Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Disciplina: Chimia

Clasa: a IX-a

Tema: Carbonul

Tipul lectiei: mixtă

Competenţe:Dobîndirea cunoştinţelor fundamentale,abilităţilor şi valorilor din


domeniul chimiei.

Subcompetenţe:

- Să caracterizere fierul după algoritmul: răspîndirea în mediu, poziţia în SP,


structura atomului, valenţa, gradul de oxidare, rolul biologic, proprietăţile fizice
şi chimice, obţinerea şi utiizarea;

- Să argumenteze importanţa fierului şi a compuşilor lui.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 Să caracterizeze structura şi poziţia carbonului în sistemul periodic după


algoritmul cunoscut. ;

O2 Să prezinte starea naturală şi utilizarea carbonului în viaţa cotidiană;

O3. Să enumere proprietăţile fizice, chimice şi metodele de obţinere a


carbonului prin deducţie;

O4. Să utilizeze noţiunile învăţate în rezolvarea problemelor şi exerciţiilor.

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicarea, descrierea,


algoritmizarea, Păianjenul chimic, Graficul T, poezie, mesaj, comparare, Jocul
Loto,analiză , Jocul Povestea ridichei uriașe,.

Mijloace didactice: manualul de chimie cl.IX, Sistemul periodic, fișe


Declanşarea activităţii:

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi


lecţiei tehnici
Evocarea Se salută elevii. Se pregătesc pentu lecţie
Motto: „Cine se opreşte din învăţat, fie la 15 cu toate cele necesare. Mesaj
sau la 25 sau 80 de ani acela este un om Comentează mottoul
bătrîn.Cine învaţă mereu, rămîne lecţiei.
TÎNĂR”.(Henri Ford)
Pentru acasa ați avut de învățat tema : Siliciul.Sticla.Ceramica.Ci
Testul fulger. mentul
1. Fosforul este o substanță :
a) Solidă
b) Lichidă A
c) Gazoasă
2. Fosforul alb este o substanță:
a) Utilizată în alimentație B
b) otrăvitoare Evaluare
frontală
3. Formula fosfatului de calciu este: și scrisă
a) Ca(OH)2 C
b) P2O5
c) Ca3(PO4)2
4. Cele mai răspîndite forme
alotropice sânt :
a) Fosfor roșu AB
b) Fosfor alb Fișe
individual
5. P are valența e
a) II
b) V B,C
c) III
6. Acidul fosforic este :
a) HNO3
b) H3PO4 B
c) H2SO4

7. Compușii fosforului sânt


a) P2O5
b) H3PO4 D
c) Ca3(PO4)2
d) Toate variantele
Fișe
Carbonul – istoric (împart elevilor cîte o fișă Elevii sunt atenți la
cu istoria carbonului , elevii trebuie sa fie informația din fișa lor
atenți ca să poată să anexeze pe axa
cronologică )
3500 I.Hr. - cărbunele a fost folosit de
sumerieni și egipteni pentru obținerea
bronzului;
Elevii ascultă istoria
1772 – mult mai tarziu, Antoine Laurent
Lavoisier a ars o bucata de diamant și a
observat că rezultă doar un gaz care tulbură
apa de var, reazalizând că acesta este format
doar din C: C + O2 → CO2

CO2 + Ca(OH)2 → CaCO3 + H2O

1789: chimiștii francezi au denumit


elementul studiat anterior “ Carbon”,
denumirea provenind din lat. “carbonum”;

1800: Mackenzie a arătat că grafitul este o


altă formă de carbon;

1885: Moissan a obținut primele diamante


artificiale supunând cărbunele la
temperaturi și presiuni foarte ridicate;
Fise
1985: Harold Kroto a descoperit o nouă
formă a carbonului pe care a denumit-o
“fulerenă”, deoarece cristalizează în formă
icosaedrică (dom geodezic), după numele
arhitectului Buckminister Fuller; Povestioa
ra
2004: Andrew Melm a studiat o nouă formă
alotropă a carbonului și anume grafenul; Elevii ascultă

îH 1772 1789 1800 1885 1985 2004

Despre ce nemetal este vorba . Carbonul


Se scrie tema nouă şi se anunţă obiectivele
Astăzi la lecţie o să: Elevii noteaza tema în
O1- descriem structura şi poziţia fierului în caiet
Sistemul Periodic ,conform algoritmului
O2- prezentăm starea naturală şi utilizarea Lucru în
fierului în viaţa cotidiană; grup
O3- enumerăm proprietăţile fizice, chimice şi
obţinerea fierului prin deducţie;
O4- utilizăm noţiunile învăţate în rezolvarea
problemelor şi execiţiilor.

