Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţămănt: Grădiniţa PP 7 Arad


Grupa: Mică
Data: 18.12.2017
Educatoare: Stana Cristina
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Subtema: „Din lumea poveștilor”
Tema zilei: „Petrecerea prințeselor”
Forma de realizare: Activitate integrată (ADP+ALAI+DLC + DOS+ALAII)
Tipul activităţii: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Forma de organizare: Pe grupe/individual/ frontal
Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii de exprimare corectă în propoziții scurte în
vorbirea curentă prin denumirea imaginilor din povești, precum și dezvoltarea unor abilități
practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

PROGRAMUL ZILEI

Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP)


- Rutine: Deprinderi de igienă personală, servirea mesei.
- Intălnirea de dimineaţă: „Mi-ar plăcea sa fiu...”(personaje din povești)
- Tranziţii: Exerciţii de mişcare „Noi suntem piticii...”

Activităţi Liber Alese (ALA1)


- Construcții: „Gardul grădinii fermecate”
- Joc de masă: „Puzzle – Povestea preferată”
- Ştiintă: „Ajută prințesa să ajungă la palat” (labirint)

Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE)


- DLC: „Palatul poveștilor” (joc didactic)
- DOS: „Diadema magică” (aplicație)

Activităţi Liber Alese (ALA2)


- Balul prințeselor (eurtmie)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE ŞI STRATEGII DIDACTICE

Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP)


Întălnirea de dimineaţă: „Mi-ar plăcea să fiu...”(personaje din povești)
Obiective operaţionale:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (anotimp, vreme, ziua, data,
luna, anul);
- să comunice impresii şi idei referitoare la tema propusă.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul, comunicarea
rotativă.
Mijloace şi materiale didactice: Zăna Poveștilor, calendarul naturii, pozele copiilor,
ecusoane.

Activităţi Liber Alese


ALA1: Construcții: „Gardul din grădina fermecată”
Obiective operaţionale:
- să recunoască materialele puse la dispoziție;
- să așeze pionezele de plastic în polistiren, respectând modelul;
- să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei.
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, demonstrația, observația, exercițiul.
Mijloace şi materiale didactice: polistiren, pioneze din plastic.

Joc de masă: „Puzzle – Povestea preferată”


Obiective operaţionale:
- să observe materialul pus la dispoziţie;
- să reconstituie corect piesele de puzzle reprezentând imagini din poveștile
cunoscute;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia , exerciţiul, demonstratia, jocul.
Mijloace şi materiale didactice: plicuri, piese puzzle, măsuţe, scăunele.

Ştiinţă: “Ajută prințesa să ajungă la palat”( labirint)


Obiective operaţionale:
- să recunoască materialele puse la dispoziție ;
- să traseze corect drumul de la prințesă la palat;
- să participe cu interes la activitate..
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, exercițiul .
Mijloace şi materiale didactice: fișă labirint, creioane grafice.
ALA2: Euritmie: „Balul prințeselor”
Obiective operaţionale:
- să-și coordoneze mișcările corpului și a membrelor în funcție de ritmul propus de
melodie;
- să participe activ la activitate.
Metode şi procedee: explicaţia, demonstrația, exercițiul.
Mijloace şi materiale didactice: diademe, laptop.

Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE)


Domeniul Limbă și Comunicare: „Palatul poveștilor” (joc didactic)
Obiective operaţionale:
- să recunoască povestea pe baza imaginilor prezentate;
- să recunoască personajul după versurile date;
- să asocieze personajele din poveste cu imaginea din poveste;
- să diferențieze personajele pozitive de cele negative, atribuind fețe vesele și triste ;
- să participe la activitatea de grup, în calitate de vorbitor, cât și în calitate de
auditor.
Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, exemplificarea, problematizarea,
învăţarea prin cooperare, instructajul verbal, jocul, expunerea, blazonul.
Mijloace si materiale didactice: planşe cu imagini din povești , jetoane personaje,
baghetă magică, imagini prințese și pitici, blazonul, tablă magnetică, plicuri cu sarcini, jetoane
obiecte pierdute de prințese, tablă magnetică.
Sarcina jocului: Pe baza informaţiilor primite despre povești, copiii trebuie să
recunoască personajele din poveștile din imagine, sa recunoască povestea pe baza imaginilor
prezentate, sa diferențieze personajele pozitive de cele negative, atribuind fețe vesele sau
triste.
Regulile jocului: În funcţie de obiectivele propuse se vor stabili regulile jocului, iar
copiii vor răspunde numai când sunt întrebaţi şi vor colabora între ei. După fiecare proba
trecută de copii, se completează blazonul.
Elemente de joc: mânuirea materialului, surpriza , recompensa, mișcarea, aplauze,
cuvântul stimulativ .

