Sunteți pe pagina 1din 13

Unitatea școlară: Colegiul Național Costache Negruzzi, Iași

Profesor: Ostopovici Ionuț-Vasile


Disciplina: Geografie
Aria curriculară: Om şi societate
Clasa: a VI-a

PROIECT DE LECŢIE

Subiectul: Europa Nordică. Specificul geografic


Clasa: a VI-a
Obiectul: Geografia Europei
Tipul lecției: lecție mixtă sau combinată

COMPETENTE GENERALE ALE GEOGRAFIEI CA DOMENIU EDUCATIONAL


C1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.
C4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic.
C5. Utilizarea elementelor de bază ale tehnologiei societății informaționale (TSI) în instruirea prin
geografie.
( Notă: Competențe selectate din Mândruț O., „O paradigmă modernă a geografiei școlare:
instruirea centrată pe competențe”, susținută în cadrul Sesiunii Științifice Internaționale „Geografie
și Educație”, din 30/09/2010, București)
COMPETENTE SPECIFICE
C1.2 Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază.
C3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale Europei, ale regiunilor și ale țărilor
sale.
C4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport
cartografic.
C4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei.

COMPETENȚE DERIVATE:
La finalul lecței elevii vor fi capabili:
Cd.1 Să identifice pe harta murală fizico-geografică a Europei, regiunea Europei Nordice.
Cd.2 Să localizeze și să numească statele ce alcătuiesc regiunea.
Cd.3. Să identifice principalele caracteristici geografice ale regiunii.
RESURSE ALE INSTRUIRII:
 Metode: observarea, expunerea si explicatia, conversatia, comparatia

1
 Mijloace: manualul, harta fizică si politică a Europei ,imagini, hărți mute, videoproiector,
fișă de evaluare.

Resurse bibliografice:
Ilinca, N. (2002), Didactica geografiei, Editura Corint, Bucureşti.
Mândruţ, O., Apostol, G., (2003), Geografie – ghidul profesorului
pentru clasele V – VIII, Ghid metodologic, Editura Corint, Bucureşti.
Mândruț O., „O paradigmă modernă a geografiei școlare: instruirea centrată pe competențe”,
susținută în cadrul Sesiunii Științifice Internaționale „Geografie și Educație”, din
30/09/2010, București

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

(Notă* Având în vedere predarea, în limitele temporale ale aceleiași ore, atât a
lecției Europa Nordică- specific geografic și ulterior a lecției Norvegia, timpul
alocat fiind restrâns pentru a permite către finalul orei o evaluare sumativă a
cunoștințelor dobândite de către elevi)
I.Moment organizatoric
Profesorul verifică prezența. Pregătește materialul necesar desfășurării lecției.
Timp alocat 1’
II. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară
- Precizați unde este situată Irlanda și cu cine se învecinează?
(R:În Europa Atlantică, învecinându-se cu Marea Britanie.)
- Care este forma de relief dominantă în Irlanda?
(R:Depresiune cu aspect de câmpie.)
- Precizați caracteristicile climei Irlandei?
(R: Climat temperat oceanic- cu precipitații bogate, veri răcoroase și ierni
blânde, datorită influenței curentului cald al Atlanticului de Nord.)
Timp alocat 3’

III. Dobândirea noilor cunoştinţe


Captarea atenţiei:
Întrebarea profesorului: Amintiţi-vă care sunt regiunile Europei pe care le-ați studiat
până în momentul de faţă?
Răspunsuri: Europa Centrală, Europa Sudică, (Mediteraneană), Europa Estică și
Europa Atlantică.
Întrebarea profesorului: Parcurgând toate aceste regiuni identificate și folosindu-vă de
2
punctele cardinale, ce regiune a continentului a rămas de abordat?
Răspuns: Europa Nordică.

Anunțarea titlului lecției noi, precum și a competențelor (aptitudinilor) pe care le


vor avea elevii la finalul lecției.
Profesorul scrie titlul pe tablă, elevii notează în caiete.
Profesorul realizează la tablă, schița lecției implicând într-o manieră proactivă
elevii.
Elevii analizează şi interpretează harta Europei de Nord din manual şi împreună cu
profesorul stabilesc:
 poziția geografică a regiunii
 numesc ţările componente
 identifică unităţile de relief majore
 climatul specific
 specificul rețelei hidrografice
 elementele vegetației
 caracteristicile populației – principalele orașe
 resursele naturale
 sectorul industrial
 specificul agriculturii
 tipurile de transport
 obiectivele turistice

