Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:26.02.2016

GRADINITA CU P.N . ROSIA

PROF. INV. PRESC:BULDUR ANDREEA MADALINA

NIVELUL II

TEMA ANUALA:”Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC:”AU FOST SI SUNT IN JURUL NOSTRU”

SUBTEMA: “Vietuitoarele pamantului”

TEMA ZILEI: “In lumea animalelor domestice si salbatice”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

1
DOMENII EXPERIENTIALE : DLC+DOS/DEC

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic/activitate plastica

TIPUL ACTIVITATII: verificare si consolidare

SCOPUL ACTIVITATII:

⃰ Verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la animalele domestice si salbatice

Activități de învățare:

1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Rutine:”Invatam sa protejam si sa iubim animalele

Întâlnirea de dimineață : Ne asezam in semicerc pentru a stabili un contact vizual cu toti membrii grupei. Dupa ce cantam
impreuna cantecelul “Buna dimineata draga gradinita!”, copiii iau loc pe scaunel

-Salutul “de manute ne luam,ochi in ochi noi ne uitam si ne salutam!”

-Calendarul naturii se completeaza pe baza discutiilor libere cu prescolarii grupei legate de vreme, zilele saptamanii,
lunile anului.Prescolarii vor pune jetoanele corespunzatoare

-Activitatea de grup: :In cadrul activitatii de grup, copiii sunt incurajati sa spuna care este animalul lor preferat :”Animalul
meu preferat este…”

2
-Noutatea zilei: : Se realizeaza cu ajutorul unui animalut manipulativ care ne propune sa ne jucam impreuna pe parcursul zilei
si sa-l ajutam sa invete sa desparta cuvintele in silabe, sa le reprezinte grafic si sa formuleze propozitii. El ne promite in schimb
multe surprize

2. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA)

JOC DE MASA : “Puzzle cu animale domestice si salbatice” ,“Imbraca ursuletul “

BIBLIOTECA : “Sa decoram hainutele ursuetului”-trasare de elemente grafice “, “Citim imagini despre animale”

CONSTRUCTII : “Ferma cu animale “; “Adaposturi pentru animalele padurii”

STIINTA : ” Gaseste drumul cel mai scurt ”-labirint

Joc Distractiv “Un efenat “

Scopul activității: Cultivarea sensibilitaă tții copiilor, a intereselor sț i deprinderilor de cooperare îîntre partenerii de joc, a
comunicaă rii libere îîntre presț colari îîn timpul jocului

I. JOC DE MASA :
Tema activitatii :“Puzzle cu animale domestice si salbatice” ,“Imbraca ursuletul “

Obiective operationale :

⃰⃰ sa intregeasca o imagine
⃰⃰ sa imbrace ursuletul

Metode didactice : conversatia, exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire, observatia


3
Materiale si mjloace de invatamant: puzzle cu animale salbatice si domestice, siluete de Iemn cu animale, joc “Imbraca
ursuletul”

II. BIBLIOTECA :
Tema activitatii : “Sa decoram hainutele ursuetului”-trasare de elemente grafice “
“Citim imagini despre animale”

Obiective operationale :

⃰ sa traseze elemente grafice invatate intr- un spatiu dat, pastrand pozitia corecta a corpului;

⃰ sa formuleze propozitii pe baza imaginilor

⃰ sa accepte si sa ofere sprijin atunci cand este nevoie

Metode didactice: conversati, explicatia, exercitiul, problematizarea.

Materiale si mijloace de invatamant: fise de lucru, creioane, carti, reviste, enciclopeii

III .CONSTRUCTII

Tema activitatii : “Ferma cu animale “; “Adaposturi pentru animalele padurii”

Obiective operatonale :

⃰⃰ sa ansambleze piesele de constructii pentru a realiza tema propusa;

⃰⃰ sa colaboreze cu colegii pentru a obtine tema propusa

4
Metode didactice :conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea

Materiale si mijloace de invatamant : piese de constructii mari si mici de lemn, piese de constructii de plastic, truse cu
animale domestic si salbatice