Citiți cu atenție algoritmul de caracterizare a


unui element : Elevii completează fișa
După sistemul periodic
1. Structura atomului,poziția în SP elevii caracterizează
Realizarea 2. Răspindirea în natură fierul.
sensului 3. Proprietățile fizice
4. Proprietățile chimice Explicare
5. Utilizarea

Fiecare elev prezintă


informația . anexa 1. Activitate
Scrieți poziția carbonului în sistemul C,nr.6,grIV,perII,+6,6e,niv în grup
periodic și structura atomului de carbon. ele energetice 2 , 2e4e- Activitate
valența IV frontală
Activitate
Notează ecuaţiile chimice individu-
Răspîndirea în natura :
în caiet. ală
Carbonul este răspândit în natură, atât în stare Lucru cu
manualul
liberaă, cât și sub formă de compuși.
 Liber –
Stare liberă: se gasește sub două forme cristaline diamant,grafit,cărbune Conversa
amorf ţie
(diamant și grafit) și sub formă de carbon amorf
 În combinaţii Rezolvare
(cărbune).  –carbonați a
Cărbunele amorf se găsește în cărbunii de probleme
CaCO3 creta,marmura
pământ, în cărbunii naturali, în procent de până i după
MgCO3∙CaCO3 ldolonită
la 99% și în cărbunii artificiali. algoritm
MgCO3 magnezită
Sub formă de compuși, carbonul se găsește în
toate substanțele organice (substanțele din
corpul plantelor și animalelor, precum proteine, Convesa-
lipide sau carbohidrați), cât și unele substanțe ţie
anorganice: dioxidul de carbon (în atmosferă,
ape minerale) și carbonați (CaCO3 sau K2CO3);

Proprietățile fizice ale carbonului :


Anexa 3
Carbonul, sub formă amorfă, este un solid negru,
fără miros și fără gust.
Elevii complecteaza
Proprietățile formelor alotrope diferă, în funcție schema în caiet
de cea luată în discuție. (anexa 3)

Proprietăți chimice :
- Carbonul se găsește în tabelul
periodic al elementelor în perioada a 2-a, Carbon interacționează
cu substanțe simple și
grupa 4A;
compuse
 Carbonul are două valențe, valența
2 în monoxidul de carbon și
valența 4 în restul compușilor.
 Atomii de carbon formează
molecule când se unesc cu atomi
de hidrogen, oxigen, etc.
1) Reacția carbonului cu hidrogenul.
Elevii notează în caiet
reacțiile
Carbonul se combină cu hidrogenul și
formează, în anumite condiții, metan sau
alți compuși numiți hidrocarburi.

Carbonul, în prezența Ni (catalizator) la


1100 grade C, formează cu hidrogenul
cel mai simplu compus organic,
metanul. Acesta este format dintr-un
atom de carbon și 4 atomi de hidrogen.

C + 2H2 → CH4 C + 2H2 → CH4

În hidrocarburi, carbonul este


întotdeauna tetravalent, iar hidrogenul
monovalent.

2) Reacția carbonului cu oxigenul:

Reacția de ardere a carbonului în


oxigenul din aer stă la baza folosirii
cărbunilor de pământ drept combustibili.

În prezența oxigenului, carbonul poate


forma doi oxizi: dioxidul de carbon
C + O2 → CO2
(CO2) sau monoxidul de carbon (CO), în
funcție de cantitatea de oxigen cu care
acesta se combină.

C + O2 → CO2
2C + O2 → 2CO + Q
În cazul în care, cantitatea de oxigen este
insuficientă, atunci carbonul arde
incomplet, formând monoxid de carbon,
CO, conform reacției.

