Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE NR.

I. DATE DE IDENTIFICARE:
Data- 11.10.2017
Clasa- a VII-a B
Instituţia de învăţământ- Liceul teoretic ”Onisifor Ghibu”
Cadrul didactic/ student- Garbuz Stanislav
II. CONSTRUCŢIA:
Obiectul/ Disciplina- Geografia Fizică a Continentelor
Tema- Apele continentale ale Americii de Nord.
Tipul lecţiei- Lecție Mixtă
Competențe specifice:
C1-Identificarea relaţiilor dintre componente, fenomene şi procese naturale. Formarea comportamentului în raport cu natura
pe baza cunoaşterii relaţiei cauză – efect.
Subcompetenţe:
S1- Rezolvarea problemelor, a situaţiilor probleme, ce ţin de explicarea fenomenelor şi proceselor naturii continentelor.
Obiective operaţionale
Elevii vor fi capabili:
O1 Să definească noțiunile de: Regim Hidrologic, Căderea Răului, Cumpăna apelor, cu ajutorul manualului
O2 Să identifice patru bazine de scurgere cu ajutorul hărții
O3 Să descrie principalele râuri și lacuri din America de Nord folosind manualului și atlasului.
O4 Să argumenteze importanța râurilor pentru om și natură.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversația euristică, expunerea, metoda asaltul de idei, lucru in grup, analiza hărții, prelegerea.
b) Mijloace de învăţământ: manual, atlas, proiector, harta, tabla interactivă, imagini.
c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, individual.
Bibliografie: Geografia continentelor și oceanilor, Manual pentru clasa 7-a, editura ARC

Statele lumii- S. Negut, I. Nicolae .


III. TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENŢELOR

Strategii didactice

Forme de organizare a activităii


Activitatea profesorului Activitatea elevului Observ
Metode şi procedee de învăare
aţii
Obiectivele operaionale
Comp.etena specifică,

Mijloace didactice
Subcompetenele,
Etapele lecţiei

Timpul
I.Evocar -Bună ziua Bună ziua!!!
ea
Conversa Frontal
-Pregatiți materialele necesare
Momen ția pentru lecție
tul
1
Răspund la apel.
organiz -Apelul
atoric
Pentru acasă voi ați avut de
învățat : Clima Americii de Nord.
Elevii răspund la tema Clima
Factorii de formare a climei.
Verifica
rea
Frontal Zonele climatice. Începeți să Americii de Nord. Factorii de formare 7
temei Conversa Harta răspundeți. a climei. Zonele climatice.
ția
pentru Am încheiat răspunsul temei
acasa
Proiector pentru acasă și acum v-om trece la
o temă nouă. Acum v-om privi un
Conversa Frontal
mic filmuleț referitor la tema
Captare șia noastră, Profesorul prezintă Elevii urmăresc atent.
a elevilor filmulețul cu cascada 2
atenției Niagara.

Deci după câte vă dați seama noi


astăzi v-om învăța despre apele de
suprafață ale Americii de Nord.
Vă notași data și tema în caiete” Elevii scriu tema nouă
Apele de Suprafață”
Conversa Profesorul prezintă obiectivele
ția Frontal
Noi astăzi vom fi capabili :

O1 Să definim noțiunile de:


Regim Hidrologic, Căderea
1
Răului, Cumpăna apelor,
Anunțar Lac natural, mlaștină cu
ea ajutorul manualului
obiectiv O2 Să identificăm patru
bazine de scurgere cu
elor
ajutorul hărții
O3 Să descriem
principalele râuri și lacuri
din America de Nord
folosind manualului și
atlasului.
O4 Să argumentăm
importanța râurilor pentru
Frontal om și natură.
Conversa
O1
ția Și v-om începe învățarea temei cu
Realizar
definirea noțiunilor de bază.
ea
sensului Manual Găsiți în manualele voastre Elevii scriu definițiile în caiete.
Individ următoarele definiții: Regim 4
ual Hidrologic, Căderea Răului,
Cumpăna apelor, Lac natural,
mlaștină, și transcriețile în caiete.
Realizar
ea
sensului
Prelegere Proiector
O1 Profesorul prezintă la proiector 3
a Frontal Elevii urmăresc atent.
imagini cu cuvintele definite
Anexa 1., și lămurește mai
îndetaliat.