IV.STIINTA:

Tema activitatii :” Gaseste drumul cel mai scurt ”-labirint

Obiective operationale:

⃰ sa marcheze si sa traseze drumul de la ursulet la mancare;

Forma de organizare: pe grupuri

Locul de desfășurare: sala de grupaă

Evaluare

 Continuaă : prin observarea comportamentului, analiza raă spunsurilor, stimularea participaă rii îîn activitatea de grup;
 Finalaă : prin aprecieri verbale asupra rezultatelor sț i a gradului de îîndeplinire a obiectivelor;

BIBLIOGRAFIE:
 “Activitatea integrată din grădiniţă – ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar”, Editura Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008
 “Curriculum pentru învățământul preșcolar”- prezentare sț i explicitaă ri, Editura Didactica Publishink House, 2009

5
 “Ghid pentru proiecte tematice” , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin, Aureliana Cocoş, Daniel Oprea, Filoftea
Grama
 “Metode interactive de grup. Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar”, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu,
Mihaela Fulga , Editura Arves,

6
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Eveniment Contținutul activitaă tții Strategii Evaluare/instrumente de evaluare


ul didactic didactice
Momentul Copiii se adunaă îîn sala de grupaă .
oganizatori Activitatea debuteazaă cu îîntaî lnirea de
c dimineatțaă. Frontal
ADP Copiii sunt asț ezatți îîn semicerc, pentru a
IÎntaî lnirea putea stabili fiecare un contact vizual cu
de totți membrii grupei. Educatoarea Conversatț Capacitatea de a formula corect
dimineatțaă zaî mbesț te, îîi privesț te, transmite caă lduraă ia raă spunsuri
sț i îîncurajare prin toate formele de
comunicare-verbalaă sț i nonverbalaă .
1. Salutul: ”:”de manute ne
luam,ochi in ochi noi ne uitam si Explicatția
ne salutam!”
Prezenta:”Noi cu toti ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat Capacitatea de a îîmpaă rtaă sț i impresii
Pe colegi i-am intalnit personale
Dar oare cine nu a venit?”
Exercitțiul
Port discutii cu prescolarii
2. Calendarul naturii (se
evidentțiazaă ziua saă ptaă maî nii, luna
anului, anotimpul, starea vremii) IÎn grup Aprecieri verbale
3. IÎmpaă rtaă sț irea cu ceilaltți: copiii vor
relata propiile idei, experientțe,
aspecte din viatța lor) Conversatț
4. In cadrul activitatii de grup, ia
copiii sunt incurajati sa spuna
care este animalul lor
7
preferat :”Animalul meu preferat Comportamentul copiilor
este…”

