Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA:
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
UNITATEA TEMATICĂ: Prietenia
DISCIPLINA: Dezvoltare personală (activitate integrată)
SUBIECTUL: Emoţiile mele
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
DISCIPLINE INTEGRATE: MEM, CLR,
DURATA: 45 minute

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea
şcolară;
MEM 3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/ procese/
structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
CLR 1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit
clar şi rar.
OBIECTIVE GENERALE:dezvoltarea deprinderii de a cominica experiențe de viață
trăite în situații diverse ; dezvoltarea unor sentimente pozitive pentru comportamentul
personajelor din povești.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
O1 – să enumere cel puţin trei caracteristici ale anotimpului toamna;
O 2 – să formuleze propoziţii clare, coerente cu ajutorul cuvintelor ce denumesc emoţiile
de bază (bucurie, tristeţe, furie, teamă);
O3 – sǎ identifice la personajele poveştii “Livada cu emoţii” după Maria Dorina Paşca,
emoţiile de bază (bucurie, tristeţe, furie, teamă);
O4 – să exemplifice cu cel puţin o situaţie din experienţa lor de viaţă trăirea emoţiilor
prezentate;
O5 – să aplice în realizarea posterului “Copacul emoţiilor” cunoştinţele însuşite
(personajele, reprezentările grafice ale emoţiilor de bază pentru fiecare personaj).
O6 - sǎ mimeze trăirea unei emoţii de bază;

1
RESURSE:
I. Procedurale: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, observaţia,
expunerea, dramatizarea, turul galeriei, aprecierea verbalǎ
II. Materiale: panoul « Întâlnirea de dimineaţă », poster, măşti, siluete, imagini, lipici,
carioci, stickers, calculator,

III. Forme de organizare: frontal, individual,

Moment organizatoric

Pregǎtirea clasei pentru activitate:


- pregǎtirea clasei şi a materialelor necesare desfǎşurǎrii lecţiei;
- crearea condiţiilor de ordine şi disciplinǎ necesare desfǎşurǎrii orei.

2
Etapele OB Conţinutul instructiv - educativ al lecţiei Stra
lecţiei OP Activitatea învǎţǎtoarei Activitatea elevilor me
forme
1. Întâlnirea Dirijez o conversaţie cu elevii pe temele: Aşezaţi în cerc pe covor, conv
de dimineaţă Salutul participă la discuţii, dând exp
(15 min) OMEM Prezenţa răspunsuri complete. fro
Repere temporale (anotimpul, ziua din indi
săptămână, data, luna, anul)
Agenda zilei
1. Captarea Prezint planşa “Fructele” (Anexa nr. 1, Identifică simboluri ale obse
atenţiei pag. 7) ca pe o surpriză trimisă de Zâna anotimpului toamna (frunze conv
(3 min) toamnei cu ajutorul căreia, jucându-se, ruginii, fructe coapte, soare fro
elevii vor învăţa lucruri noi. ascuns după nori, picături de
Voi intreba elevii dacă observă ceva ploaie). Observă atent fructele
deosebit la fructe. şi ce sugerează imaginea
fiecăruia.
2. Anunţarea Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele Recepţioneazǎ informaţiile exp
subiectului şi operaţionale urmǎrite: “Astǎzi la oră vom transmise. fro
a obiectivelor descoperi de ce sunt fructele prezentate
(1 min) astfel, învăţând despre emoţii în povestea
Livada cu emoţii după Maria Dorina
Paşca”.
3. Dirijarea Citesc elevilor povestea (Anexa nr. 2, Ascultă cu atenţie povestea, expu
învăţării O1 pag. 8 ) cu intonaţia corespunzătoare. urmărind personajele şi evoluţia fro
(11 min) lor.
Dirijez discuţia cu elevii urmărind: Participă activ la discuţii conv
O2 denumirea personajelor; formulând răspunsuri complete. expl
numirea emoţiilor trăite de fructele Se folosesc de planşa anterioară
întâlnite în poveste; ca suport vizual.
precizarea cauzelor care au condus la
trăirea acestor emoţii. jo
O3 Numesc elevi din rândul celor mai activi Răspund la întrebarea jocului did
care să participe la jocul “Când ai simţit dând exemple din experienţa conv
emoţia ...?” (ex. Când ai simţit bucurie?). personală. Utilizează limbajul expl
corespunzător. exer
fro
indi
4. Fixarea Propun elevilor jocul “Cu mască, fără Elevul indicat alege o mască jo
cunoştinţelor mască – ghiceşte personajul” (Anexa nr. reprezentând un personaj şi, did
(5 min) OCLR 3, pag. 9). Urmăresc ca exprimarea să fie fără să fie văzut de colegi, exp
corectă şi adecvată personajului din descrie personajul. Colegii exe
poveste, dar şi ca elevii să respecte ghicesc personajul, apoi dram
O5 regulile: mimează trăirea aceleeaşi
“Descrierea vizează personajul din emoţii ca în poveste.
povestea audiată.” Toţi elevii respectă regulile
“Răspunsul este dat de un elev care stabilite iniţial.
ridică mâna.”
“Mimarea emoţiei poate fi3însoţită de
gesturi pentru a fi sugestivă.”
5. Evaluarea Formez cinci grupe de elevi (prin Intuiesc fişa şi materialele exp
cunoştinţelor numărare în concentrul 1-5). Fiecare primite. exer
(5min) grupă are materialele pe mese: poster, fro
ANEXA NR. 1

COPACUL ZILEI

ANEXA NR. 2
4
LIVADA CU EMOŢII

E toamnă. Soarele îşi face loc cu greu printre braţele livezii. Pline de rod şi
Doamne ce mireasmă au degetele toamnei! Pomii stau la sfat de dimineaţă. Care
e vestea? Păi, scările, coşurile şi vorbele copiilor auzite aseară.
Spuneau doar atât: „Mâine culegem!”

- N-am să las o nucă să se desprindă din coama mea de crengi şi frunze,


strigă furios NUCUL.
- Mi-e frică! Tot gem de prune o să ajung! Acum sau mai târziu mă voi acri
ca o ... PRUNĂ.
- Ce bucurie! Le voi spune poveşti cu merele de aur, Albă ca Zăpada şi-apoi
copt, necopt, nevoie mare, la cuptor sau în compot. Da, bun, proaspăt şi la iarnă,
spuse MĂRUL.
- Ce mă fac? începu să plângă para. Toţi vor spune: „Pică pară mălăiaţă – n
gura lui Nătăfleaţă!”. Eu să rămân cu pierderile pentru toţi, tot eu. Of! Of! Of!
Rău e să fii ... PARĂ.

Soarele se-ngrozi şi se ascunse repede după un nor. Ce ţi-e şi cu pomii ăştia!


Vorbesc de parcă ar fi oameni!

- Ia spală-i norule şi potoleşte-i! Mai adăugă soarele privind livada.

Şi, ultima ploaie spălă gândurile livezii, umplând coşurile cu picuri de rod
bogat.

(Prelucrare după povestea terapeutică „Livada emoţiilor” de Maria Dorina Paşca)

ANEXA NR. 3

CU MASCĂ, FĂRĂ MASCĂ


5
ANEXA NR. 4

COPACUL EMOŢIILOR

6
7

S-ar putea să vă placă și