Schița Lecției
Europa Nordică- specific geografic
Poziţia geografică
 Regiune situată în nordul Europei, cu deschidere la Oceanul Atlantic în Vest
şi la Oceanul Arctic spre Nord.
 Aici se găsește extremitatea nordică a Europei continentale (Capul Nord
71º 10’ lat.N)
 Cuprinde ţările: Islanda, Norvegia, Suedia, Danemarca, Finlanda, Estonia,
Letonia şi Lituania (Țările Baltice)
Relieful
 Munţii Scandinaviei - orogeneza caledoniană, Pod. Norrland, Pod. Smaland,
câmpii în sudul Finlandei şi Suediei, în Danemarca şi în ţările baltice.
Vulcani în Islanda.
3
 Urme glaciare sub forma fiordurilor (Norvegia şi Islanda), lacuri şi morene.
(N.B. !!! Profesorul explicitează elevilor următorii termeni arătându-le imagini exemplificatoare cu ajutorul
videoproiectorului.
fiord - golf marin rezultat dintr-o vale glaciară adâncă, cu versanți înalți și abrupți, invadată de
mare după topirea ghețarului.
morenă- Materiale erodate transportate și depuse de ghețari.)
Climatul
 Temperat moderat în estul regiunii,
 oceanic în vest
 subpolar în nord.

Hidrografia
 Râurile - debite mari cu potenţial hidroenergetic exploatat (Norvegia).
Există numeroase lacuri. În Islanda gheizere și izvoare termale.
(N.B. !!! Profesorul explică elevilor termenii:
gheizer- izbucniri periodice ale apei fierbinți, acumulată în depozitele vulcanice, însoțită de
abur.
izvor termal - izvor natural, cu temperatura apei ce depășește temperatura medie a locului
geografic, fiind unul din rezultatele proceselor vulcanismului.)
Vegetaţia
 Păduri de conifere, tundră.
Populaţia
 densităţi mai reduse faţă de celelalte regiuni ale Europei. Ponderea
populaţiei urbane este de 85%. Cele mai multe oraşe au apărut în perioada
medievală. (Copenhaga, Oslo, Stockholm)
Resurse naturale
 Petrol, gaze naturale, minereu de fier, neferoase, hidroenergie, păduri.
Industria
 siderurgie, extractivă, prelucrarea lemnului, celuloză şi hârtie, construcţia
navelor, electronică şi electrotehnică, , energiei electrice.
Agricultura
-se cultivă: cereale (secară, orz, ovăz), cartofi, sfeclă de zahăr;
-se cresc: porcine, bovine, ovine şi animale pentru blănuri;
- este bine dezvoltat pescuitul.
Transporturile
 Bine dezvoltate toate tipurile, în special cele maritime. Islanda nu are căi
ferate.
Obiective turistice
4
 Staţiuni montane, monumente istorice şi arhitectonice.
Timp alocat 15’

IV. Fixarea, consolidarea și evaluarea cunoştinţelor


Notă* Această activitate va fi realizată la finalul lecției Norvegia, având alocat un timp
de realizare de 5’)
Se realizează prin completarea unei fișe de evaluare sumativă, ulterior predării lecției
Norvegia, conținând itemi obiectivi ( itemi cu alegere duală, itemi de tip pereche) precum
și o hartă mută, extrem de utilă, deoarece stimulează memoria vizuală a elevului.
Profesorul va completa fișa de evaluare care va fi afișată cu ajutorul videoproiectorului în
așa manieră încât toți elevii să poată să își evalueze singuri rezultatele.
V. Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului se realizează pe parcursul
desfăşurării întregii lecţii, prin întrebări adecvate, formulate concis, urmărindu-se modul în
care elevii participă la lecţie şi receptează cunoştinţele predate.

5
Unitatea școlară: Colegiul Național Costache Negruzzi, Iași
Profesor: Ostopovici Ionuț-Vasile
Disciplina: Geografie
Aria curriculară: Om şi societate
Clasa: a VI-a

PROIECT DE LECŢIE

Subiectul: Norvegia
Clasa: a VI-a
Obiectul: Geografia Europei
Tipul lecției: lecţie de predare-învățare/ însuşiri de noi cunoştinţe

COMPETENTE SPECIFICE
1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei
4.4. Utilizarea reprezentărilor grafice simple pentru ilustrarea elementelor de geografie a Europei
7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare)

COMPETENȚE DERIVATE

La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili :

Cd.1 Să precizeze pozitia geografica si limitele Norvegiei, utilizând harta fizică a Europei.
Cd.2 Să caracterizeze cadrul natural al Norvegiei
Cd.3 Să prezinte tipurile de climă specifice Norvegiei.

