Sunteți pe pagina 1din 4

Data 30.09.

13 PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la biologie Clasa a VIII-a


Subiectul lecției: Filumul Angiosperme
Tipul lecției:De asimilare a cunoștințelor și de formare a competențelor

Metodologia formării competențelor:

Competenţe de învăţare/de a învăţa să înveţi;


Competenţe de învăţare în limba maternă/limba de stat;
Competenţa de planificare şi organizare a propriei învăţări atît individual cît şi în grup.
Competenţa de realizare a unor contacte comunicative constructive în limba maternă/limba de stat atît oral cît şi în scris.
Competenţa de utilizare adecvată în limba maternă/de stat a terminologiei specifice disciplinelor de învăţămînt studiate la treapta gimnazială.
1. Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la: structuri morfo-anatomice,
procese şi fenomene vitale, legităţi biologice şi a rolului acestora în supravieţuirea organismelor.
3. Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi comunicare a informaţiei referitoare la
organisme, procese şi fenomene biologice şi a corelaţiei dintre ele.

Diferenţierea trăsăturilor
distinctive ale filumurilor
de plante

Obiective operaționale: La sfîrșitul lecției elevii vor fi capabili:


Tehnici de învăţare 1. Să enumere trăsăturile distinctive ale angiospermelor, în baza studierii fragmentului de text din manual Forme de învăţare
Conversația euristică 2. Să analizeze particularitățile structural-funcționale ale angiospermelor, în baza fragmentelor de text din manual frontală
Interogare frontal și a modelelor individuală
Studierea fragmentului de 3. Să evidențieză particularitățile de superioritate ale angiospermelor, în baza unei comparații Grup
text - SINELG 4. Să argumenteze cu exemple importanța angiospermelor, în baza observațiilor.
1. descrierea
observația
explicația
păianjen
Evenimentele lecţiei Situaţii şi sarcini de învăţare
Activitatea profesorului/ Activitatea elevilor Organizarea şi desfăşurarea lecţiei Strategii Evaluare
Moment organizatoric Profesorul se salutăcu elevii, elevii pregătesc cele necesare pentru lecție

Evocare Verificarea temei de acasă se face printr-o chestionare frontală la tema Gimnosperme.
Verificarea temei de Pentru captarea atenției: Vă plac fructele? Se organizează un test cu ”fructe” – profesorul prezintă desene cu
acasă fructe de diferite plante, elevii denumesc fructul.
Captarea atenţiei şi Profesorul anunță subiectul și obiectivele lecției. Cum credeți ce legătură are tema de azi cu fructele?
enunţarea obiectivelor Elevii notează în caiete

Realizarea O1 – Trăsăturile distinctive ale angiospermelor. – Elevii studiază fragmentul de text din manual și notează în Studierea
caiete trăsăturile distinctive ale angiospermelor: fragmentului de
sensului
- organe vegetative: frunze, tulpină, rădăcină – asigură nutriția plantelor; text – elaborarea
Predarea învăţarea /
- organe generative: floare, fruct, sămînța – asigură reproducerea plantei; planului
Dirijarea învăţării
- rădăcina – asigură susținerea și nutriția minerală a plantei; desfășurat
- răd. au geotropism pozitiv;
- există răd aeriene; Conversația de
- Răd: principale, laterale, adventive – sistem radicular (SR); actualizare – pe
- SR: pivotant, fasciculat, rămuros; parcursul
- Tulpina – rol de susținere, de conducere a sevei brite și elaborate; studieri textului
- Tulpinile subterane – fiuncție de depozitare;
- Tulpinile verzi – fotosinteza; Problematizare
- Înmulțire vegetativă;
- Tulpini: aeriene, subterane, acvatice.
- T. aeriene: ierboase și lemnoase; drepte, agățătoare. volubile, tîrîtoare;
- T. lemnoase – trunchi și coroană;
- T. subterane: bulb, rizom, tubercul;
- T. acvatice au lacune pline cu aer;
- Frunza – funcție de fotosinteză, transpirație și respirație;
- Există frunze metamorfizate cu funcții de suport, protecție, capcană sau depozitare;
- Reproducere vegetativă prin frunze;
- Structura externă: limb și pețiol;
- Frunze simple și compuse;
- Nervuri paralele, arcuite și penate;
- Frunze sesile;
- principalul organ generativ este floarea;
- Structura florii: penduncul, receptacol, sepale (caliciul), petale(corola), stamine: filament și anteră (androceul),
pistil: ovar,stil, stigmat (gineceu);
- Sămînța este închisă în fruct (Angiosperme)
- Structura seminței: tegument, endosperm și embrion (rădăcinuță, tulpiniță, muguraș și cotiledon);
- apare fructul, care acoperă sămînța;
- Fructul are funcție de depozitare;
- Tipuri de fructe: uscate(capsulă și nuculă), cărnoase (bacă și drupă)

Elevii analizează planul elaborat și notează pe cîmp simbolurile tabelului SINELG: v, +, -, ?. SINELG
Generalizare: Analiza notițelor:
Ce ați aflat nou azi la lecție/ce nu vă este clar încă?
Se analizează și se explică ce s-a aflat nou și momentele neclare.

Reflecția O3 – Ce particularități de superioritate ați descoperit la angiosperme? (fruct și floare adevărată, sămînță Instruirea
Conexiune inversă acoperită) reciprocă
Concluzii finale/ Conversația de
Generalizare Studiu de caz: p. 132 – ex 1, ex 2 – pentru acasă generalizare

Extensia Pe acasă: Exercițiile de la sfîrțitul temei , p. 132 1,2,3 (I) – oral, 1,2 (II) – scris
Bilanţul lecţiei/ Pentru nota 10 – III – pactic.
Evaluare formativă
Tema pentru acasă

S-ar putea să vă placă și