Sunteți pe pagina 1din 5

Avizat,

PROIECT DIDACTIC Responsabil comisie metodică,


Prof. Polcovnicu Emilia

DATA: 3.10.2017

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială “Elena Cuza” Vaslui

PROF. ÎNV. PRIMAR: Popa Ana-Maria

CLASA: I A

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Arte vizuale şi abilităţi practice

SUBIECTUL: Planta. Rolul rădăcinii şi al tulpinii

TIPUL LECŢIEI: Predare- învăţare

SCOPUL LECŢIEI: Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la plante

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să recunoască părţile componente ale unei plante;
O2: să explice rolul celor două părţi componente: rădăcina şi tulpina;
O3: să alcătuiască corect propoziţii;
O4: să rezolve corect exerciţiile din manual;
O5: să deseneze o plantă cu toate părţile componente;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia;
 Mijloace de învăţământ: manual, creioane colorate, creion, foi albe, laptop, videoproiector;
 Forma de organizare: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE:
 Petrovici, C. (2014), Didactica matematicii pentru învăţământul primar, Editura Polirom, Iaşi.
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a ,Bucureşti
(2013)
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv- educativ al lecţiei Strategii didactice Evaluare
crt Op.
Metode şi Mijloace Forme de
procedee de organizare
învăţă-
mânt
1. Moment Pentru buna desfăşurare a lecţiei se au în vedere următoarele aspecte:
organizatoric  Aerisirea sălii de clasă;
 Pregătirea materialelor didactice necesare;
 Asigurarea ordinii şi disciplinei;
 Adoptarea unei poziţii corecte în bancă;

2. Reactualizarea Ce am făcut ora trecută la Matematică şi explorarea mediului? Conversaţia Frontal


cunoştinţelor şi Se verifică tema pentru acasă atât din punct de vedere calitativ cât şi
verificarea cantitativ.
temei

3. Captarea Se realizează printr-un filmuleţ din manualul digital despre plante. Conversaţia Laptop Frontal
atenţiei

Video-
Proiec-
tor
4. Anunţarea Astăzi la ora de Matematică şi explorarea mediului vom învăţa Explicaţia Frontal
subiectului şi a Rolul rădăcinii şi al tulpinii.Vom alcătui propoziţii, vom rezolva
obiectivelor exerciţii şi vom desena.
operaţionale
5. Dirijarea O1 Copiii deschid manualele de Matematică şi explorarea mediului la Conversaţia Manual Frontal -evaluez
învăţării pagina 14 şi observă imaginea. Trebuie să spună ce plante observă în capacitatea
imaginine şi să alcătuiască propoziţii după imagine. elevilor de
Se rezolvă primul exerciţiu din manual: Explicaţia a recunoa-
1.Observă imaginea şi numeşte părţile componente ale unei plante. şte părţile
componen-
te ale unei
Exerciţiul plante;

-evaluez
capacitatea
elevilor de
a explica
rolul
rădăcinii şi
al tulpinii;
Laptop
Astăzi vom învăţa despre rădăcină şi tulpină.
Se prezintă copiilor două filmuleţe din manualul digital despre cele Observaţia Video- -evaluez
două componente ale plantei. Apoi se dau definiţiile: proiec- capacitatea
tor elevilor de
O2 RĂDĂCINA: Fixează planta în pâmânt şi absoarbe hrana. a alcătui
propoziţii;
TULPINA: Susţine frunzele, florile şi fructele. Prin tulpină, apa şi
hrana circulă de la rădăcină spre frunze, flori şi fructe.
-evaluez
Copiii răspund la următoarele întrebări: capacitatea
 Care este rolul rădăcinii? elevilor de
O3  Care este rolul tulpinii? a rezolva
Copiii alcătuiesc propoziţii cu cuvintele: plantă, rădăcină şi corect
tulpină. exerciţiile
O4 Se rezolvă toate exerciţiile din manual de la paginile 14-15. din manual
6. Obţinerea O5 Fiecare copil primeşte o foaie albă. Ei au ca sarcină să deseneze o Exerciţiul Foi Indivi- -evaluez
performanţei plantă cu toate părţile componente. albe dual capacitatea
elevilor de
a desena o
Creioa- plantă;
ne
7. Asigurarea -Ce am învăţăt noi astăzi? Conversaţia Frontal
retenţiei şi a
transferului

8. Încheierea -Se comunică elevilor tema pentru acasă. Se fac aprecieri Conversaţia Frontal
lecţiei individuale şi generale cu privire la comportamentul şi modul de
participare al elevilor pe parcursul lecţiei.

S-ar putea să vă placă și