Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

LECTIA PENTRU APLICATII VISUAL BASIC DE GESTIUNE

UNITATEA SCOLARA: GRUP SCOLAR ELECTRONICA INDUSTRIALA


DISCIPLINA: INFORMATICA
PROFESOR: BRINDUSA STERPU
DISCIPLINA: BAZE DE DATE – ACCESS SI VISUAL BASIC (CDS)
CLASA: A XII-A, profil matematica - informatica
NR. ORE PE SAPTAMANA: 1
AN SCOLAR: 2004-2005
UNITATEA DE INVATARE: APLICATII VISUAL BASIC
LOCUL DE DESFASURARE: LABORATORUL DE INFORMATICA

Rolul initial al clasei:


 elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de aplicatiile Visual Basic;
 elevii utilizeaza corect notiunile invatate in scrierea programelor Visual Basic;
 elevii au un nivel de cunostinte corespunzator programei si de utilizare a
calculatorului.
Obiectiv cadru: realizarea de aplicatii de gestiune utilizand Visual Basic
Obiectiv de referinta:
 sa recunoasca situatiile care impun folosirea aplicatiilor de gestiune;
 sa urmareasca etapele de realizare a unei aplicatii;
 sa depaneze programele in cazul unor eventuale erori.
Obiectivele educationale:
1. obiective cognitive
 sa utilizeze corect definitiile teoretice insusite referitoare la aplicatii VB;
 sa identifice corect situatiile in care alegerea unui tip de program prezinta
avantaje in raport cu altul;
 sa utilizeze programele pentru rezolvarea unor probleme cunoscute de
gestiune rezolvate anterior fara utilizarea VB;
 sa analizeze modul de functionare al programelor.
2. obiective afective
 sa aleaga corect situatiile in care se pot folosi programe VB;
 sa argumenteze avantajele utilizarii programelor VB in anumite rezolvari;
 sa aprecieze corect solutiile oferite de colegi; sa se implice cu placere si
interes la toate etapele lectiei;
 sa se bucure de rezultatele muncii depuse.
3. obictive psihomotorii
 sa-si formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
 sa-si formeze gandirea logica, capacitatea de generalizare si problematiza;
Obiective operationale:
 sa defineasca notiunile folosite in programe;
 sa declare si sa apeleze corect functiile folosite;
 sa defineasca si sa evidentieze instrumentele existente pentru realizarea
transferului de date intre diferite functii ale VB;
 sa elaboreze algoritmi pentru problemele propuse;
 sa scrie corect programul VB care utilizeaza functii ale problemelor propuse.
Strategii didactice:
Principii didactice:
 principiul participarii si invatarii active;
 principiul asigurarii progresului gradat al performantei;
 principiul conexiunii inverse.
Metode de invatamant:
 conversatia;
 explicatia;
 exercitiul;
 problematizarea;
 algoritmizarea.
Procedee de instruire:
 conversatia de consolidare;
 problematizarea prin crearea situatiilor problema;
 exercitii de consolidare;
Forma de organizare:
 frontala;
 individuala;
 pe grupe;
Forme de dirijare a invatarii:
 dirijata de profesor sau de materiale didactice;
 independenta.
Resurse materiale:
 fise de lucru;
 set de aplicatii;
 calculator.
Material bibliografic:
[Fabian, C.B., Sterpu, B.], Curs de Access si Visual Basic, ITA, 2001
[Nastase, P.], Baze de date in Microsoft Access 2000, Editura Teora, 2000

Metode de evaluare:
 evaluare sumativa;
 evaluare continua pe parcursul lectiei (fisa de lucru si calculator);
 evaluare formativa.

Desfasurarea activitatii:
1. Momentul organizatoric:
 intocmirea proiectului didactic;
 pregatirea setului de intrebari;
 pregatirea setului de aplicatii;
 pregatirea temei.
2. Organizarea si pregatirea clasei:
 verificarea frecventei;
 verificare cantitativa si calitativa a temei;
 verificarea existentei si operationalitatii resurselor materiale.
3.Captarea atentiei:
 anuntarea subiectului pentru tema respectiva;
 anuntarea subiectelor urmarite;
 anuntarea modului de desfasurare a activitatii.
4. Reactulizarea cunostintelor.

Unitatea de invatare: Aplicatii Visual Basic


Nr. de ore alcate: 8

S-ar putea să vă placă și