Sunteți pe pagina 1din 10

Şcoala Gimnaziala Buznea, Ion Neculce

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a

Data: 28.03.2012

Profesor: Cristea Maria

Disciplina : Matematica (Algebră)

Unitatea de învăţare: Numere intregi

Subiectul : Modulul, ordonarea si compararea numerelor intregi

Tipul lecţiei : Lectie de transmitere/dobandire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:

1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a
acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii

Competenţe specifice:

1.Identificarea caracteristicilor numerelor intregi in contexte variate.


2.Interpretarea unor date din probleme care se rezolva utilizand numerele intregi

3.Transpunerea unei situaţii problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului.

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:


La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
𝑂1 : Să recunoasca numerele intregi;

𝑂2 ∶ Să scrie şi să citească numerele intregi;

𝑂3 : Să ştie să reprezinte numerele intregi pe axa numerelor ;

𝑂4 ∶ Să aplice definiţia modulului în rezolvarea diferitelor exerciţii;

𝑂5 ∶ Să aplice regulile de comparare şi ordonare a numerelor intregi.

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de lucru


2. Metode: conversaţia euristica, explicaţia, exerciţiul, expunerea, invatarea prin descoperire;
3. Forme de evaluare: conversaţia orală; observarea sistematica.
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, in perechi.
5. Bibliografie: www.mateinfo.ro, www.mate30.lx.ro, www.didactic.ro ,
 Manual pentru clasa a VI-a, autori:Ion Petrica, Victor Balseanu, Ioroslav Chebici, Editura Petrion
 Culegere de probleme de matematică clasa a VI- a – Dan Zaharia , Maria Zaharia, Editura Paralela 45.
Etapele lecţiei

1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea temei si a obiectivelor
5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
6. Obtinerea performantei si asigurarea feed – back-ului
7. Incheierea lectiei

Desfăşurarea lecţiei
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
1.Moment Asigur ordinea si disciplina ;
organizatoric Se pun absenţele in catalog; Conversaţia Frontală
(2 min) Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna desfăşurare a orei;

1. Captarea Solicit titlul lectiei pregatite si tema de acasa.


atenţiei (2 min) Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor); sunt efectuate la tablă Conversaţia
exerciţiile şi problemele la care elevii au întâmpinat dificultăţi.
Elevii sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în vederea soluţionării exerciţiilor şi Frontală
problemelor. Explicaţia

3.
Reactualizarea Elevii vor răspunde la întrebările:
cunoştinţelor(5
 Cum definim numarul intreg? Conversatia
min) O1 Frontală
 Cu ce litera se noteaza multimea numerelor intregi? euristică
O2  Cum obtinem opusul unui numar intreg?
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
4. Anuntarea Scriu titlul pe tablă: Modulul, ordonarea si compararea numerelor intregi
subiectului si a Anunţ obiectivele lecţiei
obiectivelor Conversația Frontală

(1 min

O1
5.Prezentarea I.Modulul unui numar intreg Conversaţia
conţinutului şi O2
Invit un elev la tabla sa rezolve urmatorul exercitiu:
dirijarea O3
învăţării (30
min) O4 Frontală
1. Reprezentaţi pe axa numerelor următoarele numere întregi: Individuala
Învăţarea prin
-7; -6; -5;0; 2; 5; descoperire

Def. Modulul sau valoarea absoluta reprezinta distanta pe axa intre punctul
corespunzator numarului intreg a si originea axei. Pentru a numar intreg, notam
Exerciţiul
modulul lui a: a

Propun spre rezolvare exercitiul:

2. Determinaţi:

|−7|; |−6|; |−5|; |0|; |2|; |5|.


Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate

𝑎, 𝑑𝑎𝑐ă 𝑎 > 0
Asadar definim modulul astfel: |𝑎| = { 0, 𝑑𝑎𝑐ă 𝑎 = 0
O1 −𝑎, 𝑑𝑎𝑐ă 𝑎 < 0
Conversaţia
O2 Adică –modulul unui număr pozitiv este chiar acel număr;

-modulul unui număr negativ este opusul său;

-modulul lui zero este zero;


O3 5 5 Învăţarea prin
O4 Exemple:  5  5 descoperire
Frontală
0 0

O5 Proprietati:
Exerciţiul
 |𝑎| > 0, ∀ 𝑎 ∈ 𝑍 ∗ ;
 |𝑎| = 0 ⇔ a=0;
 |𝑎| ∈ ℕ, ∀ 𝑎 ∈ 𝑍;
 |𝑎| = |−𝑎|, ∀ 𝑎 ∈ 𝑍;

II.Compararea si ordonarea numerelor intregi

Observatii:

1. Intre doua numere intregi a si b exista una din relatiile a<b sau a=b sau a>b.
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
La compararea numerelor intregi tinem seama de urmatoarele reguli:

