Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALĂ OSOI - SINEŞTI


PROFESOR: NICA RALUCA
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: Propozitia subordonata predicativa
TIPUL LECTIEI: de insusire de noi cunostinte
DURATA: 50’
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE
O1- sa dea definitia propozitiei subordonate predicative
O2 - sa identifice subordonatele predicative in diferite texte
O3- sa stie care sunt termenii regenti ai subordonatei predicative
O4- sa stie care sunt elementele de relatie (introductive)
O5- sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei predicative
O6- sa construiasca fraze cu subordonate predicative introduse prin diferite
elemente introductive

CONTINUTURI:
C1: definitia propozitiei subordonate predicative;
C2: termeni regenti;
C3: elementele de relatie(introductive);
C4: topica si punctuatia subordonatei predicative;
C5: contragerea si expansiunea.
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7
C1 * * * * * *
C2 * * * *
C3 * * * *
C4 * * *
C5 *

1
STRATEGIA DIDACTICA
1) RESURSE
a) Continuturi vizate- conform programei si manualului
b) Capacitati – cunostintele asimilate de elevi anterior
- nivel mediu
c) Locul- sala de clasa
2) METODE SI PROCEDEE – se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee
precum; conversatia, explicatia, analiza gramaticala, exercitiul (de contragere si expansiune), lucrul cu
manualul, ciorchinele, demonstratia

3) MATERIALE SI MIJLOACE – texte lingvistice, fise de lucru, testul de evaluare


formativa
I. Alcatuiti enunturi care sa contina predicative:
a) introduse prin conjunctiile sa, ca si daca
b) introduse prin doua pronume relativ-interogative si prin adverbul
relativ cum

4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- Avram Mioara, Gramatica pentru toti, Editura Academiei,
Bucuresti,1986
- Popescu Stefania, Gramatica practica a limbii romane,
Editura Tedit FZH, Bucuresti, 2003
- Limba si literatura romana, manual pt.clasa a VIII-a, Editura
Humanitas

5) FORME DE ORGANIZARE – activitate frontala si independenta individuala

SCENARIUL DIDACTIC
I.Organizarea clasei ( 1min.) - se noteaza absentii, se stabileste ordinea si se pregatesc cele necesare
desfasurarii lectiei

II. Actualizarea cunostintelor anterioare (5 min.) - prin verificarea temelor elevilor, se reiau cunostintele
esentiale despre predicat, si in special despre predicatul nominal. Elevii au avut ca tema de rezolvat
exercitii in care au identificat si analizat predicate verbale si nominale dintr-un text

2
III. Captarea atentiei elevilor (3 min.) – are loc o discutie despre clasificarea propozitiilor in principale si
secundare. Apoi elevii sunt anuntati ca vor invata propozitiile din cea de-a doua categorie si ca trebuie sa
fie foarte atenti la dificultatile implicate.

IV. Anuntarea subiectului nou si a obiectivelor operationale (1min.)- vom incepe studiul propozitiilor
subordonate cu propozitia predicativa, iar la sfarsitul orei va trebui sa ………(se anunta obiectivele
operationale mentionate mai sus)

V. Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min.) – se imparte tabla in doua si se cere si elevilor sa faca
acelasi lucru pe caiete. Pe prima jumatate a tablei se vor scrie propozitii care sa contina predicate
nominale, construite cu diferite verbe copulative. Elevii vor analiza sintactic, rand pe rand, propozitiile,
urmarind descoperirea predicatelor nominale, a verbelor copulative, dar mai ales a numelor predicative.
Elevul pare inteligent.
Cornel a ramas acelasi.
Cristian a ajuns profesor.
Fata se facu rosie ca focul.
Arta inseamna talent.
Romania a devenit membru UE..
Ileana a iesit inginera.

