Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR :
DATA :
CLASA:
OBIECTUL: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : FABULA
TITLUL LECŢIEI: „Bivolul şi coţofana” de George Topârceanu
TIPUL LECŢIEI : Lecţie de consolidare a cunostințelor.

OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire


specială asupra universului operei epice în versuri și proză, fabula.

OBIECTIVE CADRU ale programei reactualizate:


1.dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;
2.dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
3. dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
4. dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1 să se realizeze înlănţuirea corectă a ideilor într-un mesaj oral;
1.2 să se sesizeze sensul unităţilor lexicale noi în funcţie de context;
3.1să facă dovada lecturii textului literar, demonstrând înţelegerea lui;
3.2să deosebească elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
4.2să utilizeze un lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la
mijloacele de îmbogăţire a vocabularului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :
1.--să definească fabula şi să recunoască trăsăturile specifice acestei specii;
2 – să identifice părţile componente ale fabulei: întâmplarea narată, respectiv, morala;
3 – să recunoască personajele şi să realizeze o scurtă caracterizare a lor;
4 – să evidenţieze modurile de expunere folosite de autor;
5 – să recunoască procedeele artistice specifice fabulei: alegoria, personificarea, antiteza;
6 – să înţeleagă morala fabulei şi să o explice:
7 – să argumenteze apartenența unei operei la specia corespunzătoare (fabula)
STRATEGIA DIDACTICĂ :
a) Metode şi procedee- conversaţia, spargerea gheţii (gândirea critică), brainstorming –
ul, reflecţia, gândirea activă, metoda calendar (povestirea în lanţ).

b) Forme de organizare a învăţarii: activitate frontală, alternativ cu activitatea


individuală, activitate în perechi;
c) Resurse umane: capacităţile normale de învăţare ale elevilor ; cadrul didactic.
d) Resurse materiale: fişa de lectură, fişa de lucru, tabla, caietele elevilor, creta, suport
audio
e) Timp şi spaţiu: 50 de minute, sala de clasă.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
 PROGRAMA ŞCOLARĂ REVIZUITĂ pentru LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
 Mazilu-Ionescu, Elena şi Jercea Valentina, Limba română. Manual pentru clasa a
VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2010
 Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Iaşi, 1999;
 Ilie Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Politom, Bucureşti, 2008

SCENARIUL DIDACTIC

1. MOMENT ORGANIZATORIC – stabilirea ordinii şi asigurarea climatului


necesar bunei desfăşurări a lecţiei, se face prezența

2. VERIFICAREA TEMEI
Verificarea temei se face cantitativ.

3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR OPERAȚIONALE


Astăzi vom trece la aprofundarea studiului speciei literare fabula, având ca text suport
creaţia „Bivolul şi coţofana” de George Topârceanu. În partea a doua a lecției vom utiliza un
text auxiliar Boul și vițelul de Grigore Alexandrescu

La sfârşitul orei va trebui ca voi să fiţi capabili să:


1 – să definiţi fabula şi să recunoaşteţi trăsăturile specifice acestei specii;
2 – să identificaţi părţile componente ale fabulei: întâmplarea narată, respectiv, morala;
3 – să recunoaşteţi personajele şi să realizaţi o scurtă caracterizare a lor;
4 – să evidenţiaţi modurile de expunere folosite de autor;
5 – să recunoaşteţi procedeele artistice specifice fabulei: alegoria, personificarea, antiteza;
6 – să înţelegeţi morala fabulei şi să o explicaţi:
7 – să argumentați apartenența unei operei la specia corespunzătoare (fabula)

4. PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:

1. Le solicit elevilor şă-şi amintească ce au discutat ora anterioară și să răspundă la


următoarele întrebări:
- Ce este fabula?

- Care este structura obișnuită a unei fabule? Din câte părți este alcătuită?

2. Le înmânez elevilor o fișă de lucru pe care o vor rezolva individual și îi rog să


răspundă la întrebări în scris. După ce aceștia completează fișa vom verifica împreună
răspunsurile.

3. Elevilor li se va prezenta un text auxiliar, fabula Boul și Vițelul de Grigore


Alexandrescu. Se va folosi material audio și textul pe suport de hârtie.

Se va asculta înregistrarea și li se va cere elevilor să răspundă le următoarele întrebări:

- Prezintă textul suport trăsăturile specifice ale unei fabule?


- Ce fel de personaje apar în text?
- Prin ce figură de stil capătă acestea trăsături și comportamente umane?
- Ce tipuri umane umane întruchipează aceste animale?
- Care sunt modurile de expunere folosite în text?
- Care este morala fabulei„Boul și vițelul” ?
- Povestiți pe scurt întâmplările relatate în textul „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu

5.ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI:
Voi face aprecieri pentru fiecare sarcină de lucru realizată şi prezentată, sugerând
sugestii sau reformulând răspunsurile care nu sunt corect construite sau nu sunt concludente.
Voi antrena în găsirea soluţiilor şi ceilalţi elevi, pentru ca apoi să formulăm concluziile.

6. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI:


Demonstrați că opera literară Boul și vițelul este o fabulă.

S-ar putea să vă placă și