Sunteți pe pagina 1din 15

GRADINITA SAGEATA

PROF. INV.PRESC.GEORGIANA IANCU

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


“DE ZIUA MAMEI”
7MARTIE 2013

“MAMA ESTE NUMELE LUI DUMNEZEU PE BUZELE SI IN


INIMILE COPIILOR”
William Makepeace Thackeray

PREINSPECTIE GRAD DIDACTIC 2

DATA: 7 martie 2013


EDUCATOARE:Georgiana Iancu
GRUPA: mare:”Albinutele”
TEMA ANUALA DE STUDIU:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMA SAPTAMANII:”Mama draga,te iubesc!”
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE:”De ziua mamei”
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrata
ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS+DEC)+ALA2
Convorbire+lipire+pictura

1
TIPUL ACTIVITATII:de predare-invatare de noi cunostinte si consolidare
de priceperi si deprinderi;
DURATA: o zi
SCOPUL:
 Stimularea creativitaţii copiilor în timpul jocurilor şi a activitaţilor
la alegerea acestora, indeosebi a gandirii si a imaginaţiei creatoare –
ALA;
 Formarea si dezvoltarea unei exprimari orale corecte
fonetic,lexical si gramatical,precum si dezvoltarea memoriei logice-
DLC;
 Dezvoltarea deprinderii de a lipi hartia,prin dezvoltarea simtului
practic si estetic-DOS;
●Sistematizarea cunostintelor copiilor cu privire la semnificatia zilei
de 8 Martie
●Consolidarea priceperilor si deprinderilor de folosire a unor tehnici
artistice;
CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE:
1.ADP;Intalnirea de dimineata; Salutul
_”Buna dimineata Albinutelor!in fiecare dimineata,sa avem gandul bun pe
fata!”
_”Buna dimineata ,fiilor si fiicelor !” (cum ii arat mamei ca o iubesc)
IMPARTASIREA CU CEILALTI:discutie de grup referitoare la anotimpul
primavara .Am observat ca astazi,a fost mai cald afara,pasarile cantau mai
frumos,oamenii erau mai harnici si mai vioi.
PREZENTA:se va citi catalogul
CALENDARUL ZILEI: se precizeaza ziua, luna, anul si starea vremii.Se
completeaza calendarul impreuna cu copiii.
NOUTATEA ZILEI: Zana Primavara ne-a lasat in clasa o floare parfumata
MESAJUL ZILEI: “La multi ani mamica draga!”
TRANZITII:
T1: joc cu text si cant “Bat Din palme” ;
T2: Cantec despre mama”Lori si Beti”;
T3:Joc de miscare:”Mainile sus,Mainile jos”
ALA:
ALA1:Joc de rol:”De-a mama”
Constructii:”Flori pentru mama”
Biblioteca:”Imagini despre mame”-„vizionare de imagini”-ppt
ALA2:Euritmie:” Pentru mama”-dans

2
ADE:activitati pe domenii experientiale:
Domeniul limba si comunicare:”Mama”- convorbire, c prin metoda cubului;
Domeniul om si societate-„Felicitare pentru mama „-lipire
Domeniul estetic si creativ: „Flori pentru mama”,felicitare-pictura

OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA1:
Joc de rol:
O1-Sa-si asume rolul ales,manuind obiectele casnice
utilizate,respectand norme simple de protectie si securitate.
O2-Sa imite miscarile propriei mame,pentru a intra in pielea
personajului;
Constructii:O1-sa denumeasca materialele de lucru;
O2-sa realizeze sarcina de lucru finalizand individual
lucrarile;
Biblioteca:
O1-Sa descrie imaginile observate,enumerand elementele
carcteristice anotimpului in care ne aflam si imagini despre mama;
O2-Sa manifeste interes pentru imaginile prezentate;
O3-sa participe la activitatile de grup desfasurate,atat in
calitate de vorbitor,cat si de auditor;

ADE:
DLC-Metoda cubului;
O1-sa raspunda corect la intrebarile adresate,;
O2-sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical,pe care sa
le adreseze celorlalte grupuri de copii,folosind pronumele interogative”cu ce”
si „cum exprimam ceea ce simtim”?;
O3-sa descrie,sa analizeze,sa asocieze si sa compare imaginile prezentate;
O4-sa inteleaga si sa transmita mesaje simple,sa reactioneze la acestea;
O4-sa isi imbogateasca vocabularul activ si pasib pe baza
experientei,activitatii personale si/sau a relatiilor cu ceilalti si simultan, sa
utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
DOS(activitate practica)+DEC(domeniul estetic si creativ):
O1-sa identifice,sa proiecteze si sa gaseasca cat mai multe solutii pentru
realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice;

