Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 14 decembrie 2017


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA CU PROGRAM
NORMAL GOGOȘU
NIVEL: II ( grupa mare „Ștrengarii” )
PROPUNATOR.: Bojan Daniela Petronela
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Vine, vine Moş Crăciun
TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată „Să-l ajutăm pe Moş Crăciun!”
DURATA: 1 zi
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea cunoştinţelor referitoare la sortarea
obiectelor după diferite criterii; dezvoltarea operaţiilor gândirii,consolidarea
unor priceperi şi deprinderi de muncă practică.

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP: Rutine: Întâlnirea de dimineaţă: „De ce îl aşteptăm pe Moş
Crăciun?”; Salutul; Prezenţa; Completăm în calendarul naturii („Ce zi este
astăzi?; „Cum este vremea?”); Ne pregătim pentru activităţi; Servirea micului
dejun-deprinderi de igienă şi autoservire; Tranziţie „Iarna ne-a sosit în zori” –
Joc muzical;
ADE: DŞ: Activitate matematică - Globuri mari, globuri mici - joc
didactic.
DOS: Activitate practică - Brăduţul - lipirea elementelor pe
suport dat.

ALA 1: Construcţii - Casa şi drumul lui Moş Crăciun - construire prin


îmbinare, suprapunere, alăturare;
Bibliotecă – Vine Moş Crăciun- citire de imagini
ALA 2: „Colinde de Crăciun” – audiţie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE:DŞ: Activitate matematică:
- Să sorteze podoabele pentru brad după un criteriu dat ;
- Să verbalizeze acţiunea ;
- Să rezolve cerinţele fişei de evaluare.
DOS : Activitate practică :
- Să denumească materialele şi instrumentele de lucru ;
- Să execute corect tehnicile de lucru învăţate (lipire);
- Să lipească materiale diferite, combinându-le între ele ;
- Să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării ;
ALA 1 : Construcţii :
- să comunice între ei pentru realizarea unui plan de construcţie;
- să construiasca drumul şi casa lui Moş Crăciun
utilizând piese de construcţii;
Bibliotecă: Vine Moş Crăciun - citire de imagini
- să « citească » imaginile specifice temei ;
- să colaboreze în cadrul grupului ;
ALA 2: „Colinde de Crăciun”
- Să audieze colinde/cântece de Crăciun;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
- Conversaţia, elementul surpriză, povestirea, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, jocul, problematizarea, dialogul dirijat, lucrul individual
sau în grupuri mici;
Mijloace de învăţământ:
- Globuleţe mari şi mici, doi brăduţi artificiali (unul mare şi unul mic),
săculeţ fermecat, globuri mari şi mici, medalii globuri, creioane
colorate, tăviţe, calculator, cd cu cântece de iarnă, aracet, , Zâna Iarnă,
panou, tablă magnetică, imagini de iarnă, piese de construcţii,
recompense.
Forme de evaluare:
- Observarea sistematică a comportamentelor.
SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea şi diferenţierea obiectelor după
criteriul cerut.
REGULI DE JOC: copiii vor sorta globurile mari de globurile mici, iar
pentru răspunsul corect va fi răsplătit cu aplauze.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3- 6/7 ani), M.E.C. ,
2008
2. Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4/2010, Bucureşti, 2010
3. Mihaela Păisi Lăzăreanu, Liliana Ezechil, Laborator preşcolar ghid
metodologic, Bucureşti, 2002
4. S. Breban, E. Gongea, G.Ruiu, M.Fulga, Metode interactive de
grup, Ed. Arves, 2002
SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul , așezându-se pe


scăunele în formă de semicerc , intonând melodia „Bună dimineața , dragă
grădiniță!” .

Ziua debutează cu „Întâlnirea de dimineață”, la care copiii sunt salutați


de către educatoare cu salutul :

„Soarele a răsărit

Toți copiii au venit

Începem o nouă zi

Bună dimineața , copii!”

