Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Adriana Măimăscu


Școala: Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi”, Focșani, Vrancea
Data:
Obiectul: Limba şi literatura română - comunicare
Clasa: a VI-a B

Tema (subiectul lecţiei): Scrisoarea


Tipul lecţiei: mixtă

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
- să definească noţiunea de scrisoare
- să alcătuiască o scrisoare conform unor cerinţe structurale şi de conţinut
- să recunoască diferite tipuri de scrisori
- să diferenţieze scrisoarea de cartea poştală şi de telegramă

Resurse: manualul; fişe cu exemple de scrisori, capacităţile receptive normale ale elevilor,
timp – 50 de minute

Strategia didactică:

Metode: problematizarea, exerciţiul , organizatorul grafic, lucrul cu manualul, conversaţia


euristică şi catihetică, lectura
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea în echipe
Material bibliografic: Corespondenţa inedită Mihai Eminescu-Veronica Micle „Dulcea mea
Doamnă/Eminul meu iubit” , Polirom, 2000; Nicolae Steinhardt, „Dumnezeu în care spui că
nu crezi…” (Scrisori către Virgil Ierunca: 1967-1983), Bucureşti, Editura Humanitas, 2000;
„Comunicarea scrisă elaborată. Compoziţiile şcolare”, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2004;
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea de instruire


didactic Activitatea Activitatea Conţinutul activităţii
profesorului elevului

1.Moment Le cer elevilor să-şi Elevii se


organizatoric deschidă cărţile, pregătesc.
(1 min.) caietele, să spună
absenţii.

2.Reactualizarea Scrisoarea? Răspund, O scrisoare cu tema: „Roagă-l


cunoştinţelor Structură? citesc tema . pe Moş Crăciun să-ţi ajute un
anterioare Conţinut? prieten!” (trebuie să aibă cel
(5 min.) puţin zece substantive)

3.Captarea Prin discuţia


atenţiei (1 min.) anterioară
4.Dirijarea Discutăm, pornind de Scrisoarea – mesaj scris prin
învăţării la greşeli sau de la Răspund. care se transmit informaţii,
10 min. lucruri bune, despre Notează. gânduri, sentimente
15 min. scrisoare. Conţine: data şi locul, formula
3 min. de adresare, textul, formula de
Fac o schemă la tablă. încheiere, semnătura
În funcţie de destinatar şi de
mesaj, scrisorile pot fi:
- amicale
- familiale
Asigurarea - de felicitare
feedback-ului: - de condoleanţe
are loc pe - de recomandare
parcursul - de mulţumire
conducerii - de dragoste
învăţării, - oficiale
întărirea
făcându-se E-mail – poşta electronică
treptat prin Scrisoarea deschisă
aprecieri Pornind de la P.S.
verbale cunoştinţele voastre, Lucrează, N.B.
lucrând în grupuri, răspund. Completăm la tablă un
stabiliţi asemănări şi Completează. organizator grafic cu diferenţe
deosebiri între şi asemănări între scrisoare,
scrisoare, carte carte poştală şi telegramă
poştală şi telegramă
5.Obţinerea Rezolvaţi exerciţiile Lucrează Recunoaşterea unor părţi ale
performanţei 1, 3 de la pag. 89 unei scrisori, ex. de ortografie
şi punctuaţie;
6.Evaluare .
formativă Le dau fişele cu Citesc, se
5 min. diverse scrisori şi ei gândesc,
8 min. trebuie să recunoască răspund.
tipul.
Citind din volumul lui
Steinhardt (fragmente
din scrisorile 6, 59,
95) le voi atrage
atenţia că putem fi
creativi, amuzanţi,
politicoşi chiar şi într-
o scrisoare.
Le prezint
corespondenţa
Eminescu - Veronica
Micle
Despre importanţa
scrisorii ca document
intim. Se gândesc,
Dacă cei doi aveau spun.
mobil?!
Să construim
împreună, oral, o
scrisoare deschisă
către părinţii voştri
plecaţi în Italia!

Retenţie şi Pe o coală de hârtie Notează.


transfer A4 alcătuiţi un model
(2 min.) de scrisoare către
oricine, spunându-i
orice.

S-ar putea să vă placă și