RESURSE ALE INSTRUIRII:

Metode folosite: expunerea, conversaţia, lucrul cu harta, comparaţia, observarea liberă şi


dirijată.

Mijloace folosite:
 Harta fizico-geografică a Europei
 Manualul
 Videoproiector
 Imagini
 hărţi mute
 fişă de evaluare

6
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Timp Etapele lecției Desfășurarea lecției Strategii didactice evaluarea
alocat
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1’ Profesorul face o
scurtă trecere de la
lecția anterior
predată (Europa
Nordică) către Scrie titlul lecţiei pe tablă: Ascultă, notează în caiete. observarea dirijată observare
lecția nouă, ,, NORVEGIA” lucrul la tablă
anunţând totodată
titlul și
competențele
derivate pe care le
vor avea elevii.

Profesorul realizează schema


lecţiei la tablă, în timpul
expunerii şi discuţiilor, explicaţia
menționându-se :
analiza
 poziţia geografică şi răspunsurilor
20’ limitele Norvegiei (N-Marea
Barents din Oceanul Arctic; E- Elevii analizează, formulează şi
Suedia , Finlanda și Rusia S- răspund sub îndrumarea profesorului
Marea Nordului, V -Marea conversaţia euristică
Dirijarea învătării Norvegiei) observarea
 cadru natural: comportamentului
relief- zona nordică este observarea dirijată elevilor
ocupată de platouri, având
altitudini mai joase, pe când în
sudul ţări se întâlnesc mulţi a
căror altitudine se apropie de
2500 m.

7
clima- moderată, oceanică cu
precipitaţii foarte bogate.
hidrografia- se întâlnesc râuri
multe, dar scurte, datorită
apropierii de mare, acestea Participă activ prin ieșirea la hartă
formează numeroase cascade.
Cel mai mare râu fiind Gloma.
vegetaţia- este formată în mare
parte din paduri de conifere
 populaţia şi aşezările observarea
omeneşti comportamentului
populaţia – are cel mai ridicat conversaţia euristică elevilor
spor natural, omogenitate etnică.
Oraşele sunt concentrate în
jumătatea sudică, zona
litoralului.
oraşele- cele mai importante
sunt Oslo, Bergen,Trondheim,
Stavanger.
 Economia
resurseţe naturale, industria şi
comerţul
Alternativ cu discuţiile se face
referire la importanța resurselor
de subsol- petrol şi gaze Analizează, observă şi explică cum pot
naturale şi sol - potenţial influenta resursele naturale
hidroenergetic. Pe baza energiei dezvoltarea unei ţări, sub îndrumarea
elecrice s- a dezvoltat profesorului
metalurgia neferoasă.
Norvegia este renumită pentru
industriile tradiţionale
(construcţia de nave, prelucrarea
lemnului)
Agricultura – este dominată de

8
creşterea animalelor pentru
carne, palte sau piei
Turismul- ca atracţie turistică
Norvegia se mândreşte cu
numeroasele fiorduri.
10’ Asigurarea si Propune elevilor să completeze Completează fișa de evaluare conform
intensificarea fişa de evaluare cu informaţiile precizărilor
evaluarea directă a
retenţiei corespunzătoare Solicită informaţii referitoare la modul fişa de evaluare
răspunsurilor
şi transferului de Verifică răspunsurile și de rezolvare, precum şi despre notele
cunoștințe comunică rezultatele acordate.

9
Schita lecției

10
Fișa de evaluare
Numele și prenumele……………………………….. Data…………
Clasa………………….

1. Alegeti varianta corectă de răspuns:

a. Alpii Scandinaviei s-au format în orogeneza (Alpină/ Caledoniană)

b. Munții din Islanda sunt de origine (Vulcanică/ Cristalină)

c. Capitala Norvegiei este (Copenhaga/ Oslo)

d. Curentul Atlanticului de Nord (Golfului) este un curent (cald/rece)

2 puncte ( 4x 0,5 p.)

2. Asociati coloana A cu coloana B.

A. B.

1. Norvegia a. Gheizere

2. Alpii Scandinaviei b. Țărmuri înalte cu fiorduri

3. Islanda c. 2500 m

3 puncte (3x 1p.)

3. Pe harta mută de mai jos, aveți reprezentate statele componente ale Europei Nordice. Scrieti
denumirea fiecărui stat în dreptul chenarului potrivit, indicat prin săgeți.

4 puncte (8x0,5 p)

11
Se acordă 1 punct din oficiu!
Timp de lucru 10 minute.
Succes!

Anexe:
12
13

S-ar putea să vă placă și