Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Conform anexei nr. 2 la ordinul Ministrului Educației Naționale nr. 3393/28.02.2017

Profesor: Bacaoanu Simona Maria


Şcoala : Școala Gimnazială Nr. 5 Piatra Neamț
Data: 14.05.2018
Clasa a VII-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare: Calcul algebric
Tema lecţiei: Recapitulare pentru Teza. Metode de descompunere in factori
Tipul lecţiei: Lecţie de sistematizare
Durata: 50 min.
Competenta specifica: Interpretarea unei situaţii date utilizând calcul algebric
Obiective operaţionale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive
OC1.Să precizeze formulele de calcul prescurtat
OC2.Să precizeze metodele de descompuneri in factori
OC3.Să aplice in probleme cunoştinţele referitoare la aceste formule
b) afective
OA1. Elevii să fie atenţi
OA2. Să participe cu interes la lecţie
OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse
c) psiho-motorii
OP1. Să aşeze corect în pagină
OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
Stategii didactice:
a) metode şi procedee folosite: -caietul
-conversaţia -tabla
-observaţia independentă - fisa de lucru
-explicaţia c) forma de organizare:
-învăţarea prin descoperire -frontală
b) mijloace de realizare: -individuală

Este indicat ca, în activitatea de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor, să se vină în sprijinul elevilor prin
anunţarea planului de recapitulare ce va fi ulterior dezvoltat şi completat treptat sub îndrumarea cadrului didactic.
Desfăşurarea lecţiei

CONŢINUT ŞI SARCINI DE INSTRUIRE METODE


ETAPELE OBIECTIVE STRATEGII DE
LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICE EVALUARE

1. Moment OA1 -Pregătirea lecţiei cu cele necesare - Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia
organizatoric OA2 -Se pun absenţii
(2 min.)

2.Anunţarea OA3 -Anunţă subiectul lecţiei Recapitulare -Notează subiectul lecţiei pe caiet Conversaţia
temei si a (fisa de lucru). Comunică elevilor şi sunt atenţi la obiectivele Explicatia Observare
obiectivelor obiectivele stabilite. anunţate sistematică
(3min ) Ne propunem sa consolidam ceea ce am Fiecare elev primeste o fisa de
dobandit pe parcursul lectiilor anterioare exercitii.

3.Verificarea OA2 - Enumera la tabla metodele de - Elevii raspund la intrebarile Conversatia Observare
cunostintelor OA3 descompunere in factori si scrie cate un profesorului si isi noteaza pe Explicatia sistematica
din lectiile exemplu rezolvat caiete metodele de descompunere Sondajul
anterioare in factori
(10 min)
4. Dirijarea OC1 Fisa de lucru Conversatia
invatarii(15 OC2 Se propun spre rezolvare exerciitiile Munca independenta
min) OC3 cuprinse in fisa de lucru Explicatia Observare
sistematică
5. Intensificarea OP1 Se solicita cate un elev pentru a prezenta Elevii participa activ la Conversatia si Observare
retinerii si OP2 la tabla.un anumit tip de exercitiu de pe discutarea exercitiilor prezentate explicatia sistematică
asigurarea fisa si se discuta frontal rezolvarea lui la tabla notand eventualele
transferului observatii sau idei
(13 min)

6. Evaluarea OC1 Se fac aprecieri recomandari, notarea -Isi fac autocorectarea folosind Conversatia Aprecierea
performantei OC2 elevilor care s-au remarcat la lectie. fise de lucru. verbală
(3 min) OC3
7.Tema pentru Exercitiile care au ramas neefectuate Elevii noteaza tema Conversatia
acasa (2 min)

S-ar putea să vă placă și