Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.03.2016
Școala: Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași
Profesor: Grigore Crăciun
Student: Buduroi Ionel
Disciplina: Istorie universală
Clasa: a IX a
Unitatea: Epoca medievală
Tema: Lumea medievală – Economie și demografie – Satul medieval
Tipul lecției: predare-învățare-evaluare
Timp: 50 min.
Competenţe specifice:
- Cronologia Evului Mediu.
- Descrierea satului medieval și a vieții cotidiene în Evul Mediu.
Competenţe derivate:
- identificarea timpului şi spaţiului la care face referire lecţia;
- operarea corectă cu termenii specifici: nobil, țăran liber, jeler, șerb, rentă feudală, asolament bienal, asolament trienal.
- periodizarea Evului Mediu;
- descoperirea modului de trai în societatea medievală;
Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea sistematică a cunoştinţelor, învăţarea prin descoperire, feedback la sfârșitul
lecției.
Mijloace didactice: manualul, documente istorice, imagini.

Desfășurarea lecției
Momentele Elemente de Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, procedee și
lecției conținut mijloace de învățare
Momentul Notează absenții și pregătește
organizatoric materialele.
Captarea Amintirea lecțiilor trecute cu privire la Răspund întrebărilor adresate de Conversaţia euristică
atenției centralizarea puterii în statele profesor
medievale din Europa (formarea
popoarelor medevale): ce popoare
medievale cunoașteți că s-au format?
Anunțarea Anunțarea lecției de zi: LUMEA
lecției și a MEDIEVALĂ: Economie și demografie –
obiectivelor Satul medieval Notează în caiete Expunerea
Notează pe tablă titlul lecției.
Dobândirea Periodizarea Evului Periodizarea Evului Mediu:
cunoștințelor Mediu. Relațiile I. Evul Mediu Timpuriu- 395 -
feudo-vasalice 476
II. Evul Mediu Mijlociu – 476- Elevii notează în caiete și își însușesc
1024 informațiile privitoare la contextul Problematizarea și
III. Evul Mediu Târziu – 1024- istoric. explicația.
1453
Relațiile feudo-vasalice:
- Seniorul
- Vasalul Notează în caiete. Explicația
- Feudul
- Jurământul de credință

Satul medieval a)Demografia:


Notează în caiete și sunt îndemnați
- populația satului: nobilii, țăranii liberi
ca acasă să citească documentul:
și țăranii dependenți. Expunerea
Gesta Hungarorum.
- natalitate vs. Mortalitate

b)Viața cotidiană:

- nobilii: ocupații, locuință, alimentație


- țăranii: ocupații, obligații, locuință, Elevii citesc și interpretează
alimentație documentele din manual, p. Învățarea prin
62.(Agricultori în secolul al XI-lea și descoperire
- fixarea termenilor de rentă feudală,
Obligațiile țăranilor de pe un
șerbi, jeleri, țărani liberi
domeniu bisericesc).
c) Agricultura în Evul Mediu:

- agricultura la începutul Evului Mediu Elevii notează in caiete informațiile,


citesc și rețin termenii de asolament Învățarea prin
- agricultura după secolul al X-lea
bienal și asolament trienal, din descoperire
- fixarea termenilor de asolament bienal manual, p. 63. Observă plugul cu
și asolament trienal brăzdar de fier din documentul din Explicația
manual, p. 63: Țăran care ară pe
domeniul feudal

Feedback 1. Începutul Evului Mediu


2. Sfârșitul Evului Mediu
3. Cele trei perioade ale Evului Elevii răspund la întrebările Expunere și învățare
Mediu profesorului. prin descoperire
4. Cum locuiau nobilii
5. Cum locuiau țăranii
6. Alimentația în Evul Mediu
7. Ocupațiile nobililor și ale
țăranilor
8. Agricultura
9. Asolamentul bienal
10. Asolamentul trienal

Căutați legături și asemănări între viața Elevii notează tema pentru ora
Temă țăranilor și a nobililor în Evul Mediu cu viitoare.
satul tradițional românesc.

S-ar putea să vă placă și