Domeniul Om și Societate (DOS): „Diadema magică” (aplicație)


Obiective operaţionale:
- să intuiască materialele puse la dispoziţie;
- să lipească pe diademă diferite forme de hârtie colorată;
- să descrie lucrările proprii cât și a colegilor, ținând seama de aspectul lor;
- să execute exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.
Metode şi procedee: observaţia , demonstraţia, explicaţia, conversaţia, exerciţiul,
instructajul, turul galeriei.
Mijloace şi metode didactice: diademă model, diademă pentru demonstrație, lipici,
diferite forme de hârtie colorată.
Material bibliografic:
1. Curriculum pentru invățământ preșoclar, Editura DPH, Bucuresti 2009;
2. Piramida cunoașterii – Lolica Tătar, Adina Glava, Olga Chiș, Editura Diamant,
2014;
3. Veniți să ne jucăm copii – antologie de jocuri didactice, Silvia Dima, Daniela
Paclea, Aurica Candrea 1995;
4. 1001 de jocuri pentru copii, E. Barcan, Ticalina, EST Bucuresti ;
SCENARIUL ZILEI

Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP)


Intâlnirea de dimineaţă: Copiii intră în sala de grupă ordonat formând un cerc şi
rostind versurile: „Dimineaţa a sosit/ Toţi copiii au venit/ În cerc să ne adunăm/ Şi cu toţi ne
salutăm”
1. Salutul: „Bună dimineaţa, dragi pitici!”. Cu ajutorul Zânei Poveștilor, copiii se vor
saluta reciproc prin mânuirea mascotei de la un copil la altul (tehnica comunicării
rotative)
2. Prezenţa: Se face cu ajutorul jetoanelor poze. Educatoarea împreună cu copiii vor
număra câţi copii sunt prezenţi.
3. Calendarul naturii: Se va realiza împreună cu copiii după ce se poarta o scurtă
discutie cu aceştia referitoare la anotimpul în care ne aflăm, vremea, evenimentul zilei,
ziua, data, luna și anul curent.
4. Împărtășirea cu ceilalți: Copiii împreuna cu educatoarea vor descoperii în sala de
grupă decorul. Vom purta o scurtă discuție despre personajele aflate în decor. Copiii
sunt rugați să spună ce personaj din povești își doresc sa fie.
5. Noutatea zilei: Zâna Poveștilor, prezintă copiilor o scrisoare de la Prințesele din
povești. Educatoarea citește scrisoarea.
6. Mesajul zilei: Se va face introducerea în tema zilei “Petrecerea prințeselor”.
Rutine:
- deprinderi igienico – sanitare;
- micul dejun.
Tranziţie: Tranziţia către Activităţile Liber Alese se va realiza cu ajutorul cântecului
„Noi suntem piticii...”.

Activităţi Liber Alese (ALA1)


Copiii vor fi îndrumaţi spre centrele de interes. Pentru delimitarea lor pe centre, copiii
primesc câte un ecuson. În funcţie de ecusonul de pe piept, copilul este îndrumat spre centrul
corespunzător. Se vor intui materialele, se anunţă sarcinile de lucru şi voi da explicaţiile
necesare. La semnalul clopoţelului, copiii vor termina lucrările.

Construcții: „Gardul din grădina fermecată” La sectorul construcții, copiii


primesc pe măsuțe polistiren și pioneze de plastic. Aceștia trebuie să așeze pionezele de
plastic în polistiren respectând modelul. Activitatea se încheie cu aprecieri stimulative privind
realizarea lucrărilor copiilor şi comportamentul lor în timpul activităţii. La semnalul
clopoţelului, copiii vor termina lucrările.
Joc de masă: La o măsuţă, copiii au pregătite plicuri cu piese pentru puzzle
”Povestea preferată”. Voi explica sarcinile de lucru. Le urez spor la lucru. La sunetul
clopoţelului, copiii vor termina lucrarea. Se fac aprecieri individuale şi frontale.
Știință: La o măsuţă, copiii au pregătite fișele cu labirintul “ Ajută prințesa să
ajungă la palat!”.Voi explica sarcinile de lucru iar copiii trebuie să traseze cu creionul grafic
drumul de la prințesă la palat. Le urez spor la lucru. La sunetul clopoţelului, copiii vor termina
lucrarea. Se fac aprecieri individual şi frontal.
Evaluarea activității ALA I: După finalizarea lucrărilor, se adună de la toate
centrele și se așează în cufăr pentru a le trimite prietenilor noștri din povești. Tranziţia către
Activităţile pe Domenii Experenţiale se face prin exerciţii de mișcare “Măinile sus, măinile
jos”.

Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE)


Domeniul Limbă și Comunicare (DLC): „Palatul poveștilor” (joc didactic)
.Voi purta o scurtă discuție cu copiii despre ajutorul pe care ni-l cer Prințesele din
povești. Ele au lăsat în grupă probele care trebuiesc trecute. Zâna Poveștilor ne cere să ajutăm
prințesele să gasească lucrurile pe care le-au pierdut pentru a putea ajunge la petrecerea de la
palat.Voi anunța tema activității”Palatul poveștilor” și prezint materialele didactice cu care ne
jucăm azi. Explic regulile jocului, demonstrez jocul. Copiii trebuie să recunoască povestea pe
baza imaginilor prezentate, să recunoască personajele din povești, să asocieze personajele pe
baza imaginilor din povești, să diferențieze personajele pozitive de cele negative, atribuind
fețe vesele sau triste . Pentru fiecare raspuns corect, copiii descoperă în décor obiectul pierdut
de prințesă. Obiectul pierdut este așezat pe blazon.

Tranziţie: Joc de mişcare: “1-2, 1-2, mergem toți în pas vioi/ către baie ne
îndreptăm/mâinile să le spălăm!”
Domeniul Om și Societate (DOS): „Diadema magică” (aplicație)
Copiii sunt îndrumati spre măsuțe. Li se va prezenta tema activităţii “Diadema
magică” şi vom intui materialele de pe măsuţă. Le voi prezenta modelul realizat de mine şi
voi explica modul de lucru. Vom face încalzirea mușchilor fini ai mâinilor şi vom începe să
decorăm diadema cu forme din hârtie colorată pe un fond muzical . Voi supraveghea copiii în
timp ce lucrează şi voi da explicaţii suplimentare şi ajutor copiilor care întâmpină dificultăţi.
Diademele vor fi puse pe capul fiecărui copil și se apreciază cea mai frumoasă lucrare.
Activităţi Liber Alese (ALA2)
Eurtimie: „Balul prințeselor”
Copiii sunt invitati la balul prințeselor de Zâna Poveștilor. Pentru că au ajutat
prințesele să-și gasească obiectele pierdute, acestea invită copiii să le însoțească la bal. Pe un
fond muzical din povești, copiii dansează.
Încheierea activităţii: Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au lucrat şi îi
voi recompensa cu surprize de la bal.
Scenariul didactic

Etapele Strategii didactice


Conţinutul ştiinţific Evaluare
activităţii Metode Mijloace
1. Moment Am creat condiţiile psiho –
organizatoric pedagogice necesare desfăşurării
activităţii în bune condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aşezarea măsuţelor;
- introducerea copiilor în
- sala de grupă.
2. Captarea Vă anunț cu bucurie Conversaţia, Zăna Observarea
atenţiei Că azi veți face o călătorie, Poveștilor copiilor
Veți călători cu mare zor Explicaţia Mesajul
În lumea poveștilor!
Prezint pe Zâna Poveștilor care ne-a Conversația
adus o scrisoare de la prințesele din
povești. Citesc scrisoarea.

