Doanca
comuna Doanca, județul Olt
Ne jucăm cu
meseriile
– proiect de activitate integrată –
1
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ȊNVĂȚÂMÂNT: G.P.N. Doanca
DATA:
GRUPA: mijlocie
PROPUNĂTOARE: Buruntia Mirela
TEMA ANUALĂ: Cum şi cum vreau să fiu?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Ce miros au meseriile?
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE ACTIVITATE: activitate integrată ALA1 + ADE (DS + DOS) + ALA2
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:
ADP
Rutine
Tranziții
ALA1 – activități liber alese
Bibliotecă: Citim despre meserii
Artă: „Ce mi-ar placea sa fiu cand voi fi mare?” – desen
Construcții: ,,Un cartier nou la noi in oras” – cuburi
ADE – activități pe domenii experiențiale
2
Activitate integrată (DS + DOS) „Ne jucam cu meseriile”
DS – cunoasterea mediului – convorbire
DOS – decupare, asamblare şi lipire
ALA2
Joc distractic: „Vindeca pacientul” (anexa 1)
SCOPUL:
consolidarea cunostintelor referitoare la meserii;
consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
dezvoltarea simţului estetic şi practic
OBIECTIVE CADRU:
dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere şi utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale;
stimularea curiozității privind explicarea şi înțelegerea lumii înconjurătoare;
formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor produse finite.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
să utilizeze desene, simboluri pentru a transmite o anumită semnificație;
să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unor activități practice;
să cunoască diferite materiale de lucru;
OBIECTIVE OPERATIONALE ALA 1
să coloreze elemente specifice meseriei pe care doresc să o practice când vor fi mari;
să construiască diferite clădiri pentru a da naştere unui nou cartier în oraşul său , cu diferite cuburi ;
să identifice imagini despre meserii , unelte, obiecte;
să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;
să răsfoiască şi să verbalizeze imaginile văzute în cărţi sau reviste;
să se comporte adecvat în diferite contexte sociale.
3
OBIECTIVE OPERAŢIONALE ADE:
cognitive
O1 – să recunoască profesiile sau meseriile pe baza unor imagini;
O2 – să recunoască meseriile din ghicitori
O3 – să asocieze imaginea profesiei sau meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentru desfăşurarea ei;
O4 – să alcătuiască puzzle-ul descoperind meseria;
O5 – să asocieze şapca su meseria corespunzătoare;
O6 – să participe la activitatea de grup atât în calitate de auditor, cât şi de vorbitor;
psiho-motorii
O7 – să confecţioneze produsul finit;
O8 – să denumească materialele puse la dispoziție, utilizându-le;
O9 – să lucreze curat şi îngrijit pe parcursul activității, păstrând o ținută adecvată în bancă;
afective
O10 – să coopereze în realizarea sarcinilor;
O11 – să-şi exprime părerea despre lucrarea proprie şi despre lucrările colegilor utilizând criteriile de evaluare date.
STRATEGII DIDACTICE: inductiv-semialgoritmice
FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individuală, pe echipe, pe centre de interes
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, lucrul individual, turul galeriei, analiza
MIJLOACE ŞI MATERIALE: imagini şi jetoane cu meserii, creioane colorate, cuburi, lipici, foarfece, cartoane şi hârtii colorate şi albe,
laptopul, videoproiectorul, lucrarea model, plansa. jetoane, globul magic
EVALUARE: aprecieri verbale, autoevaluare, examinare prin probă practică
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Revista învățământului preşcolar 3- 4/2011, editura Arlequin;
Ghid orientativ – Laura Mara Culea, editura Diana;
4
Curriculum pentru învăţământul preşcolar- editura Didactica Publishing House, 2009;
Ziua bună începe la „Ȋntâlnirea de dimineață” – Smaranda Maria Cioflica, editura Didactica Pre;
Pedagogie preşcolară, Elisabeta Voiculescu, editura Aramis;
Totul ... pentru copil (ghid pentru educatoare), prof. Rodica Gavra, editura Diana.
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Salutul: „Dimineaţa a sosit/ În semicerc ne adunăm/ Cu toţii să ne salutăm/ Bună dimineaţa dragi Isteţi,/ Mă bucur că sunteţi aici /
Bună dimineaţa meşteri mari !” – copiii se vor saluta în sensul acelor de ceasornic, unul după altul folosind un nume de meserie – ex: ,,Bună
dimineaţa brutari!”, ,,Bună dimineaţa politisti!” ...