Aceștia vor răspunde : „Bună dimineața, doamna educatoare!”,urmând să


se salute unul pe altul, de la stânga la dreapta , cu glas tare, clar, uitându-se unul
la celălalt, dandu-și mâna , folosind formula de salut „Bună dimineața !” și
numele colegului pe care îl salută, după care vor rosti versurile :

„În fiecare dimineață/Avem gândul bun pe față/Către soare să


privim,/Iubire să dăruim/De gând rău să ne ferim,/S-adunăm doar bucurie/Și-n
lume s-o răspândim!/Și-atunci orișice copil,/În fiecare dimineață,/Are gândul
bun pe față.”

Prezența : „Oare azi cine lipsește?

Să vedem cine ghicește!”

Împărtășirea cu ceilalți se realizează printr-un dialog despre ce a văzut


fiecare în drum spre grădiniță. Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul
naturii.
Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o
discuție despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, se fac
aprecieri asupra zilei săptămânii în care ne aflăm, motivând de ce am așezat
imaginile respective în calendar . Sunt adresate următoarele întrebări :

- În ce anotimp ne aflăm?

- Cum este vremea afară?

Noutatea zilei : „Astăzi este o zi specială pentru noi. Știti de ce? Pentru că vă
propun să desfășurăm cele mai interesante activități în urma cărora voi veți
câștiga multe cadouri pe care ni le va oferi invitatul nostru surpriză. Ziua de
astăzi, n-o veți uita niciodată. Vă așteaptă multe surprize. Este specială și pentru
faptul că astăzi avem musafiri pe doamnele educatoare care au venit să vadă câte
lucruri interesante știm, cât de frumos ne vom juca, vom cânta, vom sorta, vom
colora, vom lipi și mai ales cum ne vom comporta. Haideți împreună să le urăm
„Bun venit !”.

Se aud bătăi în uşa şi intră în sala de grupă Zâna Iarna cu un săculeţ fermecat.

„Iarna sunt şi am venit/ Cu steluţe-n frunte/ Eu zapadă am presărat/ Sus, în


vârf de munte/ Florile le-am învelit/ Cu albă plăpămioară/ Gerul rece a
sosit/ Vai, ce frig e-afară!”

- Bună ziua, grupa mare! Bine v-am găsit. Am venit aici, la voi, deoarece
am auzit că sunteţi cei mai cuminţi şi isteţi copii din această grădiniţă.
Moş Crăciun, cel care vă va aduce multe cadouri, m-a trimis cu aceşti doi
brăduţi şi cu acest săculeţ fermecat. Eu o să-i las aici, la voi în clasă şi
împreună cu doamna educatoare veţi descoperi ce v-a trimis Moş Crăciun,
apoi la sfârşitul activităţii voi reveni să văd cum v-aţi descurcat şi vă voi
oferi o surpriză din partea Moşului!”
Educatoarea îi va mulţumi Zânei pentru vizită şi îi va întreba pe copii
dacă sunt curioşi să afle ce se găseşte în săculeţul fermecat.

Educatoarea găseşte în săculeţ o scrisoare de la Moş Crăciun pe care o


citeşte copiilor: „Bună ziua, dragii Moşului! Am găsit aceşti doi brăduţi în
grădina mea şi erau tare supărăţi deoarece pe ei nimeni nu i-a luat să-i
îmbrace frumos de sărbătoare. M-am gândit că voi o să-i ajutaţi, pentru că
v-am urmărit pe la geam şi am văzut că sunteţi foarte harnici şi pricepuţi,
aşa că, o să vă rog să-i împodobiţi cum ştiţi voi mai frumos, iar eu o să vă
recompensez aducându-vă multe cadouri. Mulţumesc, Moş Crăciun.”

Îi voi întreba pe copii dacă sunt de acord să-l ajutăm pe Moş Crăciun şi
voi răsturna pe o măsuţă conţinutul săculeţului fermecat, spunându-le
copiilor că astăzi, la activitatea de matematică vom desfăşura un joc care se
cheamă: ”Globuri mari, globuri mici”, unde vor trebui să sorteze globurile .

