Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

CONSILIERE ŞI ORIENTARE

ŞCOALA : Colegiul Tehnic ,,Petru Poni” Onești


AN ȘCOLAR: 2016-2017
CLASA : a IX-a A
TEMA: Cine sunt eu? ce mă reprezintă?
SUBMODULUL: Cunoaşterea de sine
MODULUL : Autocunoaştere şi dezvoltare personală
PROPUNĂTOR: prof. Sandu Doina

SCOPUL: Descoperirea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere


OBIECTIV CADRU : Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de
sine ca persoană unică şi valoroasă;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
 să exprime datele de identificare a propriei persoane;
 să identifice interesele, preferinţele, aspiraţiile privind dezvoltarea personală;
 să evalueze punctele tari şi punctele slabe, interesele, abilităţile personale
 să dezvolte forme de prezentare a caracteristicilor pozitive despre sine ;
MATERIALE: chestionare, markere, carioca, fişe de lucru, fişe de evaluare
METODE ȘI PROCEDEE: argumentaţia, jocul de rol, discuţia , conversatia , exemplul
exerciţiul de spargere a gheţii, explicaţia, dezbaterea, chestionarul, brainstorming-ul ;
MODALITĂŢI DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII:
 frontal
 individual
 pe grupe
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

MOMENTELE ACTIVITATEA DIRIGINTELUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECŢIEI
I. Moment - asigură o ambianţă plăcută în clasa - fiecare elev scrie pe ecuson
organizatoric de elevi “Aşa sunt eu!” şi îl pune în
- împarte ecusoane elevilor piept
- citeşte motto-ul:”Îndrăzneşte să - se comentează motto-ul
devii ceea ce eşti! Există posibilităţi
minunate în fiecare fiinţă.
Convinge-te de forţa ta şi spune
mereu: Nu depinde decât de mine.“
II. CAPTAREA - JOC “ CALITĂŢILE NUMELUI - FIECARE ELEV ÎŞI SCRIE
ATENŢIEI MEU” PRE-NUMELE VERTICAL ŞI
(DEZGHEŢUL) eX.: Muncitoare IDENTIFICĂ CALITĂŢI
Ambiţioasă PERSONALE, CARE SĂ
Recunoscătoare ÎNCEAPĂ CU FIECARE
Isteaţă LITERĂ CUPRINSĂ ÎN
Amabilă PRENUME
III. Anunţarea - se anunţă tema activităţii, se scrie pe
temei şi a tablă
obiectivelor - se anunţă obiectivele activităţii
IV. Sarcini de a. “Afluenţii fluviului,, - elevii rezolvă sarcinile fişei
lucru - desenaţi cursul unui fluviu (fişa nr. 1)
- desenaţi patru râuri, afluenţi ai
fluviului şi mai multe pâraie care să se
verse în fiecare râu
- în dreptul fiecărui râu notaţi câte una
din întrebările: Cine sunt eu? Ce-mi
place? Ce nu-mi place? Cum sunt
eu?
- imaginaţi-vă că sunteţi într-o barcă
care navighează pe acel fluviu
- răspundeţi la întrebări când ajungeţi
în dreptul fiecărui râu
b. „Steaua respectului de sine”
Completaţi: - elevii rezolvă sarcinile fişei
- trei lucruri pozitive care vă ( fişa nr. 2)
caracterizează
- două realizări de care sunteţi mândri
- două lucruri pentru care vă apreciază
oamenii
- două lucruri pe care doriţi să le
schimbaţi la voi
- două obiective de viitor
- două lucruri pe care le aduceţi într-o
prietenie

V. Dezbaterea - se cere elevilor să-şi prezinte fişele - elevii îşi prezintă fişele cu
nr. 1 şi 2 datele cerute
- se analizează fişele şi se trag
concluzii
VI. Evaluarea - se vor forma 4 grupe de elevi - se împart elevii în grupe
- se cere grupelor să alcătuiască - îşi aleg liderul de grup
„Portretul elevului model” - fiecare grupă realizează
sarcina
- se premiază grupa câşti-
gătoare
Cine sunt eu? Ce mă
reprezintă?

Ce nu-mi
Ce-mi place? place?

FIŞA NR. 2
STEAUA RESPECTULUI DE SINE
trei lucruri pozitive care
te caracterizează

2 realizări de care 2 lucruri pentru care


eşti mândru te apreciază oamenii

2 lucruri pe care
ai dori să le
schimbi la tine

2 obiective de viitor 2 lucruri pe care le


aduci într-o prietenie

Anunţarea temei următoare:,,Eu şi punctele mele forte: competenţe, interese, talente,


aptitudini”

S-ar putea să vă placă și