Apele de suprafață reprezintă


Realizar totalitatea râurilor, lacurilor,
ea ghețarilor și mlaștinilor ce se află Elevii ascultă
sensului pe un continent.
Frontal
Cele mai principale surse de apă
O2 din America de Nord sunt râurile,
Prelegere
ele au diferite surse de alimentare
a și se revarsă în diferite bazine de
scurgere.
Realizar Acum voi citi primul fragment din În America de Nord sunt patru bazine 2
ea
Conversa text și veți identifica căte bazine de scurgere: Atlantic, Pacific,
sensului de scurgere sunt în America de
ția Înghețat de Nord, Endoreic.
Nord.
Un elev localizează bazinele la hartă.
O2 Un elev să treacă la hartă și să le
Manual,
În grup locaalizeze.
Lucru în harta
Acum vă împărțiți în patru grupe
grup
și caracterizași câte un bzin de
fiecare grupă. Elevii se împart pe grupe și încep a
caracteriza bazinele de scurgere.
Realizar După următorul algoritm:
ea
1. Denumirea
sensului Răspuns:
2. Regim de 3
alimentare Gr1 Bazinul Atlantic-Regim de
Conversa 3. Dimensiunile alimentare pluvial, râuri de
râurilor
ția Caiete dimensiuni mici
Gr2 Bazinul Pacific-Regim de
Realizar alimentație mixt, Râuri scurte rapide
ea
sensului Frontal Gr3 Bazinul Artic- Regim de
alimentație nival, râuri tinere cu
O2
numeroase praguri.
Gr3 Bazinul Endoreic- fac parte din
râurile ce se scurg în lacuri.
Realizar Prelegere Manual În formarea râurilor în America de
ea a nord contribuie doi factori:
sensului
Hartă Relieful și Clima (explică
O3
influiența factorilor) Elevii notează factorii în caiete.
Conversa Frontal Vă notați acești doi factori.
ția Acum voi veți caracteriza cele mai
mari cinci râuri (Missisipi,
Mackenzei, Sf. Laurențiu,
Colorado, Yucon), după următorul
algoritm:
-Denumirea și lungimea
-Poziția râului în cadrul
Realizar
ea continentului. Direcția de vărsare.
sensului -Izvorul râului, relieful
-Gura de vărsare
- Afluienții principali ai râului 5
- Tipul de alimentație
-Regim de scurgere Elevii notează algoritmul și încep să
O3 Manual Informația necesară o găsiți în lucreze.
Lucru cu Atlas Individ manuale și atlase.
manualul ual
Realizar Analiza Timpul vostru a expirat si tre să Elevii răspund pe rând câte un râu
ea
Frontal trecem la răspuns. aratundul la hartă. 4
sensului

Acum vă notați ce tipuri de lacuri


Conversa Manual destingem pe teritoriul Americii de
O3 ția Frontal Nord: Eleviii notează în caiete tipurile de
Tectonice lacuri.
Atlas Tectonice-relicte
Glaciare
Vulcanice
Acum gasiți din textul din manual
Realizar căte un exemplu de lac la fiecare
ea 2
Harta Individ tip. Raspuns:
sensului
ual Tectonice- Nicaragua
Expuner Frontal Tectonice-relicte- Marele lac Sărat
ea Glaciare- Huron, Urșilor
Vulcanice- Crate lake

O3 În america de Nord după câte ați


observat rețeaua hidrohrafică este
foarte bogată, și ea este foarte
Harta Frontal
importantă pentru natură cat si
pentru om. Acum veți scrie la voi
Conversa în caiete cate un mini eseu în care
ția să redați importanța apelor de
suprafață in America de Nord,
Realizar 4
ea utilizănd manualul și Atlasul. Elevii scriu eseele.
sensului Manual Indidua Timpul a expirat și acum vreau să Raspuns:
O4 l ascult vre-o căteva răspunsuri. Apele de suprafață a Americii de
Expuner Atlas Frontal Nord, au o mare importanță atât
ea pentru natură cât și pentru om . Apele 3
Asaltul râurilor erodează rocile, modelează
de idei relieful, transportă aluviuni. Populația
folosește apele în irigație, alimentare,
pescuit, industrie, transport, odihnă,
turism.

Reflecț Acum se apropie sfârșitul lecției, și

ia aș dori să facem totalurile.


Manual Elevi ce ați aflat nou astăzi la Noi la lecția de astați am învățat
lecții? noțiunile de bază, rețae hidrologica,
Conversa Frontal cumpăna apelor, lac natural, malștină,
ția Caiete am învățat bazinele de scurgere a
Americii de Nord. Deasemenea am
aflat multe interesante despre cele mai 3
mari râuri ale Americii de Nord.
Tema Bravo, văd că ați însușit bine tema
pentru de astăză.
acasă. Și acum vă notați tema pentru
acasă.
Pentru acasă aveți de învățat tema
”Apele de suprafață”, Exercițiul 1 Elevii notează tema pentru acasă.
și 3. 1
La revedere!
La revedere!

S-ar putea să vă placă și