VI. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte ( 20 min.) – elevii sunt solicitati sa sublinieze
numele predicative ale propozitiilor date si sa le inlocuiasca prin propozitii corespunzatoare, folosind
procedeul expansiunii, dar nu inainte de a li se explica ce inseamna acesta si ce presupune
el( Expansiunea consta in transformarea unei parti de propozitie in propozitia subordonata
corespunzatoare, pastrandu-se pe cat posibil sensul). Prin acest procedeu se obtin frazele:
Elevul pare ¹/ sa fie inteligent. ²/
Cornel a ramas ¹/cum il stiam.²/
Cristian a ajuns ¹/ce-a dorit.²/
Fata se facu ¹/ cum este focul.²/
Arta inseamna ¹/sa ai talent.²/
Romania a devenit ¹/cum sunt tarile europene.²/
Ileana a iesit ¹/ce au vrut parintii ei.²/

3
-Prin conversatie euristica privind echivalenta dintre numele predicativ si predicativa, elevii ajung sa
formuleze singuri definitia predicativei:
Prof. : Ce functie sintactica au in propozitiile date cuvintele subliniate ?
Elevii: Cuvintele subliniate au functia sintactica de nume predicativ .
Prof.: Dar propozitiile obtinute prin expansiune, ce rol indeplinesc in fraza?
Elevii:Propozitiile obtinute au rolul de nume predicative pe langa verbele copulative din
propozitia regenta.
- Raspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, inceput de profesor, cu ajutorul caruia se va ajunge la
formularea definitiei subordonatei predicative:
Propozitia care indeplineste in fraza rolul de nume predicativ pe langa un verb copulativ
din propozitia regenta se numeste propozitie predicativa.(PR)
-Pentru descoperirea elementelor relationale(introductive) se dau ca exemple urmatoarele fraze:
1. Problema era cine va merge in excursie.
2. Intrebarea este pe cine trimitem la concurs.
3. El a devenit ce si-a dorit.
4. Tema discutiei era al cui coleg este acel baiat.
5. Invingator va fi oricine va munci.
6. Cadoul nu este pentru oricine se nimereste.
7. El a ajuns orice a vrut.
8. Castigul va fi al oricui va participa la competitie.
9. Discutia era unde vom petrece vacanta de vara.
10. Singura nelamurire era cand ati stabilit plecarea.
11. Prietenul nostru a ramas cum il stii.
12. Lumea nu e cat o vezi.
13. Impresia mea este ca avea dreptate.
14. Alexandru parea sa se fi cumintit.
15. El a ajuns de ti-e mai mare mila.
16. Dorinta profesorului este ca toti elevii sa invete.
17. Norocul este dupa cum si-l face omul.
-In urma muncii independente si individuale a elevilor se clasifica elementele introductive in:
 pronume relative( in N, Ac. cu sau fara prepozitie, D sau G)
 adjective pronominale relative

4
 pronume nehotarate( in N, Ac. cu sau fara prepozitie, G)
 adverbe relative
 conjunctii subordonatoare( simple sau compus)
-Se atrage atentia elevilor asupra a doua lucruri:
1. conjunctia subordonatoare compusa „ca ……..sa” nu se poate decat intercalata intre
alte parti de vorbire.
2. cuvantul „de” poate fi si conjunctie subordonatoare atunci cand are sensul „daca”
 locutiuni conjunctionale subordonatoare
-Tot prin intermediul unui exmplu scris pe tabla , elevii vor observa ca predicativa poate sta si pe langa
un verb copulativ din regenta aflat la un mod nepersonal.
Ramanand ¹/cum l-am cunoscut,²/ l-am observat cu usurinta in multime. .¹/
-In ceea ce priveste topica si punctuatia predicativei, li se cere elevilor sa observe cu atentie toate
exemplele dat si pe cele din manual. Astfel, elevii ajung la concluzia ca predicativa sta, in general, dupa
regenta, dar exista si situatii cand poate precede regenta, adica atunci cand se insista asupra ei. Indiferent
de locul predicativei, aceasta nu se desparte prin virgula de regenta ei.

VII. Asigurarea feed-back-ului (3 min.) – are loc pe tot parcursul lectiei, prin aprecieri verbale (Corect!,
Bine!, Da!) si prin efectuarea fulger a catorva exercitii de identificare si de motivare.

VIII. Evaluarea formativa (5min.) - ca activitate independenta individuala se da spre rezolvare testul de
evaluare formativa, care va fi luat de catre profesor pentru a fi corectat si notat.

IX. Asigurarea retentiei si a transferului (2min) - se da ca activitate independenta acasa, alcatuirea unor
fraze care sa contina predicative introduse prin diferite elemente de relatie si sa fie cerute de diferite
verbe copulative.

S-ar putea să vă placă și