Urmează desfăşurarea propriu-zisă a jocului.

Prin tranziţia Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap,
trap,/Ne-nvârtim, ne răsucim,/ Şi la centre noi pornim!”, se trece la
activitatea pe centre de interes, astfel:

- La centrul Bibliotecă, copiii vor „citi” imagini legate de anotimpul iarna


şi de venirea lui Moş Crăciun.

- La centrul Construcţii, copiii vor realiza din cuburi de lemn casa şi


drumul lui Moş Crăciun pentru a-l ajuta pe acesta să ajungă cât mai
repede la ei.

Pe cântecul Săniuţa se va face tranziţia spre activitatea din cadrul


D.O.S., unde copiii vor trebui să realizeze Brăduţul.
Educatoarea le spune copiilor că Moş Craciun le-a trimis şi brăduţi pentru
a-i decora.

Copiii descoperă şi intuiesc materialele de pe măsuţe, după care prezint


copiilor modelul executat şi le solicit analiza acestuia.

Pe un panou sunt aşezate siluete din carton reprezentând elementele


folosite în realizarea brăduţului. Explic şi demonstrez modul de lucru, insistând
asupra tehnicilor învăţate (lipire). Precizez copiilor că în decorarea siluetelor
sunt liberi să aleagă ce materiale doresc şi să le lipească cum consideră ei că este
mai frumos.
Voi efectua cu copiii exerciţii de încălzire ai muşchilor mici ai mâinii :
„Plouă uşor, să auzim/, Cu vârfuri de degete masa lovim,/Plouă mai tare norul
tot vine,/Lovim cu degetele bine, bine/Cad pietricele pe trotuare,/Să lovim un pic
mai tare,/Tună departe, tună acum,/Lovim cu pumnii: bum,bum,bum,/Un norişor
a apărut,/Noi braţele uşor rotim,/ Norii să îi gonim.
Prezint criteriile de evaluare ale lucrărilor: respectarea temei şi a tehnicilor de
lucru, acurateţea lucrării, finalizarea lucrării.
După finalizarea lucrărilor, fiecare copil merge la panou şi-şi expune
lucrarea.
Se va realiza o expoziţie şi se va aplica metoda Turul galeriei.
A.L.A. (II) Într-o atmosferă de bună dispoziţie şi sărbătoare, copiii vor
audia „Colinde de Crăciun” .
Fac aprecieri asupra gradului de implicare a copiilor în activitate, asupra
comportamentelor realizate şi stabilesc împreună cu copiii achiziţiile şi
progresele făcute.
Zâna Iarnă revine în sala de grupă şi le spune copiilor că este foarte
mulţumită cum am lucrat astăzi si le împarte dulciuri trimise de către Moş
Crăciun.
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
LECȚIEI DIDACTICE
I.Moment Aerisirea sălii de grupă şi
organizatoric asigurarea materialului
didactic necesar unei bune
desfăşurării a activităţii.

Se va realiza prin intrarea în


II. Captarea şi Surpriza Observă
sala de grupă a Zânei Iarna,
orientarea Surpriza
care va vorbi copiilor „Iarna
atenţiei
sunt şi am venit/ Cu steluţe-n
frunte/ Eu zapadă am
Povestirea
presărat/ Sus, în vârf de
munte/ Florile le-am învelit/
Cu albă plăpămioară/ Gerul
rece a sosit/ Vai, ce frig e-
afară!”

„Bună ziua, grupa mică! Bine Jocul de rol


v-am găsit. Am venit aici, la
voi, deoarece am auzit că
sunteţi cei mai cuminţi şi
isteţi copii din această Conversaţia Observarea
grădiniţă. Moş Crăciun, cel comportamentului
care vă va aduce multe
cadouri, m-a trimis cu aceşti
doi brăduţi şi cu acest săculeţ
fermecat. Eu o să-i las aici, la
voi în clasă şi împreună cu
doamna educatoare veţi Povestirea
descoperi ce v-a trimis Moş
Crăciun. La sfârşitul
activităţii, voi reveni şi vă voi
oferi o surpriză din partea
Moşului! ”.