Activitaă tți sț i Prezint copiilor centrele de interes


jocuri deschise, anuntț tema acestora, sarcinile
libere pe de lucru sț i materialele puse la dispozitție. Conversatț Capacitatea de a parcurge un demers
centre de Dupaă intuirea materialelor propuse ia proiectat
interes pentru jocuri, precizez caă au libertatea
de a-sț i alege partnerii de joc.
Urmaă resc cu tact ca fiecare grupaă saă
contținaă sț i copii cu deprinderi formate-
expertți, dar sț i copii-novici, care nu au
deprinderi destul de bine formate, astfel
îîncaî t, îîn forma finalaă , grupul saă
îîndeplineascaă sarcinile de lucru faă raă
interventții majore din partea
educatoarei.
Anuntțarea Le reamintesc algoritmul desfaă sț uraă rii
temei sț i jocurilor, urmaă rind repartizarea
Enuntțarea sarcinilor, cooperarea îîn timpul lucrului,
obiectivelo paă strarea ordinii, finalizarea lucraă rilor.
r Se reamintesț te copiilor comportamentul
dezirabil îîn cazul acestor activitaă tți: Analiza rezultatelor copiilor
-saă vorbim îîn sț oaptaă , pentru a nu-i
deranja pe ceilaltți;
-saă lucraă m frumos, saă utilizaă m cu grijaă
materialele;
-saă apreciem sț i saă protejaă m lucraă rile
faă cute de colegi;
Copiii paă raă sesc cercul sț i se îîndreaptaă
8
spre aria de stimulare doritaă .
Dirijarea Centrul nr. 1- JOC DE MASA : “Puzzle cu
îînvaă tțaării
animale domestice si
salbatice” ,“Imbraca ursuletul “
IÎn grup Capacitatea de lucra îîn echipaă sț i de a
Prescolarii vor trebui sa intregeasca o
dezvolta relatții armonioase cu membrii
imagine, sa imbrace ursuletul. Exercitțiul grupului.
Centrul nr. 2 BIBLIOTECA : “Sa
decoram hainutele ursuetului”-trasare
de elemente grafice “, “Citim imagini
despre animale” folosind materialele
puse la dispozitie.
Centrul nr. 3- CONSTRUCTII : “Ferma cu
animale “; “Adaposturi pentru animalele
padurii”. Constructii care se realizeaza
cu ajutorul pieselor lego.
Centrul nr.4- STIINTA : ” Gaseste
drumul cel mai scurt ”-labirint din
cadrul fisei de lucru.
In timpul lucrului, îîndrum copiii,
stimulez cooperarea sț i urmaă resc
rezolvarea sarcinii de lucru.
Evaluarea Printr-un semnal sonor, sugerez copiilor Conversatț Capacitatea de a evalua sț i a se
9
activitaă tții saă facaă ordine la centrul de interes. ia autoevalua.
Propun apoi copiilor saă trecem pe la
fiecare din centrele deschise, pentru a
aprecia lucraă rile realizate de ceilaltți. Voi
scoate îîn evidentțaă progresele
îînregistrate, stimulaî ndu-i pe copii verbal
sț i prin aplauze.
Evaluarea se va face prin raportare la
obiectivele specifice fiecaă rui centru de
interes.

3. Activitati pe domenii experientiale DOMENIUL EXPERIENTIAL :DLC

Tema activitatii :” In lumea animalelor domestice si salbatice”

Tipul de activitate : consolidare si verificare a cunostintelor

Mijloc de reaizare:joc didactic

Obiective operationale :

⃰⃰ sa stabileasca daca animalul reprezentat in jeton este domestic sau salbatic si sa-l lipeasca in mediul de viata corespunzator

⃰⃰ sa desparta cuvintele in silabe si sa stabileasca numarul lor;

⃰⃰ sa reprezinte grafic cuvantul si numarul de silabe;

10
⃰⃰ sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate despre animalele domestice si salbatice si sa stabileasca sunetul initial

⃰⃰ saă parcurgaă îîn ordine etapele de lucru îîn vederea realizaă rii temei;

SARCINA DIDACTICA :

- despartirea cuvintelor in silabe , stabilirea numarului de silabe si reprezentarea grafica


- aranjarea jetoanelor in mediul de viata corespunzator
- formarea de propozitii corecte din punc de vedere gramatical , cu un cuvant dat
- stabilirea sunetului initial

REGULILE JOCULUI :

-Copiii sunt impartiti in doua echipe ;

- pentru fiecare raspuns corect ,echipa primeste un punct

-daca un copil nu poate da raspunsul corect , poate fi ajutat de un coechipier

ELEMENTE DE JOC: intrecerea, aplauze, folosirea onomatopeelor, miscare, recompense ,aplauze,surpriza


METODE DIDACTICE :conversatia, explicatia, exercitiul, munca in echipa, problematizarea, jocul
MATERIALE SI MIJLOACE DE INVATAMANT :jetoane animale salbatice si domestice, tabla magnetica, macheta cu mediul de
viata al animalelor domestice si salbatice,animal manipulativ,recompense,medalioane, masti animale,planse cu padure si
gospodarie.

11
RESURSE TEMPORALE: 30-35 minute

Forma de organizare:pe grupuri

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar”;
- ,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”,
Editura V&Integral Bucuresti, 2005.