3. Anunţarea Noi azi ne vom juca în lumea Conversaţia, Observarea


temei și a poveștilor cu prințese și personaje Personaje din copiilor
obiectivelor din povești. Pentru că prințesele ne Expunerea povești
cer ajutorul, m-am gândit să facem Bagheta
un joculeț și să decorăm diademe magică
pentru bal. Cu ajutorul baghetei
magice vom trece peste toate probe.
4. Dirijarea Copiii intuiesc decorul grupei. Conversația, Siluete din Observarea
învăţării Reactualizarea cunoștințelor se face Învățarea prin povești comportament
prin recunoașterea personajelor din descoperire, Bagheta ului copiilor,
decorul prezentat. Se trece la Observarea magică
activitatea propriu-zisă. dirijată, Analiza
Voi explica și demonstra jocul de Expunerea, Imagini răspunsurilor,
probă. Explic regulile jocului. povești Chestionarea
Proba I Problematizarea, Tabla orală
Ghicitoare, ghici! magnetică
Copilul atins cu bagheta magică Explicaţia, Blazonul Aplauze
trebuie să răspundă la întrebarea pusă Jocul obiectelor
de educatoare. Pe un suport este pierdute
asezat blazonul pe care vor fi lipite Exercițiul Plicul
obiectele gasite de copii. Problematizarea Pe grupe
Educatoarea deschide primul plic şi
precizează proba ce trebuie Chestionarea
îndeplinită: orala
„Au fost odată ca niciodatǎ Recompense
În lumea de poveste Problematizarea
Şi buni şi răi, cum ne-a fost dat
Ghiciţi şi spuneţi, ce poveste este ?” Aprecieri
Cu ajutorul baghetei și a cuvintelor verbale
magice:”Bagheta la drum pornește și Conversația
la. ...se oprește!” Exercițiul Aplauze
Copiii atinşi de „bagheta fermecată” Problematizarea Tablă Chestionarea
vor rǎspunde la întrebare. magnetică orala
Proba II Blazonul Pe grupe
“Personajul din poveste” Imagini din
Cu ajutorul baghetei magice, copiii Problematizarea povești
recunosc personajele din povești. Problematizarea
Conversația Chestionarea
“Pe mama capră o ascult Personaje din orala
Uşa eu nu o deschid, Problematizarea povești Aprecieri
Ghiciţi, oare, cine sunt ? Conversația verbale
(iedul cel mic-Capra cu trei iezi) Recompense
Observarea
Când miros de peşte mi-a venit
Eu moartă-n drum m-am prefăcut. Conversația Chestionarea
Ghiciţi, cine sunt? orala
(vulpea-Ursul păcălit de vulpe) Învățarea prin Aplauze
descoperire Recompense
În căsuţa lor micuţă,
Repede face curat, Chestionarea
Farfurii, ceşcuţe, oale orala
Stau acum frumos pe raft.”(Albă ca Arecieri
Zăpada) Aplauze
Recompense
Zglobie şi drăgălaşă,
La bunica a plecat, Chestionare
Dar când a ajuns în pădure orala
De sfatul mamei a uitat. » Aprecieri
(Scufiţa Roşie din Scufiţa Roşie ). stimulative
Aplauze
Complicarea jocului
Proba III
“Care este povestea mea?” Conversația Chestionare
Cu ajutorul baghetei magice, copiii Învățarea prin Tablă orala
trebuie să asocieze personajele din descoperire magnetică Aprecieri
povești cu imaginile de pe tabla Problematizarea Blazonul
magnetică. Imagini Chestionare
povești orala
Proba IV Siluete Aprecieri
“Spune cine sunt?” personaje Aplauze
Cu ajutorul baghetei magice, copiii Recompense
trebuie să denumească și să identifice Conversația
personajele pozitive și personajele Învățarea prin
negative din povești. Vor folosi fețe descoperire
zâmbitoare pentru personajele Problematizarea Tablă
pozitive și fețe triste pentru magnetică
personajele negative. Blazonul
Siluete
personaje
Fețe
zâmbitoare și
triste

5. Obţinerea La revenirea în grupă, copiii vor


performanţei şi executa jocul de mişcare “1-2, 1-2, Conversaţia, Observarea
asigurarea mergem toți în pas vioi/ către mese copiilor,
retenţiei ne îndreptăm/ de lucru să ne apucăm. Diademă
Se trece la activitatea artistico- Modelul și
practică, unde copiii decorează Exercițiul demonstrație
diademe pentru balul prințeselor.
Copiii intuiesc materialele de pe Lipici Evaluare
măsuţă. Le voi prezenta modelul individual şi
realizat de mine. După ce le voi Demonstraţia, Hârtie frontal
explica modul de lucru, vom trece la colorată
lucrul propriu - zis. Vom face câteva Explicaţia,
exerciţii de încălzire a muşchilor fini Laptop
ai mâinilor (plouă, frământăm pâine,
cântăm la pian) şi le voi ura „Spor la Exerciţiul, Observarea
lucru!”. copiilor
Pe un fond muzical, copiii încep să
decoreze diadema. Supraveghez
copiii în timpul lucrului şi le voi
acorda ajutorul meu acelora care
întâmpină dificultăţi şi voi repeta
regulile.

6. Incheierea Voi face aprecieri individuale şi Conversaţia, Recompense Evaluare orala


activităţii generale asupra modului în care au de la Zîna individual şi
lucrat. Copiii vor purta diademele Poveștilor și frontal
pentru balul prințeselor și vor aprecia Turul galeriei de la
cea mai frumoasă diademă.Vor primi prințesele din
recompense. povești

S-ar putea să vă placă și