Îi voi mulţumi Zânei pentru


vizită şi îi voi întreba pe copii
Conversaţia Participă
dacă sunt curioşi să aflăm ce
cu interes la
se găseşte în săculeţ.
activitate
În interiorul săculeţului
fermecat se află materialele Expunerea
desfăşurării activităţii dar şi o
scrisoare de la Moş Crăciun
pe care le-o voi citi copiilor:
„Bună ziua, dragii Moşului!
Am găsit aceşti brăduţi în Povestirea
grădina mea şi erau tare
supăraţi deoarece pe ei
nimeni nu i-a luat să-i Observarea
îmbrace frumos de comportamentului
sărbătoare. M-am gândit că
voi o să-i ajutaţi pentru că v-
am urmărit pe la geam şi am
văzut că sunteţi foarte harnici
şi pricepuţi, aşa că, o să vă
rog să-i împodobiţi cum ştiţi
voi mai frumos iar eu o să vă
recompensez aducându-vă Observarea
multe cadouri. Mulţumesc, comportamentului
Moş Crăciun.”

Îi voi întreba pe copii dacă


sunt de acord să-l ajute pe Conversaţia
Moş Crăciun şi împreună
vom descoperi ce alte
surprize se mai află în
săculeţ.

După ce copiii au fost de


III. Anunţarea Conversaţia Atenţia cu care
acord să îl ajute pe Moş
temei şi a ascultă
Crăciun, îi voi anunţa că ne
obiectivelor
vom desfăşura activitatea sub
forma unui joc care se
numeşte: „Globuri mari,
globuri mici” şi dacă vor cu
Explicatia
adevărat să primească
cadouri de la Moş Crăciun
trebuie să fie foarte atenţi
pentru a da numai răspunsuri
corecte, dar şi să lipească cu
Conversaţia
grijă materialele primite
pentru rezolvarea temei
propuse.

IV.Prezentarea Explicarea jocului Observaţia


conţinutului şi Voi scoate pe o măsuţă
dirijarea conţinutul săculeţului
învăţării fermecat şi voi denumi cu Explicaţia Atenţia cu care
ajutorul copiilor obiectele din ascultă, răspund
el (globuri mari, globuri la întrebări, trag
mici). Exerciţiul concluzii
D.Ş. Un copil va veni la masa
Activitate educatoarei, va alege şi va
matematică pune într-un coşuleţ toate Problematizarea
globuleţele mici, iar un alt
copil va pune in alt coşuleţ
toate globuleţele mari.
În continuare, voi explica Jocul
modul de desfăşurare a
jocului: va veni câte un copil,
pe rând, la măsuţa Exerciţiul
amenajată, va alege un glob, Evaluare orală
va spune dacă acesta este
mare/mic şi-l va pune în
bradul mare/mic.
Jocul de probă: Explicaţia
Se va desfăşura jocul de
probă însoţit de explicaţiile
suplimentare ale educatoarei.
Urmează desfăşurarea
propriu-zisă a jocului.
Pe rând, fiecare copil va veni
în faţă, va lua de pe măsuţă Jocul
un globuleţ şi-l va descrie.
Apoi îl va aşeza în brăduţul Execută sarcinile
corespunzător. (Exemplu: Exerciţiul
Acesta este un glob mic şi-l
voi aşeza în brăduţul mic.).
Voi îndrepta copiii la măsuţe Problematizarea
unde vor primi o fişă de Participă
evaluare având ca item să cu interes la
coloreze globurile mari. Conversaţia activitate
Voi premia copiii cu câte un
glob-medalion mare/mic. La
semnalul meu (bătăi din
palme) vor veni la mine toţi Evaluare orală
copiii care au globuri
mari/mici.

