Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.11.2017
GRUPA: Mică
GRĂDINIȚA:G.P.P.NR.23 Structura Liceului Ortodox „Roman Ciorogariu”
PROFESOR: Vereș Gabriela Simina
TEMA ANUALĂ: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simtim?
TEMA ACTIVITĂȚII: „ Mere galbene și roșii”
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea operațiilor prematematice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 să denumească culorile merelor
 să realizeze clasificări de obiecte după criteriul culorii;
 sa arate si sa exprime verbal modificarea făcută de greieraș
SARCINA DIDACTICĂ
Culegerea și punerea merelor în coșurile potrivite
REGULILE JOCULUI
 Copilul indicat va culege un măr, iar apoi îl va pune în coșul care îi indică
culoarea mărului
 Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze și cu un banut
ELEMENTE DE JOC
 Mișcarea, aplauze,mânuirea materialului
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, aplauze, ,
problematizarea, , jocul,

MATERIAL DIDACTI: siluete de pomi, mere (rosii ,galbene) , coșuri, covor de frunze,
greierașul,
BIBLIOGRAFIE:
,,Programa aactivitțtilor instructiv-educative în grădiniță de copii- editia a-II-a revizuita
si adaugita-2008
DURATA: 15minute
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Strategii Evaluarea


crt. Evenimentul didactic Continutul stiintific didactice

1. Moment Crearea conditiilor necesare bunei


organizatoric desfasurari a activitatii
-aerisirea salii de grupa
-amenajarea spatiului de desfasurare a
activitatii
Copiii intra in grupa cantand
cantecelul “Greierasul”.

Greierașul Cri-Cri este supărat pentru


2. Captarea atentiei că el nu stie culorile și ar vrea să le Conversatia Evaluarea
cunoască pentru a-și învăța frățiorii orală

Le voi spune copiilor ca greierașul Cri-


Cri a venit exact unde trebuia, pentru Conversatia Observarea
3. Anuntarea temei si a ca noi vom face un joc care se numeste Explicatia comportament
obiectivelor „ Mere galbene și roșii” ului nonverbal
în cadrul aceastui joc noi vom învăța
să formăm grupe de mere care au
aceeași culoare.
Explicarea jocului
Copiii vor trebui să aleagă un măr ( rou Explicatia. Observarea
sau galben) din gradină, iar apoi il vor comportament
aseza în coșul cu mere corespunzător Demonstratia ului nonverbal
culorii alese
4. Dirijarea invatarii Copilul, care au lucrat corect, va fi Jocul
aplaudat de greierasul Cri-Cri si de
colegi. Miscarea
Jocul de proă
Educatoarea împreună cu greierașul Aplauze
Cri-Cri nominalizează 2-3 copii care
„culeg”merele din grădină și le pun în
coșurile culorii alese
Se trece apoi la desfasurarea propriu- Aprecierea și
zisă a jocului, unde greierașul Cri-Cri recompensarea
nominalizeză copiii care să pună merele corectitudinii
în coș răspunsurilor
La sfarsitul jocului, dupa ce au fost
,,culese “ toate merele si au fost puse in
coșurile corespunzatoare, greierasul
Cri-Cri le multumeste că l-au ajutat să
învețe culorile, și este foarte bucuros
pentru că le știe.

Greierașul Cri-Cri dorește să îi Explicatie


Obtinerea păcălească pe copii, în timp ce ei au Demonstratia.
5. performantei ochii închiși, acesta pune câteva mere Jocul
galbene în coșul merelor roșii, iar Aprecieri
câteva mere roșii le pune în coșul verbale
merelor galbene
Greierașul Cri-Cri le va multumi
copiilor pentru ce l-au invatat, Conversatia Aprecieri
promitandu-le ca va merge si la alte verbale
6. Incheirea activitatii gradinite sa desfasoare acest joc si cu Explicatia
alti copii, si ii va recompense cu banuti Stimulente
Copiii cânta cântecul „ Greierasul”

S-ar putea să vă placă și