Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect Didactic

COLEGIUL NAȚIONAL VOCAȚIONAL NICOLAE TITULESCU

PROFESOR PROPUNĂTOR: Gheorghe Andreea-Mădălina

DATA: 16 mai 2018

CLASA: a V-A

ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare

OBIECT: Limba și Literatura Română

UNITATE DE ÎNVĂȚARE: Călătoresc prin basme

SUBIECTUL LECȚIEI: Numeralul

TIPUL LECȚIEI: Lecție de recapitulare și sistematizare a informației

SCOPUL LECȚIEI: Reactualizare cunoștințe

DURATA: 50 de minute

Motivația: numeralele apar frecvent în existența obișnuită. Din acest punct de vedere, această
lecție îi ajută pe elevi să pătrundă în lumea cifrelor, să cunoască și să exprime anumite
cantități, fiind, în același timp, o lecție de recapitulare, fixare, consolidare a cunoștințelor.

Competențe generale:

1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și


producerea textului oral.

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.

4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competențe specifice:

3.2. Redactarea, individual și/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu
integrarea unor imagini, desene, scheme.

3.3. Analizarea constantă a propriului scris/ a unor texte diverse din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilității, al coerenței și al clarității.
4.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunucative.

4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de


exprimare corectă a intențiilor comunicative.

Valori și atitudini:

- Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare și a încrederii în propriile abilități de


comunicare.

Obiective operaționale:

-definirea corectă a numeralului;

-identificarea numeralelor în diverse texte;

-identificarea numeralelor cardinale și ordinale în diverse texte;

-precizarea funcțiilor sintactice ale numeralelor ordinale și cardinale.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, gândirea activă, explicația, exercițiul, jocul didactic;

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

Mijloace de învățământ: manualul, caietele elevilor, fișele de lucru;

Forme de evaluare a activității: individuală, pe grupe.

Bibliografie:

Adrian Costache, Georgeta Costache, Limba română-o gramatică sintetică pentru


învățământul preuniversitar, Editura ART, București, 2009;

Alexandru Crișan, Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Limba română- manual pentru clasa a
V-a, Editura Humanitas Educațional, București, 2006;

Olivia Trifan, Petru Bucurenciu, Limba română- Ortografie și punctuație, Editura Aramis,
București, 2018.
Scenariu Didactic
I. EVOCARE

1. Momentul organizatoric: 2’

- se verifică și se citește prezența elevilor cu ajutorul catalogului;

-următorul pas îl constituie materialele necesare lecției, adică pregătirea acestora și


instaurarea unui climat favorabil desfășurării unei învățări eficiente.

2. Captarea atenției și crearea momentului afectiv: 6’

- elevii își pregătesc caietele și manualele;

-se verifică executarea și calitatea lecției/temei pe care aceștia au avut-o de executat.

3. Actualizarea cunoștințelor anterior însușite: 5’

- profesorul verifică calitatea cunoștințelor anterioare prin punerea unor întrebări:

Care este definiția numeralului?

De câte feluri este numeralul?

Ce valori și funcții sintactice poate avea numeralul?

II. Constituirea sensului

1. Anunțarea titlului lecției și enunțarea obiectivelor:2’

-elevii sunt rugați să-și amintească definiția numeralului. Este de presupus, ca din răspunsurile
elevilor, să se creeze o continuitate a lecției;

-astfel, profesorul anunță și scrie titlul lecției pe tablă.

2.Prezentarea sarcinilor de învățare și dirijarea învățării: 30’

-ajutați de profesor, elevii rezolvă exercițiile din fișele de lucru-corectarea unor greșeli,
precizrea funcției sintactice a numeralelor, scrierea cu litere a unor numerale ordinale și
cardinale.

3. Obținerea performanței și asigurarea feed-back-ului:2’

- pe tot parcursul rezolvării exercițiilor din fișă, profesorul le cere elevilor și alte informații
referitoare la numeral, consolidându-se astfel, cunoștințele referitoare la acest subiect.

Asigurarea retenției:2’

-profesorul identifică greșelile, unele lacune din răspunsurile elevilor.


III. Reflecție asupra activității:

1. Asigurarea transferului:

-se reiau pașii lecției după următorul model: în primul rând, am adus în discuție și am definit
numeralul, am continuat cu numeralul cardinal și cel ordinal, am dat exemple din fiecare,iar,
în al doilea rând, am vorbit despre valorile și funcțiile sintactice ale fiecărui numeral. La
sfârșit s-au tras concluziile și s-a notat tema pentru acasă.

