Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.I.2014
Profesor: Nicolcea Cristian
Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Năvodari
Clasa a IV-a D
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Rolul profeţilor în Vechiul Testament
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Obiectivul cadru general:


Cunoașterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii;
Obiective formative:
Manifestarea interesului pentru lecturarea unor texte cu caracter religios..
Înţelegerea rolului Vechiului Testament în pregătirea lumii pentru venirea Mântuitorului.
Obiective operaţionale
O1: să povestească elemente sugestive din viaţa celor doi profeţi studiaţi;
O2: să enumere minunile săvârşite de cei doi profeţi;
O3: să indice modalităţi de cinstire a profeţilor;
O4: să explice importanţa profeţilor în Vechiul Testament;

Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura expresivă, exercițiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijată;
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fişa de lucru, Caiete speciale de Religie
Forme de organizare: activitate frontală/individuala;
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a IV-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-A
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 2005;
2. *** Ceaslovul, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1973;
3. *** Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1993;
4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
5. Muha, Camelia, Religie creștin ortodoxa clasa a IV-a ,Caiet pentru elevi, Editura “ Sf. Mina”, Iași , 2008;
6. Dorin Opriş, Monica Opriş, Metodica Predării religiei, Iaşi, 2005;
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


Etapele lecţiei Conţinutul instructiv - educativ
crt. op. procedee învăţământ organizare
- Salutul; conversaţia
Momentul Activitate
1. - Rugăciunea
organizatoric Frontală/individuală
exerciţiul
Actualizarea - Se adresează elevilor câteva întrebări cu privire la Profeţii
Conversaţia
2. cunoştinţelor Vechiului Testament Evaluare
explicația
anterioare formativă
Pregătirea
Profesorul precizează elevilor importanţa rolului profeţilor în Explicația Activitate frontala
3 aperceptivă a
pregătirea lumii pentru venirea Mântuitorului.
elevilor
Profesorul adresează întrebări sugestive pentru realizarea
recapitulării şi sistematizării cunoştinţelor: activitate
„ – Cine au fost profeţii?” (Profeţii au fost …) frontală
Profeţii au fost oameni bineplăcuţi lui Dumnezeu prin care Explicația
Acesta şi-a exprimat Voia. Dintre aceşti oameni, noi îi
Povestirea
cunoaștem pe Profetul Ilie şi Profetul Daniel.
„ – Care a fost rolul profeţilor în Vechiul Testament?” ( … să
pregătească lumea …)
Rolul general al Profeţilor în Vechiul Testament a fost sa
pregătească lumea de Venirea Mântuitorului Iisus Hristos. Conversaţia
Profeţii erau Vocea lui Dumnezeu prin care chema pe activitate
necredincioşi la credinţă. frontala/individuala
„ – De ce au fost pedepsiţi evreii de Dumnezeu?”
Evreii au fost pedepsiţi de Dumnezeu pentru greşelile lor şi
explicația
pentru îndepărtarea de credinţă.
„ – Cum i-a chemat Profetul Ilie pe oameni la credinţă? Dar
Recapitularea şi
Profetul Daniel?” ( … au primit daruri …)
5. sistematizarea
Profeţii au primit ajutorul lui Dumnezeu pentru a-şi împlini activitate Evaluare
cunoştinţelor
misiunea, cu darul de a face minuni. Astfel, Profetul Ilie a frontala/individuală formativă
oprit cerurile să nu mai dea ploaie, a înviat din morţi fiul orală
povestirea
văduvei şi a deschis cerurile de ploaie. Profetul Daniel a
interpretat visul regelui Nabucodonosor, a explicat scrierea de
pe perete regelui Belşaţar şi a ieşit nevătămat din groapa cu activitate frontala
lei.
„ – Care sunt însuşirile sufleteşti ale lui Ilie şi Daniel ce i-au
făcut pe aceştia plăcuţi înaintea lui Dumnezeu?”
conversația
Atât Ilie cât şi Daniel erau ascultători, smeriţi, şi iubitori de
Dumnezeu.
Pentru a afla mai multe însuşiri, profesorul cere elevilor să
exerciţiul
facă exerciţiul 2, pagina 14, din Caietul special. Timp de activitate Evaluare
lucru: 3 minute. Elevii au de colorat însușirile pozitive ale explicația frontala/individuală formativa
Profetului Daniel din cuvintele exerciţiului. Orală/scrisă
„ – Aceste însuşiri ale Profetului Daniel sunt valabile si
Profetului Ilie? De ce?”
Da. Însuşirile descoperite la exerciţiul 2 sunt valabile şi pentru observarea
Profetul Ilie, care a reprezentat un model pentru Profetul activitate Evaluare
dirijata
Daniel. frontala/individuală formativa
„ – Noi putem să avem aceste însuşiri ale Profeţilor?” orala
Da. Şi noi putem fi prietenoşi, iubitori, înţelepţi, cumpătaţi,
explicația
consecvenţi, sinceri, credincioşi, curajoşi ş.a..
„ – Ce devenim noi dacă avem aceste însuşiri?”
Noi devenim prietenii lui Dumnezeu şi astfel primim
binecuvântarea Sa. activitate Evaluare
Pentru sistematizare, profesorul va aplica cunoştinţele Sfânta frontala/individuală formativa
recapitulate prin intermediul exerciţiului 1, pagina 15. Elevii Scriptură orala/Scrisă
lectura biblică
au de asociat întâmplările prezentate cu versete ale Sfintei
Scripturi. Timp de lucru: 7 minute.
exerciţiul
„Ați observat, în cadrul acestei unități de învățare, că
O1 Dumnezeu a purtat de grijă poporului evreu și, prin el, de
O2 întreaga omenire. Profețiile și poruncile aveau scopul de a activitate Evaluare
O3 îndrepta pe oameni înaintea lui Dumnezeu, de pregătire pentru conversația Fisa de lucru – frontala/individuala formativa
6. Asocierea si
O4 primirea lui Hristos Mântuitorul. Toți cei care cred astăzi în El test de orală
generalizarea
sunt “seminție aleasă, (...) neam sfânt, popor agonisit de exercițiul evaluare
Dumnezeu” (I Petru 2,9), popor din care sunt chemați să facă explicația formativă
parte toți oamenii.”
Profesorul împarte elevilor fişa de lucru – test de evaluare
formativă, explicându-le cerinţele. Timp de lucru: 5 minute.
Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor activitate
Aprecierea
la pregătirea elevilor pentru lecţie cat si implicarea lor in explicaţia frontală/individuala
7. activității
predarea noilor cunoștințe.
elevilor
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea şi Se anunţă şi se explică tema pentru acasă:


