Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA “ CAROL I”CALARASI /INVATAMANT SPECIAL INTEGRAT

CADRU DIDACTIC: PROF. PSIHOPEDAGOG: DOMNICA GEANINA

DATA: 02.05.2018

CLASA: A IV-A : 3 elevi/ I- 2 elevi

DESCRIEREA COLECTIVULUI: Colectivul clasei este format din 5 elevi: 4 cu deficienta mintala severa, cu tulburari de comportament si deficit
major de atentie, dintre care- 2 cu tulburari din spectrul autist(limbaj in evolutie); 1cu deficienta senzoriala(retinopatie de prematuritate STD5 cu
deslipire totala de retina); 1 cu hipoplazie antebrat si mana stanga, tulburare accentuata de prehensiune; 1 cu microcefalie PC=48 si crize
epileptice in tratament.

ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

DISCIPLINA: CITIRE-SCRIERE-COMUNICARE

UNITATEA DE INVATARE: “De Pasti”

SUBIECTUL LECTIEI: “Ne jucam cu cuvintele- Grupurile de litere”

TIPUL LECTIEI: Recapitularea si sistematizarea cunostintelor

SCOPUL LECTIEI: Recunoasterea, pronuntarea si scrierea corecta a grupurilor de litere invatate( CE, CI, GE, GI, CHE, CHI,GHE, GHI) si a cuvintelor

ce contin grupurile de litere.


Imbogatirea vocabularului activ si pasiv.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

O1: Sa recunoasca grupurile de litere in cadrul unor cuvinte. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii recunosc grupurile de litere in
proportie de cel putin 75% dintre situatiile prezentate.

O2: Sa citeasca cuvinte care contin grupurile de litere, cu sau fara sprijin psihopedagogic. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii
pronunta corect 75% dintre cuvinte.

O3: Sa scrie corect grupurile de litere in cadrul unor cuvinte, cu sau fara sprijin psihopedagogic. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii
scriu corect grupurile de litere in cel putin 75% dintre situatii.

O4: Sa identifice o serie de imagini familiare, a caror denumire contine grupurile de litere invatate, avand la dispozitie suportul concret intuitiv.
Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii identifica corect 75% dintre imaginile prezentate.

O5: Sa asocieze cu denumirea corespunzatoare imagini care ilustreaza obiecte ce contin grupuri de litere . Obiectivul este realizat la nivel minim
daca elevii asociaza corect 75% dintre imagini cu denumirea corespunzatoare.

O6: Sa desparta in silabe cuvinte care contin grupuri de litere, cu sau fara sprijin psihopedagogic. Obiectivul este realizat la nivel minim daca
elevii despart corect in silabe 75% dintre cuvintele indicate.

O7: Sa completeze cuvinte cu silabe lacunare. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii completeaza 75% dintre cuvinte.

O8: Sa identifice pluralul substantivelor, cu ajutorul suportului imagistic. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii identifica pluralul
substantivelor in 75% dintre situatii.

PSIHOMOTORII:

O9: Sa coloreze corect imagini care contin in denumirea lor grupurile de litere invatate. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii
coloreaza in cel putin 75% din situatii.

O10: Sa realizeze puzzle-ul crect. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii realizeaza corect 75% din puzzle.
AFECTIVE:

O11: Sa participe active la lectie. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii se implica in 75% dintre sarcini.

O12: Sa-si imbunatateasca capacitatile de munca independenta. Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii rezolva, fara ajutor 75% dintre
exercitiile prezentate.

METODE SI PROCEDEE: Conversatia euristica, metoda fonetica analitico- sintactica, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul, descoperirea
dirijata, jocul didactic.

MIJLOACE DIDACTICE: Plansa cu steluta buclucasa, plansa cu imagini,puzzle cu imagini, jetoane cu imagini, flori cu silabe, fise de lucru, palete cu
grupurile de litere, litere din plastic, diferite instrumente de scris(carioca, creioane colorate, stilou).

FORME DE ORGANIZARE: Frontala, individuala.

EVALUARE: Forma de realizare a evaluarii: Formativa, prin aprecieri verbale stimulative, observarea comportamentului, autoevaluare.

TIMP: 45 minute.

BIBLIOGRAFIE: Cucos, C., 2006, Pedagogie, Ed. Polirom, Iasi.

Ghergut, A., 2005, Sinteze de psihopedagogie speciala. Ghid pentru concursuri si examene de obtinere a gradelor didactice,

Ed. Polirom, Iasi.

Serdean, I., 2008, Metodica predarii limbii romane la clsele I-IV, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Momentele Timp Obiective Demersul instructiv-educativ Metode


activitatii operationale Mijloace
de Evaluare
invatamant
Moment 1 Profesorul asigura ordinea si linistea in sala de Conversatia
organizatoric min. clasa. Apoi, verifica daca toti elevii au pe banci
materialele necesare desfasurarii lectiei.
Captarea 2 O11 Profesorul impreuna cu elevii recita poezia: Observarea
atentiei min. “In fiecare dimineata Conversatia sistematica a
S-avem gandul bun pe fata! comportamentului
Catre soare sa privim, elevilor
Iubire sa daruim, Frontala
Si-n lume s-o raspandim! Individuala
Si-atunci, in fiecare dimineata, Aprecieri verbale
Avem gandul bun pe fata!”