SCENARIU DIDACTIC
12
ETAPELE ACTIVITATII CONTINUTul STIINTIFIC METODE SI EVALUARE
PROCEDEE
Se asigura conditiile necesare
unei bune desfasurari a
ORGANIZATORIC

activitatii:
MOMENT

- aerisirea salii de grupa;


- dispunerea mobilierului;
- pregatirea materialului
didactic;
- introducerea copiilor in sala
de grupa.
Se realizeaza cu ajutorul unui Observatia
element surpriza care este Observare comporta-ment
CAPTAREA
ATENTIEI

reprezentat de un animalut Conversatia


manipulativ care vine insotit de o
scrisoare pentru copiii grupei Explicatia
mari.Solicit copiilo sa dam un
nume animalutului venit la noi.

13
Sunt adresate cateva intrebari
despre anotimpul iarna si despre Explicatia
CUNOSTINTELORREACTUALIZAREA
modul in care putem ajuta
vietuitoarele padurii in acest
anotimp si ghicitori despre Conversatia
animalele salbatice din tara
noastra.
Se face referire si la plansele si
jetoanele de la centrul tematic.

Animalutul manipulativ ne-a


trimis siluete care ilustreaza Explicatia
TEMEIANUNTAREA

animale . Ne vom imparti in doua


echipe, echipa animalelor
domestice si echipa animalelor
salbatice . Pe rand, cate un Conversatia
membru al fiecarei echipe va
alege o silueta care reprezinta un
animal domestic sau salbatic,
denumeste animalul, stabileste
care este mediul de viata,
desparte cuvantul in silabe si il
reprezinta grafic. Pentru fiecare
raă spuns corect, echipa primeşte
un punct. Echipa care la sfaî rşitul
activitaă ţii va îînsuma cele mai
multe puncte,va fi declarataă
14
caî ştigaă toare.

15
Copiii sunt antrenaţi îîn
observarea materialului didactic, Conversatia
INVATARIIDIRIJAREA apoi sunt îîmpaă rţiţi îîn douaă
echipe: echipa animalelor
Explicatia
domestice şi salbatice. Verbalizarea actiunilor
EXPLICAREA JOCULUI: Se
Demonstratia
prezintaă sarcinile şi regulile
jocului şi se explicaă modul de
desfaă şurare. Exercitiul Aprecieri verbale

JOCUL DE PROBA:Doi copii vor


executa jocul de probaă . Jocul

JOCUL PROPRIU-ZIS: Cu ajutorul


animalutului manipulativ, va fi Problematizarea
ales cate un copil de la fiecare
echipa . El are sarcina de a
recunoaste si denumi animalul Metoda cubului
ilustrat, lipeste stabileste mediul
de viata , desparte cuvantul in
silabe , stabileste numarul
acestora si il reprzinta grafic.

16
Complicarea jocului: dupa ce au
viata Explicatia Realizarea sarcinii de lucru
OBTINEREA
stabilit mediul de
corespunzator, copiii isi aleg Problematizarea
silueta unui animal domestic sau

salbatic din cadrul machetei,si

formuleaza o propozitie.
PERFORMANTEI

Se fac aprecieri generale si


individuale asupra modului de
APRECIERI

comportare si de lucru al copiilor Conversatia Aprecieri verbale


pe intreg parcursul activitatii.
Copiii primesc nu numai Aprecierea
aprecieri verbale, ci si
recompense (medalii).
Copiii isi iau ramas bun de la
ursuletul Teddy si parasesc sala Conversatia Aprecieri verbale
INCHEIEREA
ACTIVITATII

de grupa interpretand
cantecul ,,Vulpea si gasca” si Exercitiul
executand ritmic miscarile
sugerate de text.

