Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Unitatea scolara :Colegiul National ”Grigore Ghica” Dorohoi


Profesor: Domonco Diana Madalina
Data :18.04.2018
Clasa a X a G
Disciplina : Istorie
Unitate de invatare: Marile conflicte ale secolului XX
Continut: Primul Razboi Mondial
Tipul lectiei: mixta
Locul de desfasurare: sala de clasa
Competenta genearala:
• Utilizarea vocabularului si a informatiei in comunicarea orala sau scrisa
Competente specifice:
1.2 formularea de argumente referitoare la un subiect istoric
2.5 examinarea consecintelor directe si indirecte ale actiunii umane
5.3 plasarea evenimentelor si proceselor istorice intr-un context istoric mai larg romanesc,
european sau universal
Obiective operationale:
O1 sa plaseze in timp si spatiu evenimentele
O2 sa selecteze principalele cauze ale razboiului
O3 sa identifice principalele etape ale Primului Razboi Mondial
O4 sa enumere principalele consecinte ale razboiului
O5 Romania in razboi
Strategii didactice:
Forme de organizare a activitatii: frontala, individuala, pe grupe
Metode: Expunere, Conversatie catehetica, Exercitiu, Invatare prin descoperire
Evaluare: continua / formativa
Mijloace: Manual istorie clasa a X-a Editura Corint, coord. Alexandru Barnea
Harta Primul Razboi Mondial

Momentele Ob. Detalieri de continut Timp alocat Strategia didactica


lectiei op.
Activitatea profesorului Activitatea Metode Forme Ev

Momentul Pregătirea climatului socio- Elevul de serviciu 2 min Conversatie


introductiv afectiv necesar actului prezintă absentii catehetica frontala
învăţării. Notarea
absenţelor
Distribuie fisele.
Verificarea Solicita elevilor completarea Pe baza 6 min Conversatie individuala Ev
cunostintel fisei 1 informatiilor catehetica pr
or dobandire in ora Exercitiu
anterioare anterioara la tema
completeaza fisa 1
cu urmatoarele
raspunsuri:
Desfasurare Anunţă titlul lecţiei şi 36 min
a activitatii conţinutul temei. Sunt Sintetizează Expunere Frontala Ev
O1 enunţate obiectivele principalele Conversatie individuala fo
O2 operaţionale pornind de la informaţii : catehetica,
O3 competenţele specifice. cauze, factori, demonstratie
desfasurarea
Prezinta principalele razboiului, lupte,
informatii despre cauze, consecinte
factori, desfasurarea
razboiului, lupte,
consecinte
Cu ajutorul hartii
Pe parcursul expunerii Primul Razboi
solicita elevilor sa Mondial, elevii Invatare prin
identifice taberele identifica descoperire
militare, fronturile taberele militare, Pe grupe
razboiului, fronturile
Sa localizeze localitatile razboiului,
principalelor lupte. Sa localizeze
localitatile in
Fisele 2,3,4 sunt impartite care s-au purtat
pe grupe elevilor. lupte.
Solicita elevilor sa
raspunda cerintelor Elevii citesc
textele si raspund
cerintelor,
Fixarea si Solicita elevilor sa Pe baza 5 min Exercitiu individuala Ev
sistematizar O1 raspunda urmatoarelor informatiilor Conversatie su
ea O2 intrebari: dobandite elevii catehetica
cunostintel O3 1.De ce se numea Primul dau urm
or O5 Razboi Mondial „razboi raspunsuri:
total”? Cand s-a 1.Tarile vor
desfasurat? folosi in razboi
toate resursele
2. Care sunt principalele umane si
lupte? economice.
Razboiul s-a
3. Care sunt fronturile pe desfasurat in
care s-au desfasurat perioa 1914-
luptele? 1918
2.Bataliile
4. Care sunt principalele sunt:Marna,
consecinte ale razboiului? Verdun, Somme
5. Care a fost scopul 3. Fronturile sunt
Romaniei intrand in principale (vest,
razboi alaturi de Antanta est) si secundare
intr-un final? 4. Consecintele
sunt: pierderi
umane, mutilati,
raniti si materiale
teritorii pustiite.
5.Romania dorea
unirea cu
celelalte
principate ,
considerand ca
alaturi de
Antanta vor reusi
acest lucru .
Tema pt Apreciaza activitatea 1 min Conversatie frontala
acasa. elevilor. catehetica
Aprecierea
activitatii
elevilor

Fisa 1

Completati spatiile punctate cu informatia corecta :

• Colonialismul a reprezentat ………………………………….. a unor teritorii pentru a

utiliza resursele.

• Factorii colonizarii sunt………………………………………………….. .


• Rolul coloniilor a fost ……………………………………......................... ,piete de

desfacere, zone pentru populare, baze de aprovizionare.

• India a facut parte ………………………………………

• ………………………………………………………………………. detineau teritorii din

timpul marilor descoperiri geografice.

