Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE


CLASA: a X-a
SUBIECTUL: APTITUDINI (definire şi caracterizare generală; rolul eredităţii şi mediului în dezvoltarea aptitudinilor;
clasificarea aptitudinilor; aptitudinea şi succesul profesional )
TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe

OBIECTIVE :
Competenţă generală: Cunoaşterea fenomenelor psihice, a componentelor şi trăsăturilor specifice personalităţii umane, în
scopul înţelegerii vieţii subiective a omului;

Obiective operaţionale: Oo1: să definească şi să caracterizeze aptitudinile;


Oo2:să explice rolul eredităţii şi a mediului în dezvoltarea aptitudinilor;
Oo3:sǎ clasifice aptitudinile ;
Oo4:să înţeleagă importanţa aptitudinilor în alegerea traseului profesional;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.

 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
fişe de lucru individuale

BIBLIOGRAFIE:
Mielu, Zlate – coordonator manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Aramis 2005
Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab.

1
Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea 3' - se va realiza discutând pe -strategie -manual de observarea


atenţiei marginea următoarei discursivǎ de psihologie- sistematicǎ
afirmaţii pentru tema în - participǎ la discuţii, tip Editura a elevilor;
cauzǎ : argumentându-şi argumentativ- Aramis;
rǎspunsurile ; persuasiv ;
„Este cunoscut că oamenii
se diferenţiază între ei prin
rezultatele activităţii
desfăşurate. Unii sunt
neîntrecuţi în mânuirea
unor unelte, alţii în ceea ce
priveşte forţa fizică, alţii în
folosirea diferitelor
instrumente muzicale etc.”
-dezbaterea ;
2.Comunica- - se vor trece în revistǎ
rea subiectului 2' elementele-cheie ale temei,
şi a prezente în schema lecţiei
obiectivelor (anexa nr. 1) ;
lecţiei
Definire şi caracterizare
3. Dirijarea Oo1 generală - ascultǎ cu atenţie
învăţării 30' obiectivele lecţiei ;
Aptitudinile răspund
întotdeauna la întrebarea
„ ce poate să facă şi ce
face” persoana în mod real
în contextul diferitelor - ascultǎ ceea ce li se
sarcini şi solicitări impuse comunicǎ ;
2
de existenţa socială
Aptitudinile reprezintă
ansamblul de însuşiri de
ordin instrumental- -strategie -manual de
operaţional care discursivǎ de psihologie-
diferenţiază oamenii între tip explicativ ; Editura
ei în ceea ce priveşte Aramis;
maniera de desfăşurare a - participǎ la discuţii,
diferitelor activităţi şi, mai încercând sǎ explice care
ales, în ceea ce priveşte ar fi rolul aptitudinilor în
randamentul cantitativ şi dezvoltarea individului -expunerea ;
calitativ al acestora. uman
Caracteristicile
aptitudinilor :
- nu orice însuşire este
aptitudine ci numai cea care
favorizează desfăşurarea
unei activităţi cu rezultate
supramedii
- aptitudinea diferenţiază -explicaţia
indivizii între ei, elementul didacticǎ ;
principal fiind randamentul
cantitativ şi calitativ
- nivelul de dezvoltare şi
funcţionalitate a - oferǎ exemple practice ;
aptitudinilor poate fi
evaluat după : rapiditate,
volum, precizie,
originalitate, eficienţă -conversaţia ;
aptitudinile se deosebesc de
alte componente ale manual de

3
personalităţii (cunoştinţe, psihologie-
priceperi, deprinderi) Editura
- aptitudinile se realizează Aramis;
prin procese psihice - unele -strategie
mai variate şi mai didacticǎ de tip
numeroase, altele mai argumentativ-
reduse. deductiv ;
Aptitudinile pot fi : - enumeră care sunt
- aptitudini mnezice – cel aptitudinile şi importanţa
care reproduce fidel şi lor în desfăşurarea
correct foarte multă activităţilor umane ;
informaţie
- aptitudini senzorial-
perceptive – cei care
reuşesc să identifice cu
uşurinţă diferiţi stimuli -conversaţia ;
- aptitudini intelectuale –
cei care rezolvă uşor şi într-
o manieră originală diferite
situaţii problematice
În psihologie folosim şi
noţiunea de capacitate –
aptitudinea plus câştigul ei - explică termenii :
în calitate, venit prin capacitate, talent, geniu
exerciţiu .( Fl. Ştefănescu
Goangă). -problematiza-
Forma superioară de rea ;
dezvoltare a aptitudinilor şi
combinarea lor originală
care asigură creaţia de
valori noi şi originale – se

4
numeşte talent.
Nivelul cel mai înalt de manual de
dezvoltare a aptitudinilor psihologie-
manifestat într-o activitate -strategie Editura
creatoare de importanţă discursivǎ de Aramis;
istorică pentru viaţa tip explicativ;
societăţii şi progresu - explică diferenţa dintre
cunoaşterii – se numeşte talent şi geniu
geniu.
Din punct de vedere
statistic, dintre cei dotaţi cu
aptitudini, mult mai puţini
au talent şi foarte puţini
devin geniali. -expunerea;