3
O2-sa capete abilitatea de a intra in relatiile cu cei din jur,respectand norme
de comportament corect si util celorlalti;
O4-sa compuna in od original si personal spatiul plastic,avand la baza un
suport intuitiv;
O5-sa interpreteze liber,creativ lucrari plastice ,exprimand sentimente
estetice.
O6-sa isi exprime opinia fata de lucrarea proprie si fata de lucrarea
celorlalti,motivandu-si parerile.
ALA2;euritmie
O1-sa reproduca exercitii ritmice,coordonandu-si miscarile corpului cu
ritmul muzicii,cu ritmul exprimarii verbale si cu mijlocul transmis;
O2-sa isi schimbe mimica in functie de actiunea exprimata de versuri;
O3-sa se foloseasca de actiunile motrice pentru aexprima sentimente sau
comportamnete diferite;
O4-sa afiseze un sentiment de bucurie si buna dispozitie.

STRATEGII DIDACTICE:
1)METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:observarea,conversatia,explicatia,
,expunerea,demonstratia, munca independenta,munca pe
echipe,cubul,analiza,turul galeriei,brainstorming,jocul pe echipe

2)RESURSE MATERIALE: set “bucatarie”,sortulete, baticute, , , cosulete


carton,hartie xerox colorata,carton colorat,lipici solid,felicitari
model,acuarele,pensula,plansa model,cub cu imagini,planse
ilustrate,scrisoarea de la Zana Primaverii,cd-player,panou,

3)FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual.

4)LOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa;

5)BIBLIOGRAFIE:
*Ministerul Educatiei,cercetarii si tineretului,Curriculum pentru invatamantul
prescolar(3-6/7 ani),Bucuresti, 2008
*Revista ,,Invatamantul Prescolar’’ 1-2 si 3-4 /2009

4
*Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul
prescolar,Editia a II, revizuita,Florica Mitu, Stefania Antonovici,Editura
Humanitas Educational,Bucuresti 2005.

SCENARIUL ACTIVITATII

ADP
Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare,prin
intermediul salutului de dimineata:
„Dimineata,ne-am trezit,
La gradinita,am venit.
In cerc sa ne adunam,
Cu totii sa salutam”.
Copii se aduna in cerc si se saluta:
„Credem ca salutul,Buna dimineata
Ne-aduce un strop de voiosie
Si ne face placuta viata.”
Se face apoi prezenta copiilor.
„-Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii s-au intalnit,
Cine oare n-a venit?”
La panoul cu poze,fiecare asezand in dreptul propriei poze,cate o albinuta.
Impartasirea cu ceilalti se face pornind de la apelativul cu care educatoarea
se adreseaza copiilor”albinute”,urmata de o scurta discutie despre anotimpul
primavara.Calendarul naturii va fi completat cu ajutorul copiilor dupa discutia
despre anotimpul primavara si seva preciza luna,ziua,anul si caracteristicile
vremii.
Noutatea zilei:In vaza din sala de clasa,am gasit o floare frumos
parfumata,lasata de catre Zana Primavara.
„”Cu ce ocazie oare?”
Pe 8 Martie este Ziua Mamei ,iar noi ne vom pregati sa o felicitam pe
Mama ,asa cum trebuie.Vom afla,vom descoperi impreuna ce anume o face

5
fericita pe mama .Vom picta si vom lipi floricele,pnetru a-i oferi o felicitare
mamei.
Mesajul zilei:”La multi ani,mamico!”
Rutine:”Stiu sa ofer oflori”
Tranzitii”Clopoteii albi soptesc:mama mea,eu te iubesc!”-recitativ ritmic

ALA 1

Sectorul ;Joc de Rol


Categoria de activitate:Activitati liber alese
Mijloc de realizare:joc de rol
Tema:”De-a mama”
Scop:consolidarea deprinderilor practice-gospodaresti,folosirea cuvintelor si
expresiilor adecvate situatiilor contextuale.
Obiective operationale:
O1-sa isi asume rolul ales,efectand actiunile specific pregatirii mesei de
pranz;
O2-sa manuiasca obiectele casnice,respectand norme simple de protective si
securitate;
O3-sa verbalizeze actiunile intreprinse.
Resurse material:mini ragaz,sortulete de bucatarie,,batic,tacam de
plastic,minge
Metode si procedee:conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,jocul.
Evaluarea activitatii:Se face prin aprecierea verbala de catre educatoare,
asupra modului de lucru al copiilor.