• India, China, Japonia erau………………………………………………………

Fisa 2

Cititi urmatorul text:

Bătălia de pe Marna a reprezentat una dintre cele mai spectaculoase victorii ale Antantei în faţa
trupelor Puterilor Centrale din timpul Primului Război Mondial. Lupta a venit ca urmare a bătăliei
frontierelor din august 1914, fiind o culminare a avansului trupelor germane pe teritoriul Franţei. O
coaliţie franco-engleză a reuşit să determina Armata Imperială Germană să abandoneze ofensiva
împotriva Parisului şi să se retragă în nord-est, deschizând calea luptelor de tranşee pentru următorii
patru ani pe frontul de vest.

Bătălia frontierelor este numele general dat unei serii de operaţiuni, începute pe graniţa franco-
germană şi în sudul Belgiei, pe 4 august 1914, ce au precedat bătălia de pe Marna. În urma acestor
bătălii, armata germană reuşise să invadeze Belgia şi nord-estul Franţei, ajungând, rapid, la mai puţin
de 50 de kilometri de Paris. Operaţiunile germane se desfăşurau conform Planului Schlieffen al cărui
principal obiectiv era înfrângerea rapidă a Franţei în vest, pentru ca, ulterior, Germania să îşi îndrepte
atenţia spre Rusia, în frontul de est.

Cerinte:

1. Cand incepe batalia?

2. Ce urmarea Germania ?

3. Care au fost urmarile acestei batalii?

Fisa 3
Cititi urmatorul text:

Batalia de la Verdun (1916)

Bătălia de la Verdun (21 februarie 1916 - 19 decembrie 1916), din timpul Primului Război Mondial, a mai fost
numită și „Abatorul” deoarece numărul de morți, răniți și dispăruți se ridică la 700 000 de persoane.
Dacă la Marna în 1914 a fost o bătălie în stil clasic, care s-a clarificat în câteva zile, la Verdun a fost prima
bătălie care a avut toate caracteristicile războiului de tip nou. Bătălia de la Verdun a fost cunoscută după
remarca « Ils ne passeront pas » (Ei NU vor trece) atribuită lui Robert Nivelle.
Pentru francezi bătălia de la Verdun a fost, după cea de la Marna, al doilea moment culminant al Primul
război mondial.

Verdunul, cel mai puternic sector fortificat al frontului Franței, a rezistat ofensivei germane, iar efectul moral
pentru francezi a fost enorm. Apărat de generalul Philippe Pétain, apoi de generalul Robert Nivelle, orașul
Verdun a rezistat tuturor asalturilor germane.

Cerinte :

1. Identificati, localizati si datati batalia ?

2. Numiti doi conducatori ai celor doua forte combatante ?

3. Explicati de ce Batalia de la Verdum a fost numita “Abator”?

Fisa 4

Cititi urmatorul text:


Cerinte:

1. De ce este considerată una dintre cele mai mari bătălii din Primul Război Mondial și cea mai

sângeroasă ciocnire dintre două tabere beligerante din istorie?

2. Care credeti ca este principalul motiv , care a dus la pierdere luptei de catre germsni ?
Primul Razboi Mondial
• Schita lectiei –

• Recapitulare ora anterioara

• Cauzele razboiului:

• Divergentele coloniale dintre imperiile coloniale – nemultumirile coloniale ale

Germaniei si Italiei, care doreau reimpartirea coloniilor detinute de Anglia si Franta.

• Divergentele teritoriale dintre imperiile continentale europene: rivalitatea politica

si teritoriala Rusia cu Austro-Ungaria si Imperiul Otoman in Peninsula Balcanica

• Problema nationalitatilor (minoritati nationale) – dorinta popoarelor aflate in

componenta impe riilor continentale europene de a se elibera si de a-si creea propiile state

nationale (polonezi, cehi, slovaci, croati, sloveni, bosniaci, romani, bulgari).

• Factorii favorizanti :

• Formarea aliantelor politico – militare : Tripla Alianta (Puterile centrale) si

Antanta

• Crizele politico –militare de la inceputul secolului XX

• Cursa inarmarilor

Lectie noua

• Declansarea razboiului:

-pretext : atentatul de la Sarayevo (28 iunie 1914)

- izbucnirea razboiului a avut loc la 28 iulie 1914, Austro- Ungaria a declarat razboi

Serbiei

d) desfasurarea razboiului

a) Principalele state participante:


• Tabara Antantei: Serbia, Rusia, Franta, Marea Britanie, Belgia, Japonia; Italia (1915),

Romania (1916), Grecia, S.U.A (1917),

• Tabara Puterilor Centrale: Austro-Ungaria, Germania, Imperiul Otoman, Bulgaria

b)Fronturile razboiului:

- principale: frontul de vest (Belgia, Nordul Frantei)

Frontul de est (Germania, Austro- Ungaria, Rusia)

Secundare (Serbia, Italia, Romania, Grecia, Asia, Africa, Oc. Atlantic, Marea

Mediterana, Marea Nordului)

Caracteristicile „Razboiului total”

• Propaganda

• Razboiul naval

• Razboiul total prin mobilizarea populatei si a resurselor in prijinul razboiului

• Razboiul economic

• Marile batalii(Marna , Verdum, Somme)

Romania in Primul Razboi Mondial

Neutralitate(1914-1916)

Operatiuni militare(1916-1917)

Pacea (1918)

S-ar putea să vă placă și