui, plansa pentru metoda blazonului,boabe de porumb.

REGULI DE JOC: Copiii vor fi impartiti in 3 echipe, in functie de ecusoanele primite. Fiecare echipa rezolva sarcinile(probele) pe care pe care
furnicuta le-a pregatit pentru greieras. Pentru fiecare raspuns corect si proba rezolvata corect furnica le va da copiilor cate un graunte pentru
greieras. Castiga echipa care aduna cele mai multe graunte

SARCINILE JOCULUI: Fiecare echipa are de parcurs 5 probe. Echipa numita selecteaza, denumeste, descrie si aseaza la locul indicat materialul
motivand raspunsul. Fiecare proba de concurs va constitui o sarcina de lucru. Copiii respecta regulile grupei pentru a mentine ordinea in timpul
competitiei.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicirea, manuirea materialelor, aplauze, intrecerea.


Eveniment Continutul stiintific Metode si Mijloace de Evaluare
didactic procedee invatamant
1.Moment Se pregateste sala de grupa si materialul necesar desfasurarii Observarea
organizatoric activitatatii comporta-
Se intra in sala intonand cantecul “Vine iarasi toamna”. mentului initial
Copiii se aseaza la masute in functie de ecusoanele primite. al copiilor
2. Captarea Se realizeaza prin dramatizare intre un greiere si o furnica. Pentru a dramatizare Decor casa Frontal
atentiei trece de probele la care il supune furnica pe greieras, acesta are furnicii Stimularea
nevoie de ajutorul copiilor Marionete interesului
greieras si pentru activitate
furnica
3. Anuntarea Se anunta tema: “Sa-l ajutam pe greieras” Conversatia frontal
temei si a Obiectivele sunt prezentate intr-un limbaj accesibil copiilor. Expunerea
obiectivelor explicatia
4. Dirijarea Jocul se va desfasura sub forma de concurs intre 3 echipe: Ecusoane pt Frontal
invatarii - Echipa legumelor delimitarea
- Echipa fructelor echipelor
- Echipa florilor

El este format din mai multe probe care trebuie rezolvate de fiecare
Explicarea echipa in parte. Pentru fiecare proba rezolvata corect furnica ii va da Explicatia Observarea
regulilor greierasului cat un bob de porumb, iar la finalul concursului se va comporta-
jocului stabili echipa castigatoare. Daca vor reusi sa-l ajute pe greiaras, copiii mentului
vor avea cate o surpriza de la el.
 Proba nr.1- Ghicitori Cosulet cu
Desfasurarea Fiecare echipa va extrage din cosulet cate un biletel cu o problematizarea ghicitori
jocului ghicitoare. Educatoarea o va citi, copiii vor raspunde iar apoi
fiecare echipa isi va alege un reprezentant pentru a reda Aprecieri
raspunsul prin desen in chenarul de sub ghicitoare. verbale

 Proba nr.2- “Cuvinte potrivite” expunerea Imagini cu


- Eu spun una, tu spui multe – fiecare echipa va extrage din exercitiul elemente de
cosulet imagini, va denumi cuvantul , precizand apoi pluralul toamna
acestuia.( 3 cuvinte pentru fiecare echipa)
- Cuvinte opuse- fiecare echipa va gasi antonimele cuvintelor Biletele cu
prezentate de educatoare( 3 cuvinte pentru fiecare echipa). cuvinte

 Proba nr.3- “puzzle”


- Pe masuta fiecarei echipe se afla cate un plic cu piesele unui Explicatia Piesele de Pe grupuri
puzzle. Copiii il vor asambla redand imaginea Exercitiul puzzle

 Proba nr.4- “blazonul” Blazonul Plansa/ suport Aprecierei


Educatoarea prezinta echipelor plansa pe care sunt scrise 3 propozitii( de carton pe verbale, aplauze
cate una pentru fiecare echipa)incomplete. Cate care sunt scrise
un copil din fiecare echipa va alege jetonul corespunzator cuvantului propozitiile
care lipseste: Imaginile
-“ Toamna se coc......” corespunzatoare
-“........ pleaca in tarile calde.” cuvintelor
-“........se usuca si cad.”

Obtinerea  Proba nr.5- “ciorchinele” Planse cu


performantei - Fiecare grupa va realiza un ciorchine simplu pornind de la schema
cuvintele legume, fructe, flori. Copiii vor alege imaginile ciorchinelui
adecvate si le vor lipi pe plansa. pentru fiecare
ciorchinele echipa, jetoane
cu fructe,
legume, flori si
produse din
acestea

7.Evaluare La sfarsitul jocului se numara punctele obtinute de fiecare echipa si se conversatia Boabe de Recompense
desemneaza echipa castigatoare. Toate grauntele vor fi puse intr-un porumb
saculet si daruite greierasului. Aprecieri
Furnica apreciaza activitatea si comportamentul copiilor, iar greierasul Saculet verbale
le multumeste pentru ajutorul dat, recompensandu-i cu ochelari
pentru balul toamnei pe care el insusi il va organiza pentru ei si la care Ochelari pentru
va canta bal
8. Incheierea  Se fac aprecieri asupra participarii la activitate si asupra conversatia Se apreciaza
activitatii comportamentului copiilor. grupa ca intreg

S-ar putea să vă placă și