5
Se va realiza şi prezenţa ( După ce ne-am adunat / Si frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit / Oare cine n-a venit?”) în ordinea
strigării de către educatoare din catalogul grupei, iar copiii îşi vor alege jetonul cu semnul care-i reprezintă pe fiecare şi îl vor aşeza în copac.
Jetoanele rămase le va număra un copil şi le va aşeza în buzunarul absenţilor. Se numără apoi fetiţele de către un băiat şi băieţii de către o fetiţă.
Se va alege copilul zilei care mă va ajuta să conduc mai departe întâlnirea de dimineaţă şi pentru a ajuta la organizarea activităţii, a
aranja, împărţi materialele.
Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea în acea zi, se va alege data şi se va completa trenulețul vremii.
Împărtăşirea – se vor numi trei fetiţe şi trei băieţi care să împărtăşească cu colegii de grupă ideile, gândurile visele lor din noaptea ce a
trecut, o întâmplare petrecută în familie.
Se trece la gimnastica de înviorare care se face prin câteva versuri:
„Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început!
Ia priviţi cât am crescut!”
...... şi prin cântecelele ,,Ce miros au meseriile?” şi ,,Bat din palme”.
Noutatea zilei se va anunţa de către educatoare Activitatea va începe prin captarea atenţiei copiilor printr-o conversţie referitoare la cea
mai frumoasă meserie, după care se vor dezlega câteva ghicitori. Copiii vor fi aşezaţi pe scăunele în forma de semicerc.
6
Tranziţie:
„Bat din palme – clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre sectoare pornim!”
Cu ajutorul globului magic copiii vor alege câte un jeton care le va preciza sectorul la care vor lucra.
Sarcinile sectoarelor sunt următoarele:
Bibliotecă: - copiii vor avea de citit si sorat imagini despre meserii
Artă: - copiii vor avea de desenat ce vor sa devina cand vor fi mari
Construcţii: - la acest sector copiii vor avea de construit din piese, noul cartier
Prin metoda „Turul galeriei” copiii vor aprecia munca colegilor de grupă. Voi aprecia şi eu munca micuţilor per ansamblu.
Tranziţie:
7
„Câte unul pe cărare
Mergem veseli către baie, “Rândul iute să-l formăm
Lângă uşă ne-aşezăm
Mergem ca să ne spălăm
Şi cuminţi să aşteptăm
Curăţei să arătăm.” Pe mânuţe ne spălăm
Este timpul să mâncăm
8
Le propun copiilor să facem o călătorie în lumea meseriilor dar nu oricum ci vom străbate un labirint în care vom întâlni fel de
fel de sarcini pe care trebuie să le rezolvăm. Acest labirint va fi străbătut de două echipe: echipa poliţiştilor şi echipa asistentelor. Le
prezint copiilor labirintul pe care-l vom avea de stăbătut, pentru a putea ajunge la „Castelul meseriilor”. În acel castel vor ajunge doar
acei copii care vor fi atenţi şi care vor rezolva corect sarcinile care vor fi pe traseu şi bineînţeles vor acumula cât mai multe steluţe.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII
9
organizatoric desfăşurarea activităților. Copiii sunt atenți şi Activităţi de
Pregătirea grupei Aerisirea şi pregătirea sălii de grupă nerăbdători să înceapă întărire a
pentru activitate pentru activitate. o nouă zi. sarcinilor
Aranjarea mobilierului, stabilirea formulate
liniştii şi asigurarea unei atmosfere
propice pentru buna desfăşurare a
activităţii.
2 Captarea atenţiei Activitatea va începe prin captarea Copiii răspund la
atenţiei copiilor printr-o conversţie întrebări. Evaluarea orală
referitoare la cea mai frumoasă meserie, conversaţia
după care se vor dezlega câteva
ghicitori. Copiii vor fi aşezaţi pe
scăunele în forma de semicerc
3 Le propun copiilor să facem o
Reactualizarea călătorie în lumea meseriilor dar nu Copiii lucreaza pe conversatia Imagini
cunoştinţelor oricum ci vom străbate un labirint în centre Jetoane
care vom întâlni fel de fel de sarcini pe Creioane
care trebuie să le rezolvăm. colorate
Pentru inceput prescolarii vor avea de Coli
rezolvat sarcinile de la fiecare centru: Cuburi
Bibliotecă: Citim despre meserii
Artă: „Ce mi-ar placea sa fiu cand
voi fi mare?” – desen
Construcții: ,,Un cartier nou la noi
in oras” – cuburi
4 Anunțarea temei şi a Se va preciza că activitatea de astăzi
obiectivelor activității se numeşte „Ne jucam cu meseriile” şi Prichideii sunt atenți conversația
se va desfăşura sub forma unui drum. la explicațiile mele.
