Sunteți pe pagina 1din 1

SCHEMA TIMPURILOR ŞI FORMELOR VERBALE

- prezent - eu învăţ

INDICATIV - viitorul I - eu voi învăţa


- eu am să învăţ

- viitorul al II-lea - eu voi fi învăţat


- eu aveam să învăţ

- viitor popular - eu o să învăţ

- Imperfect - eu învăţam

- Perfect compus - eu am învăţat

- perfect simplu - eu învăţai

- mai-mult-ca-perfect - eu invăţasem

CONJUNCTIV - prezent - eu să învăţ

- perfect - eu să fi învăţat

MODURILE CONDIŢIONAL- prezent - eu aş învăţa


VERBELOR OPTATIV
- perfect - eu aş fi învăţat

IMPERATIV - a II –a sg. – tu , învaţă!

- a II –a pl. – voi, învăţaţi!

INFINITIV prezent - a învăţa

perfect - a fi învăţat

GERUNZIU învăţând

PARTICIPIU învăţat

SUPIN de, la, pentru, de la învăţat