Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: S5
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Educaţie socială - Gândire critică şi drepturile copilului
PROFESOR: Vasilencu Mihai Gabriel
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Formularea de întrebări
TEMA: Formularea întrebărilor; cui putem adresa întrebări și modalități alternative de a formula
întrebări
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE SPECIFICE:
La finalul unităţii de învăţare şi a clasei a V-a, elevii vor fi capabili să:

1.1. Manifestarea interesului pentru formularea de întrebări cu privire la propriile drepturi și


responsabilități
2.1. Formularea unor probleme care vizează drepturile copilului, ca punct de plecare în rezolvarea
lor
2.2. Identificarea, prin lucru în echipă, a unor măsuri de intervenție posibile pentru cazuri
semnalate de încălcare a drepturilor copilului sau de promovare a acestora
3.1. Exercitarea drepturilor și a responsabilităților în luarea unor decizii personale și de
grup, în condițiile respectării drepturilor celuilalt

COMPETENŢE DERIVATE/ OPERAŢIONALE:


Pe parcursul şi la finalul lecţiei, elevii vor fi capabili:

Cd1: să participe activ şi responsabil la desfăşurarea lecţiei;


Cd2: să înţeleagă ce sunt întrebările;
Cd3: să identifice, să recunoască şi să aleagă drepturile copilului;
Cd4: să formuleze întrebări şi răspunsuri legate de drepturile copilului;
Cd5: să colaboreze în cadrul perechilor/grupurilor de lucru;
Cd6: să reflecte asupra informaţiilor primite pe parcursul lecţiei.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Resurse procedurale: conversaţia (euristică şi de fixare), dialogul, explicaţia,


rezolvarea de exerciţii
 Resurse materiale: compendiul, caitele de notiţe, tabla
 Resurse organizatorice: frontală, independent-individuală, grupe, perechi
 Evaluare: continuă (formativă)
 Locul desfăşurării: sala de clasă
 Durata orei: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:
- O.M.E.N. nr.3393/28.02.2017
- Convenția ONU cu privire la Drepturile copilului
- Compendiu clasa a V-a
Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Momentele lecţiei Comp. Conţinutul informaţional-formativ Timp Resurse


derivate Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Momentul Stabileşte ordinea în clasă, verifică toate Se pregătesc pentru lecţie. 1 min Conversaţia
organizatoric condiţiile de lucru;
cd1 Notează prezenţa elevilor în catalog;
Solicită elevilor să-şi pregătească cele
necesare pentru lecţie.
Verificarea Verifică prin chestionare orală cunoştinţele Elevii raspund la intrebari 5 min. Conversaţa
cunoştinţelor elevilor despre noţiunile privind formularea reamintindu-şi în plan mental noţiunile euristică
cd1,cd2, întrebărilor: din experienţele proprii.
cd3 - Ce sunt întrebările?
- De ce sunt importante întrebările?
- De ce au dreptul copiii să formuleze
întrebări?
- Cui punem întrebări?
- Cum formulăm întrebările?
Captarea atenţiei, cd1, Alege doi elevi pentru următorul joc de rol: Se implică în jocul de rol ( al 3 min. Joc de rol
activitate cd2, cd3 Dan doreşte să se informeze despre echipa elevului/ei şi al profesorului) şi fac
pregătitoare de tenis a şcolii. Un elev/ă joacă rolul lui completări şi aprecieri
Dan şi altul joacă rolul profesorului antrenor
al echipei de tenis.
Anunţarea cd1 Îi anunţa că în această lecţie vor învăţa Se pregătesc să se evidenţieze printr-o 1 min Explicaţia
subiectului lecţiei şi despre modalităţile alternative de a formula participare activă;
a competenţelor întrebări referitoare la drepturile copilului.
Dirijarea învăţării şi cd1, Le cere să fie atenţi şi slocită elevilor să Receptează recomandările cadrului 30 min Expunerea
a sarcinilor de lucru cd2, rezolve exerciţiul din compendiu de la didactic, preiau informaţiile şi rezolvă Explicaţia
cd3, pagina 184 (punctele 1,2,3 şi 4) sarcina individuală. Conversaţia
cd4, Realizează sarcina de lucru pe perechi, euristică
cd5, raspunzând oral. Compendiu
cd6 Lucrează în grupe, se organizează,
colaborează, rezolvând cerinţele
exerciţiului.
Răspunde solicitărilor elevilor şi verifică Solicită lămuriri profesorului.
activitatea lor. Expun oral rezolvarea exerciţiului

Preiau informaţiile; participă activ la


secvenţa de predare prin răspunsuri la
Notează pe tablă schema lecţiei. întrebările adresate de profesor.
Notează în caiete schema lecţiei
Urmăresc expunerea profesorului;
intervin din proprie iniţiativă sau la
solicitarea profesorului.
Fixarea, cd1, Lanţul Intrebărilor: Un elev formulează o Elevii realizază sarcina fixându-şi 8 min Exerciţii
feed-back cd2 întrebare. Următorul elev formulează o noţiunile primite în cadrul lecţiei. Lanţul
întrebare pornind de la ultimul cuvânt al întrebărilor
întrebării elevului de dinainte. Se solicită Conversaţia de
evitarea întrebărilor închise. fixare
Evaluarea şi Se notează elevii care au activat în timpul 2 min Conversaţia
încheierea lecţiei şi se fac aprecieri. Evaluarea
activitătii
FORMULAREA DE ÎNTREBĂRI

ÎNTREBAREA = enunţ verbal sau scris adresat cuiva cu scopul de a primi un răspuns.

CARACTERISTICI:

CLARĂ: este uşor de înţeles şi nu produce confuzii

ETICĂ: respectă drepturile omului

NEUTRĂ: nu sugerează raspunsul

UNICĂ: nu conţine mai multe întrebări

DESCHISĂ: stimulează interlocutorul

CLASIFICARE:

ÎNTREBĂRI - ÎNCHISE: permit răspunsuri clare, simple; nu intrerup discuţia

- DESCHISE: stimulează creativitatea, cautarea unor idei diferite, originale; răspunsul nu este unic şi/sau nu se alege
din mai multe variante de răspuns.

S-ar putea să vă placă și