2C + O2 → 2CO + Q

3) Reacția carbonului cu dioxidul de


carbon

În urma reacției dintre cocs (C) C + CO2 → 2CO


incandescent și dioxid de carbon se
obține monoxid de carbon (CO),
conform ecuației reacției chimice:

C + CO2 → 2CO
4) Reactia carbonului cu oxizii metalici

Carbonul se poate combina cu oxigenul


din oxizii unor metale, formând metal și
monoxid de carbon sau dioxid de carbon.
2CuO + C → CO2 + 2Cu
2CuO + C → CO2 + 2Cu
2ZnO + C → CO2 + Zn
2ZnO + C → CO2 + Zn

5) Interacțiunea cu metalele

La interacțiunea carbonului cu metalele


se formează carburi : 2Ca +C =CaC2

2Ca +C =CaC2 3C+4Al=Al4C4

3C+4Al=Al4C4

Utilizările carbonului: Elevii complecteaza


schema
- combustibili;

- confecționarea bijuteriilor;

- confecționarea lagărelor;

- lubrifianți pentru mașini;

- șlefuirea metalelor și rocilor dure;

- metalugie;

- gravarea sticlei;

- mine de creion;

- îngrășăminte;

- medicamente;

- explozibili.
Anexa 4
Completați tabelul cu proprietățile fizice
ale carbonului anexa 4

Continuați reacțiile chimice :

C+O2(exec)= ?+Q
Elevii rezolvă reacțiile
C+O2(insuficiență)=?+Q
chimice
Fe2 O3 + C= ?-Q Îndeplinesc fișa

Răspundeți la întrebările din fișa de lucru


anexa 2
Reflecția Pentru acasă aveți de învățat tema
Carbonul și ex 3pag

Extensia
î H 1772 1789 1800 1885 1985 2004

Cărbune la
obținerea
bronzului
Caracteristicagenerală a carbonului anexa 1
Simbolul……………..
Numărul de ordine…………..
Grupa ...............................
Perioada .......................
Masa atomică relativă.................
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe
nivele…………………………..
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
Anexă 2

Nume si prenume……………………………

Clasa a IXa

Scoala……………………………………….

Data..............................................................

Fişă de lucru -Carbonul

1.Carbonul se află în stare liberă sub formă de :

 ........................................................;
 .........................................................;
 .........................................................;
 ...........................................................
2.Carbonul se găseşte şi sub formă de compuşi:

 compuşi anorganici: .............................................................................................;


 compuşi ..........................
3.Cărbunii de pământ sunt:...........................................................................

.................................................................................

4.Diamantul şi grafitul sunt ........................................în orice dizolvant, iar fulerenele sunt


.........................................în benzină. Grafitul şi fulerenele sunt ..................................,iar
diamantul are indice de refracţie foarte .............................. .

Cea mai dură formă cristalizată a carbonului este .......................................Prezintă


fenomenul de clivaj şi lasă urme pe hârtie numai.............................................. .

5. C are Z=6 şi A=12. Scrieţi caracteristicile atomului de carbon:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
Anexa 3- formele alotrope -

Carbonul are 4 forme alotrope, care au proprietăți fizice diferite. Acestea sunt
grafitul, diamantul, fulerena și grafena.

GRAFITUL - hexagonal DIAMANTUL - cubic

solid incolor;
 solid negru; foarte dur ( 10 pe scara Mohs);
 duritate mică, clivează pe hartie; rău conducător de căldură și curent
 bun conducător de caldură ți electric;
curent electric; insolubil în orice solvent;
 insolubil; ρ = 3,5g/cm3;
 opac;
 ρ = 2,3g/cm3;
FULERENA – formă icosaedrică (dom GRAFENUL – hexagonal (plan)
geodezic)

 cel mai subțire material identificat


până acum – are grosimea de doar
un atom;
 solid negru;  conductor electric mai bun decât
 duritate mică; cuprul;
 rău conducător de căldură și  de 300 de ori mai puternic decât
curent electric; oțelul;
 solubil în benzină;  are proprietăți optice unice;
 opac;  foarte dens (de exemplu, un atom
 ρ = 1,75 – 2,19/cm3; de heliu nu poate trece prin el);
FORMELE ALOTROPICE ALE CARBONULUI(anexa 4)

Diamant Grafit Fuleren Cărbune (cocs)

Structura

Culoare

Temperatură de
topire

Duritate

Densitate

Conductibilitate

electrică

Solubilitate

Reactivitate
chimică

S-ar putea să vă placă și