Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 20 martie 2018


EDUCATOARE: Curelea Iuliana Roxana
GRUPA: Lămâițelor (Mijlocie)
TEMA ANUALĂ: “Când/ cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ”Rochița Zânei Primăvara”
SUBTEMA: ”Parfumul din grădină”

CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi didactice liber alese

A. CENTRE DE INTERES:
ARTA: „Crenguța de cireș”
Obiective operaționale:
 să ilustreze prin tehnica ștampilării o crenguța cu flori de cireș;
 să folosească cel puțin unul din elemente de limbaj plastic specifice;

Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația


Materiale didactic: planşa model, farfurii de carton, pensule, acuarele, betișoare de urechi.
JOC DE ROL: „De-a gradinarii”
Obiective operaționale:
 să recunoască cel putin doua uneltele de grădinărit
 să aranjeze pămȃntul pentru a planta flori

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițul


Material didactic: pământ, semințe de flori, lopețele de plastic,greblă de plastic,apa,stropitoari

BIBLIOTECA: „Ghici,ghicitoare”-despre flori


Obiective operaționale:
-să recunoască cel puțin o insușire a unei flori de primavară, găsind răspunsul la ghicitoarea extrasă din coșuleț
- să aleagă corect floarea de primăvară ce se potrivește cu răspunsul la ghicitoare.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.

Material didactic: coșuleț cu lalele, ghicitori despre flori de primăvară,


B. ALA II
Joc de distractiv: ”Stafeta florilor”

Obiective operaționale:
 să respecte regulile prevăzute de joc
 să răspundă motric la sarcina dată

Descrierea jocului:
Copiii sunt așezați pe doua rânduri, unul in spatele celuilalt, înaintea liniei de plecare. Copiii au sarcina de a alerga pana la
coșul cu flori , să se întoaracă la linia de start, să de mânc cu colegul din rândul sau și apoi să se așeze în spatele ultimului
copil.
Se va realiza jocul de probă, apoi se va trece la desfășurarea jocului propriu zis.
STRATEGII DIDACTICE

Nr. ETAPELE CONŢINUTUL MIJLOACE DE


Crt ACTIVITATII ÎNVĂȚARE/
ŞTIINŢIFIC METODE ȘI FORMA DE EVALUARE
MATERIAL DE
PROCEDEE ORGANIZARE
LUCRU

1. Organizarea Sunt pregătite măsuțele de


activităţii lucru și materialele, sala este
aerisită. Fiecare măsuță are pe
ea un simbol: lalea, zambilă,
narcisă.

2. Captarea Se va citi ceea ce scrie pe una


atentiei din florile de la „Fluturasul
Conversaţia Floare colorata Frontal Aprecieri verbale
Aripioara” prezentându-se
copiilor cele 3 centre, Explicatia Evaluarea atenţiei

descoperind materialele și
modul de lucru.
3. Anunţarea Se anunţă temele de la cele
temei trei centre de interes:
Conversaţia Frontal
ARTA:”Crenguța de cireș”
JOC DE ROL: „ De-a grădinarii” Explicaţia Evaluarea atenţiei

BIBLIOTECA:” Ghici,
ghicitoare!”
4. Desfăşurarea Copiii sunt așezați la centre în
activităţii funcție de simbolul pe care l-au planşa model,
primit. farfurii de
carton, Aprecieri verbale
Arta: Copiii vor avea sarcina de pensule,
a realiza o crenguță de cireș Demonstraţia acuarele, Pe grupe
bețisoare de
inflorită , cu pensula și prin Exerciţiul
urechi.
tehnica ștampilării, cu ajutorul
Încurajări
bețișoarelor de urechi.
Pamant,
Joc de rol: Fiecare copil de la seminte,
acest centru va avea sarcina Demonstraţia apa,lopetica Individual
de plastic,
de a recunoasște uneltele Exerciţiul
grebla de
primite (lopetica, grebla de plastic,
plastic, stropitoarea) și stropitori
necesare pentru a planta
Individual
semințe in lădița cu pământ
pusă la dispoziție. Demonstraţia
Coș cu lalele ,
Exerciţiul
Biblioteca : Pe masă se va afla biletele cu
ghicitori, pastă
un coș cu lalele. În fiecare
de lipt,
lalea se va afla un bilețel pe jetoane cu
care sunt scrise ghicitori cu flori de
referire la florile de primăvară. primăvară,
coala suport.
Copiii au sarcina de a alege o
lalea și de a raspunde la
ghicitoatea din interiorul lalelei
alegând de pe masă jetonul cu
floarea de primăvară care va
servi drept răspuns la
ghicitoare . Ghicitoarea va fi
citită de educatoare. Apoi
ghicitoarea și jetonul ales vor fi
lipite pe coala suport.

Se supraveghează atent
activitatea copiilor în cadrul
celor trei centre de interes, se
dau indicaţii sugestii şi ajutor
acolo unde este nevoie.

5. Analiza Fiecare copil va trece pe la Aprecieri verbale


produselor celelalte centre pentru a
Turul galeriei Frontal Aplauze
activităţii observa daca sarcina de lucru
a fost respectată .

6. Încheierea Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Frontal Frontal


activităţii individuale.

S-ar putea să vă placă și