Sunteți pe pagina 1din 1

ACTIVITATE PE CENTRE

Probleme care se rezolvă prin metoda comparației

1. Elevii claselor a IV-a au donat jucării copiilor de la un cămin. Elevii din clasa a IV-a A au cumpărat 8
păpuși și 10 iepurași, plătind 928 de lei, iar elevii clasei a IV-a B au cumpărat 4 păpuși și 14 iepurași,
pentru care au plătit 896 de lei. Află cât costă o păpușă și cât costă un iepuraș de pluș.

Notă: Pentru rezolvarea problemei, modifică datele din prima relație, pentru a obține în ambele relații
același număr de păpuși.

2. Dacă 11 mărgele mari și 7 mărgele mici cântăresc 166 g, iar 3 mărgele mari și 2 mărgele mici cântăresc
46 g, află cât cântărește o cutie în care sunt 8 mărgele mari și 5 mărgele mici, dacă cutia goală cântărește 75
g.