Sunteți pe pagina 1din 7

GRĂDINIŢA NR.

51 „MOTANUL ÎNCĂLȚAT” GALAŢI


GRUPA – MARE
Prof. CRĂCIUN OANA

PROIECT DE ACTIVITATE

SUBTEMA – OBICEIURI DE IARNĂ


DENUMIREA ACTIVITĂŢII – EDUCAREA LIMBAJULUI
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII – VISUL UNEI NOPŢI DE IARNĂ
MIJLOC DE REALIZARE – POVESTE CREATĂ DUPĂ UN ŞIR DE
ILUSTRAŢII
TIPUL ACTIVITĂŢII – verificarea şi sistematizarea unor cunoştinţe
DURATA – 35 minute

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

- să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei,


activităţii personale şi/ sau a relaţiilor cu ceilalţi;
- să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
- să fie capabil să creeze el însuşi povestiri, utilizând intuitiv elementele
expresive.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

COGNITIVE
O1 – să denumească personajele din ilustraţii;
O2 – să creeze o poveste pe baza interpretării corecte a imaginilor şi
întrebărilor adresate;
O3 – să formuleze propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere
gramatical;
O4 – să găsească un titlu potrivit noii poveşti;
AFECTIVE
O5 – să desprindă latura educativă a povestirii.

STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE
- povestirea, conversaţia, explicaţia, descrierea, exerciţiul, observaţia,
problematizarea.

1
MIJLOACE DIDACTICE
- ilustraţii, personaj surpriză, plic surpriză.

FORME DE ORGANIZARE – frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE

 *** „ PROGRAMA ACTIVITĂŢILOR INSTRUCTIV - EDUCATIVE


ÎN GRĂDINIŢA DE COPII”- EDIT. V & I INTEGRAL, BUCUREŞTI,
2005
 BARNA, A.; ANTOHE, G. „CURS DE PEDAGOGIE”, EDIT. LOGOS,
GALAŢI, 2002
 DAMŞA, I; TOMA-DAMŞA, M.; IVĂNUŞ, Z. – DEZVOLTAREA
VORBIRII ÎN GRĂDINIŢA DE COPII ŞI ÎN CLASELE I ŞI A II- A –
GHID METODIC, E. D.P., BUCUREŞTIU, 1996

MOMENT ORGANIZATORIC

- Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii.


- Se stabileşte liniştea şi ordinea în sala de grupă.

2
ETAPELE ACTIVITĂŢII CONŢINUT INFORMAŢIONAL STRATEGIA DIDACTICĂ
Ob. ACTIVITATEA METODE ŞI MIJLOACE DE FORME DE
DURATA PREŞCOLARILOR PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZARE
Op. ACTIVITATEA EDUCATOAREI
1. CAPTAREA Se realizează prin apariţia unei Privesc şi Conversaţia Personaj Frontal
ATENŢIEI Crăciuniţe care aduce copiilor ascultă cu atenţie surpriză
2 min un plic surpriză. Conversaţia Plic
dintre Crăciuniţă surpriză
şi educatoare.
2. ANUNŢAREA Se anunţă subiectul şi se Ascultă şi reţin Explicaţia Frontal
SUBIECTULUI ŞI A prezintă obiectivele în termeni cerinţele.
OBIECTIVELOR accesibili copiilor.
2 min.
3. PREZENTAREA ANALIZA PRIMULUI
NOULUI TABLOU
CONŢINUT Se va realiza cu ajutorul Observă tabloul. Observaţia
15 min. întrebărilor adresate copiilor de Stabilesc Ilustraţii Frontal
către educatoare: personajul, locul
- Ce vedeţi în această desfăşurării, Descrierea
ilustraţie? anotimpul în care
O1 - Unde se află acest copil? se petrece Conversaţia
- La ce credeţi că se acţiunea, dau
gândeşte? nume
O3 - În ce anotimp se petrece personajului.
acţiunea? Răspund la
Sinteza parţială se realizează pe întrebări. Povestirea

3
baza răspunsurilor date de către
copii.
ANALIZA CELUI DE-AL II –
LEA TABLOU
Se va realiza cu ajutorul
întrebărilor adresate copiilor de
către educatoare:
- Ce observaţi în această Observă tabloul. Observaţia
O1 imagine? Răspund la Ilustraţii
- Unde se află Moş întrebări.
Crăciun? Descrierea Frontal
- Cine trage sania lui Moş
O3 Crăciun? Conversaţia
- Ce are în sanie Moş
Crăciun?
- Unde credeţi că ar vrea să
ajungă Moş Crăciun?
- Când vine Moş Crăciun la
copii?
- Pe unde intră Moş
Crăciun în casele
copiilor?
Sinteza parţială se realizează
pe baza răspunsurilor date de Povestirea
către copii.

4
ANALIZA CELUI DE-AL III –
LEA TABLOU
Se va realiza cu ajutorul
întrebărilor adresate copiilor de
către educatoare:
- Ce vedeţi în această Observă tabloul. Observaţia
imagine? Răspund la Ilustraţii
O1 - Unde se află Moş întrebări. Frontal
Crăciun? Descrierea
- Ce face Moş Crăciun?
- Cui împarte daruri Moş Conversaţia
O3 Crăciun cum credeţi că i-
au mulţumit copiii lui
Moş Crăciun?
Sinteza parţială se realizează
pe baza răspunsurilor date de
către copii.
4. OBŢINEREA O2 Se numeşte câte un copil care va Expun povestea Povestirea Ilustraţii Individual
PERFORMANŢELO expune povestea pe fragmente pe fragmente.
R (câte o imagine fiecare), apoi 2-
9 min. 3 copii care vor reda povestea Expun povestea
în întregime. în întregime.
O2 Li se cere să interpreteze
ilustraţiile cât mai corect.
Se urmăreşte expunerea în

5
propoziţii şi fraze corecte din
punct de vedere gramatical.
Se cere folosirea formulelor de
început, mediane şi de încheiere
a unei poveşti.
Se alege un titlu potrivit Stabilesc un
O4 povestirii cu ajutorul copiilor. In titlu potrivit Frontal
exemplele oferite de aceştia. poveştii.
Pentru a scoate în evidenţă
mesajul educativ se vor avea
în vedere calităţile de altruism, Scot în evidenţă Problemati Frontal
O5 de înţelegere de care trebuie să mesajul educativ. zarea Individual
dea dovadă toţi oamenii în
aceste zile.
5. EVALUAREA O2 Se propune redactarea cu Îşi expun Exerciţiul Frontal
5 min. ajutorul educatoarei a unei doleanţele , iar Individual
scrisori către Moş Crăciun în împreună cu Conversaţia
care copiii îşi vor formula educatoarea scriu
preferinţele cu privire la scrisoarea către
cadourile aşteptate. Moş Crăciun.
Se urmăreşte verbalizarea
corectă .
6. ÎNCHEIEREA Se apreciază participarea Ascultă Aprecierea Frontal
ACTIVITĂŢII copiilor la activitate, atât aprecierile. verbală
2 min. individual cât şi colectiv.

6
7

S-ar putea să vă placă și