8. explicarea temei Exerciţiul 2/ 64. explicaţia activitate
pentru acasă frontală/individuala
Încheierea Rostirea rugăciunii împreună cu elevii. activitate
9. exerciţiul
activităţii Salutul. frontală/individuala
Nume elev:_____________________ Nume elev:_____________________
Data:_____________________ Data:_____________________
FISA DE EVALUARE FORMATIVĂ FISA DE EVALUARE FORMATIVĂ
(Rolul profeţilor în Vechiul Testament) (Rolul profeţilor în Vechiul Testament)

1. Completează spaţiile libere cu informaţiile corecte: 1. Completează spaţiile libere cu informaţiile corecte:

• A scapat viu si
• A scapat viu si
Profetul nevatamat din
Profetul nevatamat din
_______________.
_______________.
______ • A talcuit visul regelui ______ • A talcuit visul regelui
Nabucodonosor.
Nabucodonosor.

• A fost hranit de un
Profetul • A fost hranit de un
_______________. Profetul _______________.
______ • Dumnezeu l-a ridicat
______ • Dumnezeu l-a ridicat
cu trupul la cer.
cu trupul la cer.

2. Defineşte, în cuvinte proprii, ce este un profet. 2. Defineşte, în cuvinte proprii, ce este un profet.
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________. ________________________________________________________

3. Dă trei exemple de modalităţi de cinstire a Profeţilor. 3. Dă trei exemple de modalităţi de cinstire a Profeţilor.
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________. ________________________________________________________

4. Care a fost rolul Profeţilor în perioada Vechiului Testament? 4. Care a fost rolul Profeţilor în perioada Vechiului Testament?
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________. ________________________________________________________

5. Când îi sărbătoreşte Biserica Ortodoxă pe Profeţi? 5. Când îi sărbătoreşte Biserica Ortodoxă pe Profeţi?
Profetul Ilie: _____________________________________________ Profetul Ilie: _____________________________________________
Profetul Daniel: __________________________________________. Profetul Daniel: __________________________________________.

S-ar putea să vă placă și