Cum va simtiti azi?


Elevii raspund, pe rand, profesorului.
Anuntarea 5 Profesorul prezinta elevilor titlul lectiei: “ Sa ne Conversatia
subiectului si min. O1 jucam cu cuvintele”-lectie de recapitulare si Explicatia Observarea
a obiectivelor O2 sistematizare a cunostintelor sistematica a
O3 “ Azi vom recapitula grupurile de litere invatate: comportamentului
O4 CE, CI, GE, GI, CHE, CHI, GHE, GHI, in cadrul unor elevilor
O5 exercitii de: Frontala
O6 -identificare imagini ce contin grupurile de litere in individuala
O7 denumirea lor
O8 - asociere imagine cu denumirea ei si scrierea
O9 grupului de litere lipsa din cuvant
O10 -vom desparti cuvinte in silabe
-vom descoperi pluralul substantivelor
-vom completa silabele lacunare
-vom colora imagini cu grupurile de litere
-vom realiza puzzle-uri cu imagini

Recapitularea 25 O1 “Steluta nazdravana” Explicatia Plansa cu Observarea


si min Profesorul prezinta la tabla, plansa cu “steluta Demondtratia steluta sistematica a
sistematizarea O2 nazdravana”. Conversatia nazdravana comportamentului
cunostintelor O4 Dirijeaza discutia pe marginea plansei, urmarind ca Observarea Palete cu elevilor
elevii sa precizeze elementele componente ale Metoda grupurile Frontala
O5 acesteia. fonetico- de litere Individuala
Elevii enumera elementele componente: o stea analitico- Capacitatea de a
mare cu imagini si sase stelute mici. sintactica pronunta
Identifica elementul comun al imaginilor-imagini Metoda grupurile de litere
care, in denumirea lor contin un grup de litere tactila aprecieri verbal
invatat.
Profesorul va scrie in dreptul fiecarei stelute grupul
de litere. Explicatia
Elevii numesc grupurile de litere. Demondtratia
“Denumeste si asociaza” Conversatia
O1 Profesorul prezinta la tabla o plansa cu imagini Observarea Observarea
care contin in denumirea lor, grupurile de litere Metoda Plansa cu sistematica a
O2 invatate, si denumirea imaginilor, cu silabele ce fonetico- imagini comportamentului
contin grupurile de litere, lipsa. Elevii vor trebui sa analitico- Markere elevilor
O3 denumeasca imaginea, sa asocieze cu denumirea sintactica Puzzle Frontala
ei (scrisa), despartind cuvantul in silabe si Metoda Individuala
O4 depistand silaba lipsa, pe care o vor scrie. tactila Aprecieri verbale
Elevii vor iesi pe rand la tabla. Jocul didactic
O5 Cei doi elevi de clasa I vor denumi imaginile si vor
O6 desparti cuvintele in silabe.
O7 Unul dintre elevii de clasa I va realiza un puzzle cu
O10 imagini, in a carui denumire contine un grup de
O11 litere invatat.

Conversatia Observarea
Observarea sistematica a
O4 “ Eu spun una, voi spuneti mai multe!” Metoda Jetoane cu comportamentului
Profesorul imparte elevilor jetoane cu imagini. fonetico- imagini elevilor
O5 Va spune denumirea fiecarei imagini la numarul analitico- Frontala
singular, iar elevii vor spune denumirea imaginii la sintactica Individuala
O8 numarul plural si o vor arata, radicand jetonul Metoda Autoevaluarea
respectiv. tactila Aprecieri verbale
O11 Eleva cu deficienta senzoriala va avea jetoanele Jocul didactic
intepate. Munca
O12 independenta

Evaluarea 10 “Silabe amestecate” Exercitiul Jetoane


min O1 Profesorul imparte elevilor jetoane in forma de Coversatia sub forma Observarea
O2 floare, pe care sunt scrise silabe. Observarea de flori ce sistematica a
O6 Elevii vor trebui sa formeze cate doua cuvinte ce Metoda contin comportamentului
O7 contin grupuri de litere invatate. fonetica silabe elevilor
O9 Eleva cu deficienta senzoriala va avea silabele Analitico- Frontala
intepate. sintetica Fise de Individuala
O11 Elevii de clasa I vor avea de realizat o fisa in care Explicatia lucru Autoevaluarea
vor trebui sa coloreze doar imaginile in a caror Exercitiul Creioane Aprecieri verbale
denumire se afla un grup de litere invatat. Jocul didactic colorate
O12 Elevii de clasa a IV-a vor primi fisa de colorat, ca Demonstratia
tema pentru acasa. Munca
independenta
Metoda
tactila

Incheierea 2 Profesorul face aprecieri cu privire la modul de Explicatia Abtipilduri Aprecieri verbale
activitatii min comportare al elevilor in timpul orei. cu fete
Formuleaza tema pentru acasa. zambitoare
Elevii recepteaza concluziile si aprecierile
profesorului.
Retin tema pentru acasa.

S-ar putea să vă placă și