Sectorul :Biblioteca
Categoria de activitate:activitati liber alese
Mijloc de realizare:vizionare de imagini”Mame din intreaga lume”
Scop:familiarizarea cu chipul mamelor din intreaga lume,prin vizionarea de
imagini
Obiective operationale_O1-sa manifeste interes pentru imaginile prezentate
O2-sa descopere trasaturile fizice ale mamelor din alte tari sis a descrie
sentimentele pe care le nutresc pentru propiile mame;
Materiale folosite:laptop,retroproiector,panou

6
Sectorul:Constructii
Categoria de activitate:Activitati liber alese
Mijloc de realizare:Joc de constructii
Tema:constructii in relief:”Flori pentru mama”
Scop:Construirea de flori pentru mama ,prin imbinarea creative,a
materialelor puse la dispozitie:
Obiective operationale:O1-sa imbine piesele de diferite culori,realizand flori
pentru mama;
O2-sa imbine creativ materialele puse la dispozitie;
O3-sa descrie verbal produsul realizat.
Materiale folosite:

ALA2
Activitate complementara
Categoria de activitate:Jocuri si activiati la alegerea copiilor,recreativ-
distractive
Mijloce de realizare:euritmie,dans
Tema activitatii:”Dansam pentru mama”
Tipul :consolidarea deprinderilor insusite
Fond muzical:cantec”Pentru mama”-grupul Bim-Bam
Scop:utilizarea deprinderilor insusite in diverse context
Obiective operationale:
O1-sa reproduca exercitiile ritmice,coordonandu-si miscarile corpului cu
ritmul muzicii,cu ritmul exprimarii verbale si cu mijlocul transmis;
O2-sa execute exercitii de mers,pastrand pozitia corecta;
O3-sa isi schimbe mimica in functie de actiunea exprimata in versuri.
O4-sa se foloseasca de actiunile motrice pentru a exprima sentimente sau
comportamente diferite.

Bibliografie 1. „Curriculum pentru invatamantul


prescolar",DPH, Bucuresti, 2009
2. „Spectacole de teatru pentru gradinita”, Ed.
CD Press 2009

7
PROIECT DIDACTIC PENTRU SECVENTA ADE
DLC(domeniul limba si comunicare)+DEC(pictura)+DOS(activitate practica)

Evenimentul Continutul stiintific Strategia Evaluare


didactic didactica

Moment Pregatirea salii de grupa si a Exercitiul


organizatoric materialului didactic necesar organizatoric
desfasurarii
activitatii.Prescolarii sunt
asezati corespunzator in
vederea desfasurarii
activitattii.

8
Captarea Se realizeaza prin intermediul Surpriza
atentiei unei auditii muzicale,a unei Auditie
tranzitii,avand la baza muzicala
melodia “Lori si Beti”,al carei
text ne face cunostinta cu
doua fetite
neastamparate,ale caror Conversatia
pozne ne sunt povestite de
mama lor.Copiii sunt rugati sa
participle si ei la intonarea
melodiei. interpretarea
**Mama-universul tuturor
copiilor,ea ne invata primele
jocuri,prima poveste din viata
noastra si multe alte
povesti,iar pentru toate
acestea ,noi ii oferim
mamei,dragostea noastra
neconditionata.
Reactualizarea Se poarta o scurta discutie Conversatia Proba orala
cunostintelor despre anotimpul in care se Recunoasterea
sarbatoreste Ziua Mamei. elementelor
specifice
anotimpului
primavara
brainstorming

9
Anuntarea Voi anunta copiiii ca vom Explicatia
temei si a desfasura cateva activitati
obiectivelor interesante sub
titlul’’Felicitare de Ziua
Mamei”.Cu bagheta magica
trimisa in secret de catre
Zana Primaverii-’’Floare
Parfumata’’,voi forma grupele
de lucru initiale si explic
regulile jocului.Imi va
raspunde doar copilul atins cu
bagheta magica de catre
mine.Apoi ne vom juca cu un
cub de imagini cu mama si
primavara,dupa care vom
realize tablouri minunate prin
pictura si lipire.Acestea vor
fi oferite ulterior mamelor.