- dacă a∈ 𝑍+ ⇒ 𝑎 > 0; Conversaţia


Ex. 5> 0; +9 > 0;
O1
-dacă a∈ 𝑍− ⇒ 𝑎 < 0;
O2
Ex. -7<0; -13<0

-dacă a∈ 𝑍− ș𝑖 b ∈ 𝑍+ ⇒ 𝑎 < 𝑏;
Individuală
Ex. - 6 < 3 Învăţarea prin
descoperire
-dacă a∈ 𝑍+ , b ∈ 𝑍+ şi |𝑎| < |𝑏| ⇒ 𝑎 < 𝑏 ;

Ex. 6>5 pentru că |6|>|5| Frontala

-daca a∈ 𝑍− , b ∈ 𝑍− şi |𝑎| < |𝑏| ⇒ 𝑎 > 𝑏 (dintre doua numere intregi negative este mai
mare acel numar intreg care are valoarea absoluta mai mică)

Ex -6<-5 pentru că | -6|>|-5|

Obs.1 Pe axa numerelor, intotdeauna, dintre doua numere intregi cel mai mic se afla la Exerciţiul
stanga.

2. Reprezentate pe axa numerele intregi sunt ordonate;


Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate

Propun spre rezolvare urmatoarele probleme cu grad diferit de dificultate.

1. Comparati numerele: 15 şi |-15|; -11 şi |+9|; |-14| şi 14; 11 şi 7; -19 şi -17; 13


O4 şi -5; |7 − 3| si |−3| + |+7|;
Individuală
O5 2.Determinaţi x  Z, astfel încât:
a) |x| = +2; b) |-x| = +3; c) |x| = 0; d) |x| = -4.
Conversatia
3. Ordonati crescator numerele intregi: +5; -13;+2;-1;0;+15;-10.
Frontala

4. Stabiliti valoarea de adevar a urmatoarelor propozitii: Exercitiul

a) |-5|=|5|; c) |-2|=-2; e) |-4|=4; g) |-3|≤ | − 2|; i) |+8|=8;

b) 15>|-15|; d) |-11|>|+9|; f) |+1|=-1; h) |7|> |−5| + |−4|;

5. Calculati:

|-3|; |-5|; |3+2-4|;|-|-2||; |−32 |;|-|53 ||;|−|−7|2 |.

6.Obţinerea Explicaţia
O4 Se propune elevilor să rezolve in perechi următoarele exerciti:
performanţei şi In perechi
asigurarea feed- Conversaţia
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
back-ului O5 1. Scrieţi în ordine crescătoare şi descrescătoare următoarele numere întregi: -3; 2; 0; euristică

-4; +1; -2; +7.

2. Comparati numerele: |-3| şi 0; -19 şi -17; 9 şi |-11|; 3 şi -5.

7. Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai activ ( se
lectiei pun şi note elevilor care au o activitate mai deosebită).
(1 min)
Fişă de lucru ( problemele ramase nerezolvate) si ex. testul 2 pag 47. Conversatia Frontala
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema pentru ora
viitoare.
Anexa 1

Fisa de lucru

1. Reprezentaţi pe axa numerelor următoarele numere întregi:


-7; -6; -5;0; 2; 5 si calculati: |−7|; |−6|; |−5|; |0|; |2|; |5|.
2. Comparati numerele: 15 şi |-15|; -11 şi |+9|; |-14| şi 14; 11 şi 7; -19 şi -17; 13 şi -5; |7 − 3| si

|−3| + |+7|.

3. Determinaţi x  Z, astfel încât: a) |x| = +2; b) |-x| = +3; c) |x| = 0; d) |x| = -4.

4. Ordonati crescator numerele intregi: +5; -13;+2;-1;0;+15;-10.

5. Stabiliti valoarea de adevar a urmatoarelor propozitii:

a) |-5|=|5|; c) |-2|=-2; e) |-4|=4; g) |-3|≤ | − 2|; i) |+8|=8;


b) 15>|-15|; d) |-11|>|+9|; f) |+1|=-1; h) |7|> |−5| + | − 4|;
6. Calculati: |-3|; |-5|; |3+2-4|;|-|-2||; |−32 |;|-|53 ||;|−|−7|2 |;

7. Scrieţi în ordine crescătoare şi descrescătoare următoarele numere întregi: -3; 2; 0; -4; +1; -2; +7.

8. Compară numerele: |-3| şi 0; -19 şi -17; 9 şi |-11|; 3 şi -5.

9. .Cmpletati tabelul de mai jos:

a -3 +6 -4 -(-11) -59 -17 -2011

|a| 29 0

10 . Puneti unul din semnele <;=;> astfel incat sa obtineti propozitii adevarate:
-5□-4; -1□1; -4 □ - 6; 0 □ 3; 1□ -8; -8 □ -6; 0 □ -5; |-4| □ 4; |-2|□|-3|; |-3|-|-2| □ |-4

11 . Ordonati crescator urmatoarele numere intregi -2; 0; 3; -12; -10; 8; 10; -5

12. Scrieti in ordine descrescatoare elementele multimii : A={-4;-6;-5;-2;-3;0;1;2;3;4;5}

S-ar putea să vă placă și