A.L.A. 1 Prin tranziţia Bat din palme


clap, clap, clap/ Din picioare
trap, trap, trap,/Ne-nvârtim,
ne răsucim,/ Şi la centre noi
pornim!”, copiii sunt
îndrumaţi către centrele de Evaluare orală
interes.
Construcţii: în acest centru Explicaţia
preşcolarii vor avea ca
sarcină să construiasca prin
alăturare, îmbinare şi
suprapunere utilizând cuburi
de lemn casa şi drumul către Exerciţiul
atelierul lui Moş Crăciun
pentru ca acesta să vină cât Observarea
mai repede la ei încărcat cu comportamentului
daruri.
Bibliotecă: în acest centru,
copiii trebuie să citească Execută sarcinile
imagini de iarnă şi de venirea
lui Moş Crăciun din diferite
cărţi şi reviste.
Tranziţie: Săniuţa

D.O.S. Le voi spune copiilor că Moş Conversaţia


Activitate Crăciun le-a trimis şi brăduţi
practică pentru a-i decora.
- Bravo, foarte bine v-aţi
descurcat până acum. Uitaţi,
copii, încă o surpriză de la Ascultă cu atenţie
Moş Crăciun. Haideţi să-i
arătăm Moşului înca o dată
cât suntem noi de pricepuţi şi
că merităm cadourile pe care
ni le va aduce. Explicaţia
Intuirea materialului
didactic:
Copiii descoperă şi intuiesc
materialele de pe măsuţe. Participă
Prezentarea lucrării model Expunerea cu interes la
Prezint copiilor modelul activitate
executat şi le solicit analiza
acestuia.
Demonstrarea modului de Demonstraţia
lucru:
Pe un panou sunt aşezate
siluete din carton
reprezentând elementele Ascultă cu atenţie
folosite în realizarea
brăduţilor pentru Moş Observaţia
Crăciun (globuri mici,
globuri mari). Explic şi
demonstrez modul de lucru,
insistând asupra tehnicilor Conversaţia
învăţate (lipire). Precizez
copiilor că în decorarea
brăduţilor sunt liberi să Observarea
aleagă ce materiale doresc şi Explicaţia comportamentului
să le lipească cum consideră
ei că este mai frumos.
Exerciţii pentru încălzirea Jocul
muşchilor mici ai mâinii
„Plouă uşor, să auzim/,
Cu vârfuri de degete masa
lovim,/Plouă mai tare norul
tot vine,/Lovim cu degetele Demonstraţia
bine, bine/Cad pietricele pe
trotuare,/Să lovim un pic mai
tare,/Tună departe, tună
acum,/Lovim cu pumnii:
bum,bum,bum,/Un norişor a Participă
apărut,/Noi braţele uşor cu interes la
rotim,/ Norii să îi gonim. activitate
Prezint criteriile de evaluare Explicaţia
ale lucrărilor:
- Respectarea temei şi a
tehnicilor de lucru; Exerciţiul
- Acurateţea lucrării;
- Finalizarea lucrării.
Efectuarea lucrărilor de Munca
către copii individuală Evaluare orală
Dirijez activitatea, voi
interveni ajutându-i pe copii
atunci când este cazul. Conversaţia
După finalizarea lucrărilor, Evaluare globală
fiecare copil merge la panou individuală
şi-şi expune lucrarea.
Se va realiza o expoziţie şi se
va aplica metoda Turul
galeriei.

VIII. Asigurarea A.L.A. (II)


retenţiei şi a Într-o atmosferă de Exerciţiul
transferului bună dispoziţie şi sărbătoare, Evaluare globală
copiii vor audia „Colinde de individuală
Crăciun”

IX.Încheierea Fac aprecieri asupra gradului


activităţii de implicare a copiilor în Explicaţia
activitate, asupra
comportamentelor realizate şi Evaluare globală
stabilesc împreună cu copiii
achiziţiile şi progresele
făcute.
Zâna Iarnă revine în sala de Observarea
grupă şi le spune copiilor că comportamentului
este foarte mulţumită că l-am
ajutat pe Moş Craciun şi le Conversaţia
împarte acestora stimulente
dulci trimise de către Moş Stimulente
Crăciun.

S-ar putea să vă placă și