Rolul eredităţii şi mediului


Oo2 în formarea şi dezvoltarea
aptitudinilor

1.Aptitudinile sunt
înnăscute
2. Aptitudinile sunt -explicaţia ;
dobândite – un rol deosebit - explică interacţiunea
îl are activitatea de învăţare dintre mediu, ereditate şi
3. Aptitudinile, deşi depind aptitudini
şi de ereditate, sunt
influenţate în mare măsură
de factorii de mediu şi de
educaţie
4. Conform psihologiei
moderne : interacţiunea

5
factorilor ereditari şi a
factorilor de mediu este manual de
foarte importantă. Factorii psihologie- temǎ de
ereditari au rol de - exemplifică cu situaţii -expunerea; Editura lucru în
condiţionare a aptitudinilor concrete ; -explicaţia ; Aramis; clasǎ ;
şi nu de determinare,
dotarea ereditară poate
îngreuna sau uşura
formarea aptitudinilor.

Clasificarea aptitudinilor
Oo3 -strategie
A) În funcţie de gradul de didacticǎ de tip
complexitate : argumentativ-
1. Aptitudini simple – o - realizează clasificarea deductiv ;
serie de însuşiri dezvoltate aptitudinilor după cele -conversaţia ; observarea
peste medie care permit două criterii sistematicǎ
desfăşurarea cu randament a elevilor;
sporit a unor activităţi
(sensibilitate kinestezică,
acuitate vizuală, distribuţia
atenţiei, forţa imaginaţiei,
discriminarea culorilor)
2. Aptitudini complexe -
rezultă din îmbinarea şi - identifică unele situaţii -problematiza-
organizarea specifică a unor în care aptitudinile au rol rea ;
aptitudini simple şi nu doar determinant
din însumarea acestora.
B) În funcţie de specificul
activităţii solicitante :
1. Aptitudini speciale -

6
necesare pentru
desfăşurarea unei anumite - reţin tipurile de temǎ de
forme de activitate : aptitudini speciale şi lucru în
aptitudini tehnice, aptitudini importanţa lor clasǎ ;
ştiinţifice, aptitudini
artistice, aptitudini sportive,
organizatorice, matematice,
literare etc.
a. Aptitudinea pedagogică – -activitatea
tipul de aptitudine ce se independentǎ;
manifestă în activitatea evaluare
cadrelor didactice. -exerciţiul; orală
b. Aptitudini sportive : -fişe de
- aptitudini sportive lucru
generale - caracteristice individuale;
oricărei activităţi sportive
de educaţie fizică şi sport -observaţia
- aptitudini sportive sistematicǎ şi
specifice – caracteristice independentǎ;
practicării unei anumite
ramuri de sport - exemplifică cu situaţii
c. Aptitudini tehnice concrete performanţele -conversaţia;
d. Aptitudini şcolare –
determinate de inteligenţa
generală, factorul verbal
educaţional, motivaţie,
atitudine , interes.
2. Aptitudini generale – -activitatea
sunt cele participă şi ajută independentǎ;
la desfăşurarea cu succes a - reliefează importanţa -reflecţia
mai multor forme de aptitudinilor generale în personalǎ;

7
activitate ( inteligenţa, desfăşurarea activităţilor
spiritul de observaţie) , ele umane
se perfecţionează pe baza
funcţionării şi dezvoltării -activitatea manual de
aptitudinilor speciale. independentǎ; psihologie-
Aptitudinile ca Editura temǎ de
formaţiuni psihice dinamice -exerciţiul; Aramis; lucru în
se află într-o continuă clasǎ ;
dezvoltare , în continuu
proces de interacţiune ,
sistematizare.
-observaţia
Aptitudinile şi succesul sistematicǎ şi
Oo4 profesional independentǎ;

- aptitudinile favorizează
obţinerea succesului - explică importanţa -conversaţia;
profesional ( nu în obţinerii performanţelor
exclusivitate) în îndeplinirea sarcinilor observarea
- aptitudinile se constituie sistematicǎ
în cerinţe obligatorii pentru a elevilor;
exercitarea unor profesii. În
acest sens se alcătuieşte -activitatea
psihograma - document independentǎ;
care cuprinde aptitudini pe -reflecţia
care trebuie să le deţină cel - reliefează rolul personalǎ;
care doreşte să aleagă o nivelului de aspiraţie în
anumită profesie. dezvoltarea personalităţii
Dacă nu există capacităţile individului
necesare putem vorbi de
inaptitudini - ele constituie

