Sunteți pe pagina 1din 6

CLUBUL COPIILOR CAMPINA

GRUPA: AVANSATI

PROFESOR :BOTOACA ALINA

CERC:MUZICA POPULARA

DATA:02.11.2017

PROIECT DE LECTIE

DOMENIUL : Estetic creativ

DISCIPLINA : MUZICA POPULARA

TEMA ACTIVITATII : a) Muzica e o minune !

MIJLOC DE REALIZARE : a) Repetare

b) Auditie

TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate de consolidare –verificare;

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata : - Activitate muzicala

si a ctivitate artistica;

- Activitate senzoriala(antrenarea tuturor organelor de simt : auz- sunete

din natura ,sunete muzicale; vaz- culoare ;

- Activitate psiho-motorie (miscari ritmice ale mainilor pentru manuirea

instrumentelor de percutie ;

SCOPUL ACTIVITATII:

Trezirea celor mai puternice emotii benefice in adancul sufletelor copiilor ;


Descatusarea energiilor negative si transformarea lor in energii pozitive : bucuria
de a canta vocal si cu instrumente de percutie ,de a dansa, de a experimenta
domenii noi cum ar fi aromoterapia , cromoterapia .

Dezvoltarea limbajului muzical, care rezoneaza cu personalitatea copiilor


,prin cele trei elemente ale naturii umane : viata psihologica,activa si mentala
reflectate in plan atitudinal prin ritm melodie si armonie .

Imbunatatirea performantelor in domeniul motricitatii ,in special


motricitatea fina prin folosirea instrumentelor de percutie (castanieta ,maracas,
tamburina , clopotei si trianglu .)

Infrangerea fricii si agresivitatii in fata realitatii exterioare , prin stimulii


sonori ameliorand comportamentul socio- afectiv.

Formarea auzul fonematic prin cantarea de placere ,sesizand mai usor


dupa auz elementele de ritm ,rima ,metru , simetrie, despartind mai usor in silabe
prin repetarea cuvintelor din cantec.

OBIECTIVE DE REFERINTA :

· sa interpreteze cantecul invatat , utilizand nuanta, tempoul corelandu-l cu


continutul de idei al cantecului ;

· sa cante in grup sau individual cu acompaniamentul instrumental pe


negativ ,sau cu acompaniamentul instrumentelor de percutie liber si spontan;

· sa identifice specificul cantecul audiat (linistitor ,sau vesel )

· sa creeze propriul univers imaginat (de melodia ascultata), prin


mimica,gesturi si pasii de dans alesi in mod spontan ,original .

La sfarsitul activitatii didactice copiii vor fi capabili :

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 –sa traiasca placerea de a intona cantecul respectand cerintele elementare


de cant : pozitie, respiratie,emisie si dictie corecta .
O2 –sa cante cu placere cantecul invatat intr-un dialog cor- solisti.

O3 –sa se bucure acompaniind cu instumentele de percutie cantecul invatat.

O4 –sa asculte un cantec nou ,lasand fantezia sa prinda aripi, apoi sa verbalizeze
starile afective traite .

O5 –sa experimenteze trairile afective prin culoarea,mirosul , gustul si miscarea


inspirata de cantecul ascultat .

TIPURI SI TEHNICI DE EVALUARE : oral , actional- practica

FORME DE ACTIVITATE : frontala, pe microgrupuri , in perechi si individuala .

STRATEGIE DIDACTICA :

1.METODE SI PROCEDEE :

· de tip expozitiv : explicatia, instructajul;

· de tip dialogat : conversatia , problematizarea ;

· bazate pe activitatea independenta : exercitiul.

2.MATERIAL DIDACTIC :

· decoruri si accesorii adecvate cantecelor;

· computer,video proiector ,planse ;

· instrumente de percutie ,orga electronica;

3.MIJLOACE DE INVATAMANT : ,calculator,video proiector,boxa,microfon;

BIBLIOGRAFIE :

„Didactica educatiei muzicale” - Georgeta Aldea si Gabriela Munteanu, Ed.


Didactica si pedagogica, 2005 Bucuresti;

Easy piano classics Amsco Publication 1996;

Educatia muzicala –indrumari metodice ; Ed. didactica si pedagogica 1963;


„Magia vindecarii prin muzica”, Edgar Cayce, PRO Editura si Tipografie, 2005
Bucuresti

„Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani )”, 2008

DURATA :90 minute

1. MOMENT ORGANIZATORIC

· Pregatirea spatiului educational

· Introducerea copiilor in sala de activitate pe o melodie antrenanta

· Salutul

2. CAPTAREA ATENTIEI

· Orientarea atentiei copiilor spre zonele de interes ale activitatii .

· Scurta conversatie cu suport intuitiv despre minunata lume a sunetelor.

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE

· Enuntarea scopurilor si a obiectivelor in termeni accesibili .

· Precizarea clara a temei activitatii stabilirea echipelor si a modului de evaluare


si recompensare.

4.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR

· Recunoasterea cantecului ce urmeaza a fi repetat dupa un scurt fragment


audiat.

· Denumirea analizatorilor specifici fiecarui organ de simt

· Placerea de a canta reamintindu-si textul si melodia cantecului

5.EXERCITII DE RESPIRATIE
„Suflam frunza! „ Se reaminteste copiilor cum sa respire corect (inspiratie pe nas,
expiratie pe gura)

6.EXERCITII DE INCALZIREA VOCILOR

O1 exercitii : a)„Ascultati apoi cantati ! ” Copiii isi incalzesc vocile cantand


incet fara a forta glasul –vocalize.

b) „Cantam razand ! „ (hasurarea vocalelor )

7.VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA CANTECULUI INVATAT

Dupa recunoasterea cantecului aleg 3 variante de repetarea cantecului.

Varianta 1 : repetarea integrala a cantecului cu suport muzical CD. Strofa 1 si 2


vor fi cantate in piano, iar refrenul in forte,nuantele dand frumusete si stralucire
cantecului ,copiii find pusi in situatia de a se concentra ,de a fi atenti si a nu gresi.

Varianta 2 : repetarea cantecului in dialog : solistii cu grupul de copii.Aceasta


varianta urmareste respectarea liniei melodice,pronuntarea clara si expresiva a
cuvintelor si a nuantelor.

Varianta 3 : repetarea cantecului cu instrumente de percutie .Ritmul ales pentru


batai la instrumente este : „RAR” pentru acompanierea strofelor si silaba
muzicala : „IU-TE” pentru refren.

8. AUDIEREA CANTECULUI –CANTA CUCUL JOS IN LUNCA”

Varianta 1 : Copiii vor asculta cu atentie cantecul , facand la sfarsitul audierii


lui aprecieri asupra tempoului si a starii de liniste pe care o transmite cantecul .

Pentru a se familiariza cu ritmull cantecului copiii vor tacta cateva masuri cu


ajutorul instrumentelor de percutie metalice (clopotei , tamburine ).

Varianta 2 : La aceasta varianta copiii vor experimenta „cromoterapia” si


„aromoterapia” alegandu-si locul unde vor sa lucreze sa descopere lucruri inedite
In timp ce muzica se deruleaza copiii sunt invitati sa povesteasca despre locul
unde pot da frau liber imaginatiei , inspirati de muzica .

Varianta 3 : Ultima varianta a auditiei se desfasoara in perechi lasandu-i pe copii


sa danseze spontan.

9.Incheierea activitatii

Se vor face aprecieri globale si individuale asupra modului de desfasurare a


activitatii a atingerii obiectivele propuse.

S-ar putea să vă placă și