Copiii au de parcurs astfel un labirint ce
va fi străbătut de două echipe: echipa explicația
poliţiştilor şi echipa asistentelor. Le
10
prezint copiilor labirintul pe care-l vom
avea de stăbătut, pentru a putea ajunge Copilul repetă titlul
la „Castelul meseriilor”. În acel castel activității.
vor ajunge doar acei copii care vor fi
atenţi şi care vor rezolva corect sarcinile
care vor fi pe traseu şi bineînţeles vor
acumula cât mai multe steluţe. Tot
astăzi vom realiza şi marinari pentru
vaporul grupei mijlocii.
Se pune un copil să repete titlul
activității de astăzi pentru a se
sistematiza.
5 Desfăşurarea Expun in fata copiilor o plansă
invatarii (labirint) cu ajutorul carei voi realiza Sunt atenţi în
intregul demers didactic. Copiii vor rezolvarea sarcinilor. expunerea videoproiector activităţi de
avea astfel de trecut mai multe probe: întărire a
Proba 1 sarcinilor
La prima probă prichindeii au de planşe formulate
identificat, pe baza ghicitorilor, meseria
corespunzatoare.
Proba 2 exercițiul
Cea de-a doua proba se desfasoara bolul magic
pe covor, acolo unde sunt imprastiate
unelte si oameni. Sarcina copiilor este aprecieri verbale
aceea de a alatura fiecarui om uneltele
corespunzatoare meseriei lui.
Proba 3 conversația
Prescolarii au de aflat cui îi aparţine Sunt atenți la corectarea
fiecare pălărie. corectitudinea exercitiul eventualelor
Proba 4 răspunsurilor date de panou greşeli
11
Urmează ultima sarcina, aceea de a colegi şi îi ajută acolo conversaţia aprecieri verbale
invarti roada profesiilor. Copiii au de unde este cazul. colective şi
spus rolul fiecarei meserii pentru individuale
oameni.
13
şi ducă munca la bun sfârşit. şabloane,
Voi urmări corectitudinea şi acuratețea lipici
lucrărilor.
Când majoritatea copiilor au terminat,
voi da preavizul şi apoi semnalul de
încetare a lucrului.
Se expun toate lucrările la panou,
după care se vor observa şi se vor
analiza, ținându-se cont de aspectul şi
corectitudinea execuției lucrărilor. Se Se analizează
iau în calcul criteriile de evaluare lucrările de la panou.
analiza
Ȋncheierea activității Incheierea activitatii o realizez prin Copiii sunt atenți la Aprecieri finale
jocul cu carácter sportiv “Vindeca aprecierile educatoarei conversația individuale şi
pacientul”. (anexa 1 ) şi cu bucurie recompense colective
Se vor face aprecieri verbale asupra recompensa.
modului de participare a copiilor la
activitate.
Pentru executarea corectă a
tablourilor şi pentru întreaga activitate
desfăşurată în ziua respectivă, copiii vor
primi şi câte o recompensă – o
prăjiturică.
Anexa 1
14
JOC DISTRACTIV
DESCRIEREA JOCULUI:
Efectivul grupe de copii este împărţit în două echipe, egale ca număr, aşezate pe două şiruri. Fiecare are în mână o cutie de
medicamente. Pe terenul de joc, înaintea fiecărei echipe de medici, se desenează câte o spirală cu lungimea de 5 – 6 m. La capătul
fiecărei spirale se plasează căte o păpuşă ( iepuraş, ursuleţ, etc.) pe câte un scăunel cu un coşuleţ ataşat. La comanda dată, primii
medici aleargă in spirală, lasă câte o pastilă la pacient în coşuleţ, se întorc tot prin alergare în spirală, predau cutia de medicamente
următorilor coechipieri, aceştia parcurg acelaşi traseu, iar ei se aşează la coada şirurilor.Câştigă echipa care a parcurs prima traseul.
Obiective:
O1. – să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare);
O2. – să-si dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
O3. – să se orienteze în spaţiu / să se raporteze la un reper dat.
O4. – să respecte regulile jocului stabilite de comun acord în cadrul grupului;
O5. – să participe activ şi afectiv la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipei;
O6. – să joace ( utilizând corect regulile) jocuri cu caracter sportiv.
15
16
17
GHICITORI DESPRE MESERII
18