Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Autor: Mariana Pescaru


Şcoala Gimnazială, nr. 56, Bucureşti, Sect. 3

Clasaa II-a B
Propunător: Pescaru Mariana
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: ÎNMULŢIREA NUMERELOR NATURALE DE LA 0 LA 100
Subiectul lecţiei: Ordinea efectuării operaţiilor
Tipul lecţiei: DOBÂNDIRE DE CUNOŞTINŢE
Competenţe specifice:
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent
la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,
diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >,
=, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.
Obiective operaţionale:
O1. Să enumere proprietăţile adunării pe baza exerciţiilor date, obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare elev enumeră proprietăţile adunării;
O2. Să efectueze calcule cu numere naturale, urmărind respectarea ordinii efectuării operaţiilor
şi folosirea corectă a operaţiilor, obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev rezolvă cel
puţin 5 operaţii;
O3. Să rezolve probleme cu două operaţii, obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
rezolvă cel mult o problemă.
Forme de organizare
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
Tipuri de interacţiuni: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev.

Tipuri, forme, strategii şi instrumente de evaluare: formativă, sumativă, orală şi scrisă,


individual şi în grup.
Resurse:

1
a) pedagogice (metode şi procedee): observaţia, diagrama Venn, conversaţia,
exerciţiul, explicaţia, ciorchinele, munca independentă.
b) materiale: manualul, fişe de lucru individuale şi pe grupe,cretă colorată.
c) bibliografice: specifice disciplinei: manual cls. II-a, Ed. Art, 2014, autori-Clopatra
Mihăilescu, Teodora Piţilă
metodice: Managementul activităţii didactice. Eficienţă şi calitate, autor
Mariana Dragomir;
Modulele de formare în proiectul „Dezvoltarea profesională a cadrelor
didactice prin activităţi de mentorat”
d) temporale: 45 minute.

2
A. SCENARIU DIDACTIC:

Strategii
Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. Etapele Ob. Moduri de
Metode şi Mijloace de Evaluare
crt. lecţiei Op. organizare a
Activitatea procedee învăţământ
Activitatea învăţătorului activităţii
elevilor
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a Ocupălocurilepe Conversaţia Frontal
Moment
1. lecţiei. scăuneleînlinişt
organizatoric
e.

Se realizează prin amintirea proprietăţilor adunării: Răspund la Conversaţia Frontal Aprecierea


Reactualizarea
Comutativitatea: a+b=b+a întrebări. Exerciţiul răspunsurilor
2. cunoştinţelor
Asociativitatea: (a+b)+c=a+(b+c)
anterioare
Element neutru: a + 0 = 0 + a = a
Captarea *„Ana a visat maimuţe,, Elevii dau Conversaţia Frontal Observarea
atenției Parcă cinci , mici şi drăguţe; răspunsul comportament
Încă una , dragii mei, ului
3.
Mai apare-n visul ei Aprecieri
În somn câte a visat , verbale
Voi copii , le-aţi numărat ?”
Anunţ tema şi obiectivele operaţionale pe înţelesul Notează titlul Explicaţia Tabla Frontal Observaţia
Anunţarea
elevilor: Ordinea efectuării operaţiilor lecţiei în caiete sistematică
4. temei noi şi a
şi reţin
obiectivelor
obiectivele

3
Înmulţirea este ooperaţie de ordinul al doilea. Sunt atenţi. Explicaţia Manualul Frontal Observarea
Notează în Exerciţiul Caietul de lucru sistematică
Adunarea este o operaţie de ordinul întâi, deoarece
caiete.
prin adunarea repetată de termeni egali am rezolvat
înmulţirea.

Predarea noului Scăderea, ca şi adunarea, este o operaţie de ordinul


5.
conţinut întâi.

Dacă un exerciţiu conţine una sau mai multe operaţii


de ordinul întâi şi de ordinul al doilea, rezolvăm întâi
operaţiile de ordinul al doilea, apoi pe cele de ordinul
întâi.
1.Scrieţi sub formă de înmulţire: Răspund la Exerciţiul Frontal Aprecieri
5+5+5= întrebări globale şi
7+7+7+7= individuale
9+9+9+9+9+9=
Intensificarea
5. 2.Aplică proprietăţile cunoscute ale adunării pentru a
retenţiei
rezolvaexerciţiul rapid:
1+2+3+4+5+6+7+8+9=
3.Explică proprietatea adunării numită comutativitate
prin două exemple date de tine
Încheierea Voi face aprecieri globale şi individuale asupra Sunt apreciaţi şi Recompense Frontal Aprecieri
6. activităţii răspunsurilor elevilor recompensaţi globale şi
(aprecieri) individuale

4
Probleme ilustrate
1.La o fabrică de îngheţată au fost aduse într-o zi 37 de lăzi cu afine. În următoarele două zile
au fost aduse câte 3 lăzi. Câte lăzi cu afine sunt la fabrică?

• Judecăm: Adunăm cele 37 de lăzi cu lăzile aduse în cele două zile. Nu știm numărul acestor
lăzi, dar putem să îl aflăm astfel:
• Adunăm de 2 ori câte 3 lăzi.
3+3=2•3=6
• Aflăm numărul total al lăzilor, astfel:
37 + 6 = 43 sau 37 + 2 • 3 = 43
37 + 6 = 43
2.Elevii unei clase au organizat un concurs de înălţat zmeie într-un parc. Din cele 19 zmeie
înălţate, de 2 ori au căzut la pământ câte 4 zmeie. Câte zmeie au rămas în văzduh?

• Aflăm întâi câte zmeie au căzut.


2•4=4+4=8
• Aflăm câte zmeie au rămas în văzduh.
19 – 8 = 11 sau 19 – 2 • 4 = 11
19 – 8 = 11

5
Data………………….
Fişa de lucru
Nume şi prenume.......................................
Clasa.......................................

1.Liana avea 35 de bomboane. Ea împarte celor 4 prietene câte 5 bomboane. Bunica îi mai
cumpără 18 bomboane. Câte bomboane are acum Liana?

2. Calculaţi suma numerelor a,b,c ştiind că:


a= diferenţa numerelor 30 şi 8;
b= jumătatea numărului 26;
c= triplul lui b.

3. Pe o pajişte păşteau 5 oi cu câte 2 miei. Câte animale păşteau pe pajişte?

4. Ionel a cumpărat 5 creioane a 2 lei bucata, 6 caiete a 3 lei bucata şi 2 cărţi a 12 lei fiecare.
Câţi lei au costat cumpărăturile?

5*. La cel mai mic număr natural de două cifre diferite, cu cifra zecilor 5, adună produsul
numerelor 9 şi 4.

6*. Află diferenţa dintre cel mai mare număr natural scris cu două cifre şi produsul numerelor
6 şi 10.

S-ar putea să vă placă și