Dirijarea Tranzitii; Explicatia Proba orala


invatarii “Mainile sus,mainile jos
Floricele am cules,in buchet
Le-am asezat Conversatia
Frumos le-am impachetat
Si mamei de 8 Martie le-am
dat.’’
Rutine:”Stiu sa ofer flori”

DLC(DOMENIUL LIMBA SI
COMUNICARE) Descrierea
Se organizeaza colectivul de materialului
prescolari sub forma de pregatit si a
semicerc,iar in fata lor apare sarcinilor de
un cub decorat cu elemente Cubul lucru
specifice anotimpului
primavara,dar si cu imagini
despre mama,
Prescolarii vor fi impartiti in

10
trei echipe,iar fiecarei echipe
ii v fi asociata culoarea si
numele unei flori,
Metoda cubului
Echipa lalelelor roz care va Indeplinirea
trebui sa: Descrie sarcinilor de
-descrie imaginea aparuta pe Compara lucru
cubul rostogolit Asociaza
-compare Analizeaza
imaginea,asemanarile si Aplica
deosebirile cu imaginea reala
a mamei sau a tabloului
aparut.

Echipa lalelelor rosii care va


trebui sa;- Observarea
- asocieze un cuvant cu frontala
un alt cuvant sau cu
imaginea Munca in echipa
-analizeze aspectul interior
sau exterior al personajului
descoperit

Echipa lalelelor galbene care


vor trebui sa:
-interpreteze rolul unui
personaj cunoscut-mama
-argumenteze
afirmatia:’’Mama mea,eu te
iubesc!”

11
Obtinerea Tranzitie’
performantei ’Bat din palme
Clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap demonstratia Proba orala
Ne invartim ,ne rasucim
Si cu toti ne veselim.”
Sunt formulate sarcini:
1.Descrie-ti mama.
2.Compara-ti mama cu alte dialogul
persone.
3.Asociaza cuvantul “mama
“cu alte cuvinte.
4.Analizeaza comportamentul
mamei fata de tine.
5.Aplica informatii dobandite Problematizarea Copiii
despre mama. dialogheaza
6.Argumenteaza de ce iti intre ei pentru
iubesti mama. indeplinirea
“Cu ce is cum exprimam ceea Jocul sarcinilor de
ce simtim’’. lucru
La sfarsitul activitatii copiii
vor realiza un buchet de
flori,din emblema echipei,pe Formuleaza
care-l vor impacheta pentru propozitii
afi daruit mamei. corecte din
In finalul jocului cu interpretarea punct de
cubul,copiii interpreteaza vedere
cantece despre gamatical
mama;”Martisorul”,”E ziua
mamei mele”,asociind miscari Munca
de tranzitie individuala si in
echipa

12
Evaluarea Tranzitii;
activitatii “1,2,1,2Cate unu in pas vioi
Bratele le ridicam Conversatia
Mainile le fluturam
Florile le mirosim
Si la baie noi pornim.”
Rutina;””Singurel ma Dialogul
ingrijesc”
DOS(activitate practica)
+DEC(pictura)

Amintesc copiilor ca trebuie


sa realizam pentru mamele
noastre felicitari cu ocazia
zilei de 8 Martie.Pentru a fi
mai eficienti le propun
copiilor pastrarea echipelor Munca
formate anterior:echipa Explicatia individuala
Lalelelor(,rosii si
galbene),doar ca de aceasta
data vom fi doar doua echipe. Si in echipe

Echipa Lalelelor rosii va picta


o felicitare pentru mama,ce
reprezinta un buchet de flori,
Echipa Lalelelor galbene vor
lipi ,utilizand materialul oferit
o felicitare pentru
mama,reprezentand tot un
buchetel de flori.
Lucrarile se vor desfasura pe
un fond muzical adecvat. demonstratia
Pentru o activitate judicious
desfasurata se vor realiza
exercitii pentru incalzirea
muschilor mici ai
mainii:morisca,foarfeca,etc.

13
Incheierea Vom strange materialele Turul galeriei
activitatii realizate si le vom expune pe
un panou special,iar spatial se Conversatia de
va transforma intr-o galerie incheiere
expozitionala.
La semnalul
educatoarei,prescolarii se vor
transforma intr-un grup de
vizitatori cu spirit Aprecieri in
critic,trecand pe la fiecare spirit crtitic si
felicitare realizata. autocritic
Dupa incheierea turului
galeriei,grupurile revin la
locul initial si fac comentarii
cu privire la lucrarile recompensa
observate.Se acorda
recompense pentru
participarea active si pentru
originalitate.Prescolarii vor fi
recompensati cu felicitari.

ALA2 Activitatea
desfasurata pe parcursul zilei
se va incheia cu un dans
pentru mama,pe
melodia”Pentru mama”.

14
15