Sunteți pe pagina 1din 1

În data de 10. 11. 2016 BE și BA au divorțat pe cale notarială.

Din căsătorie au rezultat doi copii


minori. Foștii soți au convenit ca BA să păstreze numele purtat în timpul căsătoriei. După un an și
șase luni BA dorește să poarte numele avut înaintea căsătoriei.

1. Precizați care este modalitatea de înlocuire a numelui în situația respectivă;

2. Enumerați efectele înlocuirii numelui în privința copiilor minori și argumentați;

3. Realizați o comparație între efectele modificării și schimbării numelui în această speță;

4. Modificarea numelui unui părinte produce efecte în privința actelor de stare civilă a minorilor?
Dar schimbarea? Argumentați.

1.Conf.art.4 lit m din OG 41/2003 Solicitati la starea civila schimbarea numelui de familie pe cale
administrativa si revenirea la numele de fata.
2. Pentru copii minori se poate solicita si pentru acestia schimbarea numelui dar este nevoie de
acordul exsotului.
3.La desfacerea casatoriei BA fara un motiv temeinic sau fara acordul sotului trebuia sa revina la
numele de fata. Dupa un an si sase luni poate trece la numele de fata doar pe cale administrativa.
4.In acest caz copii minorii raman cu numele tatalui chiar daca mama a cerut revenirea la numele de
fata.Sau pot trece la numele tatalui prin acordul lui.