Sunteți pe pagina 1din 1

Intrebare: Pentru decontarea cheltuielilor pe baza de bon fiscal, este obligatorie

intocmirea decontului de cheltuieli sau este suficienta anexarea bonului la registrul de


casa?

Raspuns: Daca este vorba de un bon fiscal pe care nu este inscris electronic CUI-ul
clientului, pentru calitatea de document justificativ in vederea decontarii cheltuielilor au
ramas valabile precizarile din Ghidul practic privind reflectarea in contabilitate a unor
operatiuni economice, disponibil pe site-ul Ministerului Finantelor Publice, la sectiunea
Domenii de activitate/reglementari contabile/agenti economici/ghiduri practice.

Astfel, bonurile fiscale pot fi inregistrate in contabilitate ca documente justificative care atesta
efectuarea platii (nu si a cheltuielii) si care se anexeaza la registrul de casa.

Inregistrarea in contabilitate a bunurilor achizitionate sau a serviciilor prestate, achitate cu


numerar sau card bancar, pe baza de bon fiscal, se poate efectua in urmatoarele conditii:
- fie societatea cumparatoare solicita furnizorului factura aferenta bunurilor livrate sau
serviciilor prestate, avand ca anexa bonul fiscal emis de aparatul de marcat electronic fiscal;
- fie societatea cumparatoare justifica cheltuielile efectuate pe baza de documente care atesta
intrarea in gestiune a bunurilor achizitionate (nota de receptie si constatare de diferente,
proces-verbal de receptie) ori alte documente adaptate specificului achizitiei, cum ar fi: ordin
de deplasare, decont de cheltuieli adaptat decontarilor interne, referat de necesitate etc.

Ca atare, in lipsa facturii, pentru inregistrarea la cheltuieli a sumelor platite pe baza de bonuri
fiscale este nevoie si de decont de cheltuieli.

Daca bonul fiscal cu valoare sub 100 euro are mentionat, cu ajutorul aparatului de marcat
electronic fiscal, codul de inregistrare in scopuri de TVA al societatii beneficiare, indeplinind
conditiile unei facturi simplificate conform art. 319 alin. (12) din Codul fiscal si pct. 69 alin.
(6) din Normele metodologice, atunci el reprezinta document justificativ nu numai pentru
inregistrarea platilor, ci si pentru inregistrarea in contabilitate a bunurilor achizitionate sau a
cheltuielilor, dupa caz, fara a mai fi necesar decontul de cheltuieli.