17
Activitati pe domenii experientiale :

DOMENIUL EXPERIENTIAL :DOS/DEC

Tema activitatii :” In lumea animalelor domestice si salbatice”

Tipul de activitate : consolidare si verificare a cunostintelor

Mijloc de reaizare:pictura

Obiective operationale :

⃰⃰ saă parcurgaă îîn ordine etapele de lucru îîn vederea realizaă rii temei;

⃰ saă foloseascaă corect tehnicile de lucru îînsusite anterior specifice activitatilor plastice

⃰⃰ saă parcurgaă îîn ordine etapele de lucru îîn vederea realizaă rii temei;

⃰⃰ saă analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie si pe cele ale colegilor;

18
METODE DIDACTICE :conversatia, explicatia, exercitiul, munca in echipa, problematizarea
MATERIALE SI MIJLOACE DE INVATAMANT : recompense , acuarele, bureti, planse cu diferite animale atat salbatice cat si
domestic, bol cu biletele.

RESURSE TEMPORALE: 30-35 minute

Forma de organizare:individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar”;- ,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”,


Editura V&Integral Bucuresti, 2005

19
SCENARIU DIDACTIC

20
Fiecare copil primeste plansa cu animalul de
pe biletul extras precum si materialele Conversatia

DIDACTICMATERIALULUIINTUIREA
necesare , identificandu-le si precizand
modul de utilizare.

ETAPELE CONTINUTul STIINTIFIC METODE SI EVALUARE


ACTIVITATII PROCEDEE
Se asigura conditiile necesare unei bune
desfasurari a activitatii:
ORGANIZATORIC

- aerisirea salii de grupa;


MOMENT

- dispunerea mobilierului;
- pregatirea
Rand materialului
pe rand, voi trece pe ladidactic;
fiecare copil si
introducerea
- impartii
voi fisele.copiilor in sala de grupa.
DIRIJAREA

Voi explica tehnica de lucru folosind buretele


iar copiii vor asculta explicatiile. Explicatia Verbalizarea actiunilor
Copiii extrag dintr-un bol cate un biletel pe
Se trece la realizarea lucrarii dupa ce se
care este desenat un animal. Observatia Observare comporta-
CAPTAREA

executa cateva exercitii pentru incalzirea


ATENTIEIINVATARII

In sala de grupa se afla si musafirul nostru ment


muschilor mainilor. Demonstratia
care are rugamintea de a-l ajuta sa picteze Conversatia
„ Maî na lebaă daă o fac/Care daă usț or din
corespunzator animalele.
cap/Lebedele îîn captata
jur privesc/Maî inile eu le Aprecieri verbale
Atentia le mai este si prin cateva Explicatia
rotesc/Ploaia cade . neîîncetat/Vaî rful Exercitiul
ghicitori despre animale
Realizarea sarcinii de
degetelor bat/Degetele sunt petale/Se
lucru
deschid ca la o floare”. Spor la lucru!
Se anunta tema ,,Coloreaza animalele ” si se
enumera obiectivele propuse: sa foloseasca Explicatia
RILOREVALUAREATEMEIANUNTAREA

corect tehnicile de lucru insusite


anterior:selecteze culorile corespunzatoare,
sa manuiasca correct ustensilele; saă
selecteze corect materialele de lucru , sa-si Conversatia
dezvolte abilitatile de cooperare, de cerere si
oferire a ajutorului,
Se analizeaza pentru
lucrarile, a finaliza lucrarea
folosindu-se
colectiva;
metoda ,,Turul galeriei”. Turulmunca
sa evalueze obiectiv se va realiza Explicatia
celorlalti colegi.de 5 minute, apoi copiii revin
pe o perioada Formativa
la locurile initiale. Analiza
21 lucrarilor

Metoda ,,Turul
galeriei”
JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE

1. JOC DISTRACTIV “Zboara, zboara”


2. JOC TEXT SI CANT “Bat din plame”

SCOPUL: - crearea unei staă ri de relaxare şi bunaă dispoziţie îîn raî ndul copiilor;

- consolidarea deprinderilor de a executa anumite mişcaă ri sugerate de

jocul cu text si cant.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- saă intoneze linia melodicaă a fragmentelor muzicale din joc;


- saă execute mişcaă rile sugerate de text, îîn ritmul melodiei;
- sa execute corect jocul de miscare.

STRATEGII DIDACTICE:

a). METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, cantul, exercitiul.

b). MATERIAL DIDACTIC: CD-player, CD-muzica

22

S-ar putea să vă placă și