Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala ”Spiru Haret”, Tandarei, Ialomita


Data: 8.03.2018
Subiectul lectiei: Spania si Portugalia
Tipul lectiei: mixta
Profesor: Mitea Florina-Daniela
Disciplina: Geografia Europei
Clasa a VI-a
Unitatea de invatare: Europa Mediteraneana
Scopul lectiei: Cunoasterea si insusirea principalelor aspecte ce definesc specificul geografic al Spaniei si al Portugaliei
Loc de desfasurare: sala de clasa
Timp: 50 minute
COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului
terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanent

COMPETENTE SPECIFICE:
3.3 Prezentarea structurata a componentelor geografice ale Europei, ale regiunilor si ale tarilor sale
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe un suport cartografic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- Sa localizeze pe harta fizica si politica a Europei limitele Spaniei si Portugaliei
- Sa caracterizeze aspectele specifice climatului intalnit in cele doua tari
- Sa indice pe harta fizica a Europei principalele unitati de relief si elementele hidrografice
- Sa expuna informatii generale privitoare la populatia si asezarile omenesti din Spania si Portugalia, utilizand harta fizica
si politica a Europei

Metode si procedee: expunerea sistematica si explicatia, conversatia, comparatia, problematizarea, lucrul cu harta si exercitiul
geografic, fise de lucru,
Strategia didactica: inductiva, dirijata, frontal,
Material didactic: Harta Fizica a Europei, Harta Politica a Europei, manualul
Evaluare: orala(stimularea participarii elevilor la formulari de raspunsuri; analiza si aprecierea raspunsurilor prin note)

Desfasurarea lectiei

Nr. Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode


Crt. lectiei
1. Moment -salut, scurta conversatie de acomodare -saluta profesorul Conversatia
organizatoric -se face prezenta elevilor la ora si a -raspund la prezenta si isi verifica
materialelor didactice materialele didactice
2. Actualizarea -se face prin intrebari frontale -elevii chemati la harta fizica a Europei Conversatia
cunostintelor -intrebarile orale vor fi adresate elevilor ce vor indica pe harta cerintele
vor fi chemati la harta fizica a Europei: profesorului, vor raspunde la intrebari
-“indicate pe harta fizica a Europei regiunea
Europei Mediteraneene” Explicatia
-“Indicati pe harta fizica a Europei Italia”
- “identificati vecinii Italie si localizati-i pe
harta” -elevii ramasi in banci urmaresc Lucrul cu harta
-“care sunt principalele tipuri de relief din raspunsurile elevilor de la harta, vor
Italia? Indicati-le pe harta” corecta eventualele greseli, vor complete
-“care sunt tipurile de climat intalnite in raspunsurile cu anumite informatii
Italia?”
-“indicate pe harta fizica a Europei 4 rauri
de pe teritoriul Italiei”
-“Indicati pe harta fizica a Europei 4 orase
din Italia”
-“Care este numarul populatiei Italiei si
densitatea medie?”
-“Care sunt principalele resurse natural din
Italia si ramurile industriale dezvoltate din
aceasta tara?
-apreciaza raspunsurile elevilor de la harta
si din banci

3. Captarea -adreseaza o intrebare : “Care sunt cele -sunt atenti Problematizarea


atentiei doua tari care ocupa cea mai mare parte a -raspund
Peninsulei Iberice?”
4. Transmiterea -scrie pe tabla titlul lectiei : “Spania si -scriu pe caiete titlul lectiei
noilor Portugalia” -deschid manualul
cunostinte -invita elevii sa deschida manualul la -urmaresc harta
pagina 108-112 si sa urmareasca hartile -identifica vecinii Spaniei si Portugaliei Conversatia
-adreseaza intrebarea: “Care sunt vecinii -raspund
celor doua state?” -sunt atenti la indicatiile profesorului
-indica pe harta vecinii Spaniei si ai -scriu pe caiete
Portugaliei -sunt atenti la indicatiile profesorului
-scrie pe tabla -analizeaza harta fizica a Spaniei
-indica pe harta cele doua arhipelaguri ce -raspund
apartin Spaniei -sunt atenti la indicatiile profesorului
-invita elevii sa urmareasca harta fizica a
Spaniei si sa descrie relieful acestei tari.
-indica pe harta fizica a Europei tipurile de -scriu pe caiete
relief intalnite in Spania si Portugalia, -sunt atenti la explicatiile si indicatiile
explica modul de formare a acestora oferite de profesor Explicatia
-scrie pe tabla tipurile de relief
-explica factorii ce determina si
influenteaza conditiile climatic, enumera
tipurile de climat si indica pe harta regiunile -scriu pe caiete
cu aceste climate -sunt atenti la indicatiile profesorului
-scrie pe tabla zonele climatice -scriu pe caiete
-indica pe harta fizica a Europei -sunt atenti
principalele rauri din Spania si Portugalia
-scrie pe tabla Hidrografia
-compara suprafata Portugaliei cu suprafata
Spaniei, compara numarul de locuitori si -sunt atenti
densitatea medie a populatiei din cele doua Lucrul cu harta
tari -scriu pe caiete
-indica pe harta fizica a Europei -sunt atenti
principalele orase
-scrie pe tabla -sunt atenti
-descrie atractiile turistice si mediul natural
al principalelor orase Scriu pe caiete
-sunt explicate principalele ramuri
economice dezvoltate

5. Realizarea -le administreaza elevilor fise de lucru pe -urmaresc fisele de lucru Conversatia
feed-back- care vor avea harta Spaniei si de identificat -raspund Explicatia
ului vecinii acesteia, principalele unitati de relief Problematizarea
si rauri
-rezolvarea fisei de lucru se va face oral
6. Incheierea -pentru ora urmatoare vor avea de invatat -isi noteaza pe caiete tema pentru acasa
activitatii lectia si de analizat harta
Numele si prenumele …………………………………………….
Clasa …………………….
FISA DE LUCRU (SPANIA)

S-ar putea să vă placă și