8
piedici serioase pentru
practicarea profesiei ( pot fi -observaţia
absolute – prezenţa lor sistematicǎ şi temǎ de
împiedică fundamental independentǎ; manual de lucru în
buna desfăşurare a psihologie- clasǎ ;
activităţilor şi relative – - participă la discuţii , Editura
prezenţa lor nu împiedică în argumentând importanţa Aramis;
mod fundamental nici aptitudinilor în
cantitatea , nici calitatea desfăşurarea activităţilor
prestaţiilor). umane şi îndeplinirea
Psihograma este doar o sarcinilor
parte a unui document mult -conversaţia;
mai extins, ce prezintă o
anumită profesiune –
profesiograma. Ea este
utilizată în : observarea
- orientarea şi consilierea sistematicǎ
şcolară a elevilor
- orientarea şi consilierea
vocaţională
- selecţia profesională
- formarea profesională -activitatea
independentǎ;
-reflecţia
- pe baza datelor privind personalǎ;
.Obţinerea importanţa motivaţiei în
performanţei ; 5' conturarea personalităţii
asigurarea umane şi în dezvoltarea
feed-back-ului individului uman , se va
realiza caracterizare a
motivaţiei ca factor

9
declanşator în manifestarea -observaţia
personalităţii sistematicǎ şi
independentǎ; observarea
sistematicǎ
- se va realiza frontal, prin manual de a elevilor
5.Intensificarea 7' evaluarea răspunsurilor -conversaţia; psihologie-
retenţiei şi obţinute la solicitările Editura
transferului adresate; evaluarea va avea Aramis;
o componentǎ predominant
stimulativǎ;

-activitatea
6. Evaluarea 3' - se vor da îndrumǎri independentǎ; evaluare
performanţei bibliografice, referitoare la -reflecţia orală
tema abordatǎ. personală

10
ANEXA NR. 1
SCHEMA LECŢIEI
I. DEFINIŢIE ŞI CARACTERIZARE GENERALĂ
Aptitudinile reprezintă ansamblul de însuşiri de ordin instrumental-operaţional care diferenţiază oamenii între ei în ceea ce priveşte maniera de desfăşurare a
diferitelor activităţi şi, mai ales, în ceea ce priveşte randamentul cantitativ şi calitativ al acestora.
Caracteristicile aptitudinilor :
- nu orice însuşire este aptitudine ci numai cea care favorizează desfăşurarea unei activităţi cu rezultate supramedii
- aptitudinea diferenţiază indivizii între ei, elementul principal fiind randamentul cantitativ şi calitativ
- nivelul de dezvoltare şi funcţionalitate a aptitudinilor poate fi evaluat după : rapiditate, volum, precizie, originalitate, eficienţă
aptitudinile se deosebesc de alte componente ale personalităţii (cunoştinţe, priceperi, deprinderi)
- aptitudinile se realizează prin procese psihice - unele mai variate şi mai numeroase, altele mai reduse.

II. ROLUL EREDITĂŢII ŞI A MEDIULUI ÎN FORMAREA ŞI DEZVOLTAREA APTITUDINILOR


1.Aptitudinile sunt înnăscute
2. Aptitudinile sunt dobândite – un rol deosebit îl are activitatea de învăţare
3. Aptitudinile, deşi depind şi de ereditate, sunt influenţate în mare măsură de factorii de mediu şi de educaţie
4. Conform psihologiei moderne : interacţiunea factorilor ereditari şi a factorilor de mediu este foarte importantă. Factorii ereditari au rol de condiţionare a
aptitudinilor şi nu de determinare, dotarea ereditară poate îngreuna sau uşura formarea aptitudinilor.

III. CLASIFICAREA APTITUDINILOR


A) În funcţie de gradul de complexitate :
1. Aptitudini simple
2. Aptitudini complexe
B) În funcţie de specificul activităţii solicitante :
1. Aptitudini speciale : tehnice, ştiinţifice, pedagogice, artistice, sportive, organizatorice, matematice, literare, şcolare etc.
2. Aptitudini generale : inteligenţa, spiritul de observaţie

IV. APTITUDINILE ŞI SUCCESUL PROFESIONAL


- aptitudinile favorizează obţinerea succesului profesional ( nu în exclusivitate)
- aptitudinile se constituie în cerinţe obligatorii pentru exercitarea unor profesii. În acest sens se alcătuieşte psihograma - document care cuprinde aptitudini pe
care trebuie să le deţină cel care doreşte să aleagă o anumită profesie. Dacă nu există capacităţile necesare putem vorbi de inaptitudini - ele constituie piedici
serioase pentru practicarea profesiei ( pot fi absolute – prezenţa lor împiedică fundamental buna desfăşurare a activităţilor şi relative – prezenţa lor nu împiedică în
mod fundamental nici cantitatea , nici calitatea prestaţiilor).
Psihograma este doar o parte a unui document mult mai extins, ce prezintă o anumită profesiune – profesiograma. Ea este utilizată în :
- orientarea şi consilierea şcolară
- orientarea şi consilierea vocaţională
- selecţia profesională ; formarea profesională
11

S-ar putea să vă placă și