Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.09.2017;

Școala: Școala gimnazială “Fortium” Ploiești;

Clasa: a VI-a A;

Propunător: Nicolescu Georgiana Grațiela;

Arie curriculară: Limbă și comunicare;

Subiectul lecției: Genul liric și genul epic;

Tipul lecției: Recapitulare.

Competențe generale:

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.


4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competențe specifice:

3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite

4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:

O1: să recunoască opere ce aparțin genului liric;

O2: să recunoască opera ce aparțin genului epic;

O3: să diferențieze genul epice și genul lirice;

Strategii didactice:

Metode de transmitere și de însușire a cunoașterii: conversația, tehnica ciorchinele.

Forme de organizare a activității elevilor: activitatea frontală îmbinată cu activitatea individuală.

Mijloace didactice: tablă, fișe de lucru, caietele elevilor.

Desfășurarea activității

1. Momentul organizatoric (1 min.)


- Se notează absenții.
- Se pregătesc materialele necesare desfășurării orei și se asigură liniștea în clasă.
2. Captarea atenției (1 min.)
- Profesorul îi anunță pe elevi că în această oră vor actualiza cunoștințele legate de genul
epic și genul liric.
3. Enunțarea temei și a obiectivelor operaționale (3 min.)
- Profesorul face cunoscut elevilor faptul că urmează o lecție de recapitulare a trăsăturilor
genului epic și genului liric.
- Se va scrie titlul pe tablă, iar profesorul va enumera obiectivele lecției.
4. Actualizarea cunoștințelor anterioare (13 min.)
- Profesorul împarte elevilor câte două fișe, care conțin texte ce aparțin celor două tipuri de
texte. Profesorul adresează elevilor întrebări referitoare la cele două tipuri de texte:
Există vreo diferență între cele două texte? Ce trăsături au unele texte spre deosebire de
celelalte? Pe baza unor exemple date de către profesor, care oferă în mod indirect
răspunsurile la întrebările adresate de către acesta, elevii răspund. Profesorul scrie pe
tablă răspunsurile la întrebarile adresate elevilor, în timp ce aceștia scriu în caiet.
- Pentru a îi demonstra profesorului că au înțeles, elevii sunt implicați într-o activitate
independentă. Dintr-o listă de texte, aceștia vor trebui să recunoască textele ce aparțin
genului liric și genului epic și să scrie răspunsul în caiet, aducând un argument. Apoi, cu
ajutorul profesorului, vor verifica dacă rezolvarea este corectă.
5. Dirijarea învățării (25 min.)
- Cu ajutorul unor texte suport pe care profesorul le oferă elevilor, aceștia, împreună cu
profesorul vor stabili și vor recunoaște trăsăturile genului epic și genului liric.
- Profesorul scrie pe tablă principalele trăsături ale genului liric și principalele trăsături ale
genului epic.
6. Evaluarea formativă (5 min.)
- Folosind tehnica ciorchinele, elevii scriu pe tablă trăsăturile genurilor literare
recapitulate.
7. Asigurarea retenției și a transferului (1 min.)
- Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de construit două texte de aproximativ cinci rânduri
fiecare, care să conțina, pe rând, trăsături ale celor două genuri literare.
8. Aprecieri asupra activității (1 min.)
- Profesorul face aprecieri asupra activității, evidențiind elevii care au răspuns cel mai bine.

S-ar putea să vă placă și