Temă: Continuă în minimum o pagină următorul basm popular, folosind cât mai multe
numerale și subliniindu-le:

‘ A fost odată ca niciodată, departe peste multe mări și țări, un neguțător, care avea trei fii.
După ce aceștia au mai crescut și au învățat carte cu dascăli vestiți, tatăl lor a voit să se
convingă cât de pricepuți sunt ei în tainele negoțului. De aceea i-a chemat la sine, i-a dat
fiecăruia câte o sută de galbeni și i-a trimis în capitala țării să cumpere mărfuri spre a face
negustorie cu ele....’ ( Basm popular- Copiii neguțătorului)
Schema Tablei

Numeralul
Definiție :
Numeralul este partea de vorbire flexibilă care exprimă un număr sau determinarea
numerică a obiectelor: ordinea, gruparea, repartizarea, multiplicarea, repetarea, numărul. De
exemplu:

1. Într-o săptămănă sunt șapte zile.

2. În ultimul timp a întârziat de două ori.

3. Dacă muncesc câte doi, și rezultatul este dublu.

Clasificarea numeralelor:
A. NUMERALUL CARDINAL- exprimă un număr

Trei ori trei fac nouă.

Când două se ciocnesc, unul trebuie să se spargă.

După structură, numeralele cardinale sunt de mai multe feluri:

-simple: unu, doi, trei…zece, mie,million miliard;

-compuse: unsprezece, nouăsprezece, douăzeci...nouăzeci, trei sute patruzeci si trei, două mii
unu.

B. NUMERALUL ORDINAL-indică ordinea numerică a obiectelor într-o însușire: primul,


întâiul, cel dintâi, al doilea, al zecelea.

Nu-i nici cea dintâi, nici cea din urmă.

O minciună o atrage după sine și pe a doua.

Structura numeralului cardinal- al doilea : articolul posesiv al +numeralul cardinal doi+


articolul hotărât le+ particula adverbială a.

OBSERVAȚII

I. Se scriu și se pronunță corect: paisprezece, șaispezece, șaptesprezece, optsprezece, șaizeci.

II. Numeralele cardinale compuse care conțin pe unu/un , doi își schimbă sau își modifică
forma în funcție de gen.
III. Pentru exprimarea datei se folosesc numeralele cardinale, în afară de prima zi a lunii.

IV. Numeralele compuse între unsprezece și nouăsprezece se scriu într-un cuvânt. În scrierea
celorlalte numerale compuse se respectă elementele componente: șaizeci și doi, trei sute
patruzeci și opt.

Funcțiile sintactice ale numeralului:

A. Nominativ- subiect Au mâncat trei dintr-un ou.


Primul a câștigat concursul.

- nume predicativ Prin muncă susținută a ajuns primul din clasă.


Câștigătorii sunt doi.

B. Acuzativ –nume predicativ Cartea este despre primul.

Cartea este despre doi.

- atribut prepositional Florile de la cei doi au fost primate cu bucurie.


Cartea de la primul se afla la bibliotecă.

- complement direct Zic zece, tu taie una.


L-am văzut deja pe al treilea.

- complement indirect Profesorul s-a adresat cu primul.


S-a întâlnit cu zece.

- complement circumstantial de loc ‘ Căci între amândouă stă neclintită


limba.’ – Mihai Eminescu
S-a dus la primul.

- complement circumstanțial de timp Au trecut pe la școală de două ori


pe an.
Au ieșit la joacă după al patrulea.

- complement circumstațial de mod Cine scrie citește de două ori.


Citește ca primul.

C. Genitiv- nume predicativ Compunerea este a primului.

Compunerea este a celor doi.

- atribut genitival Compunerea primului este reușită


Compunerea celor doi este reușită.

D. Dativ- complement indirect Profesorul s-a adresat celui dintâi.


Le-am oferit nota zece celor doi.

E. Vocativ- Al doilea, treci în bancă!

-Primul, scrie mai repede!

Fișă de lucru nr.1

1. Scrie cu litere următoarele numerale cardinale:

11-

14-

15-

17-

104-

2000-

2. Alege forma corectă:

Al treilea/ al trei-lea

Optisprezece/ optsprezece

Șasesprezece/ șaisprezece

Douăzeci/ două zeci

Al o sutelea/ al o sutălea

Al un milionulea/ al un milionâlea

3. Completează enunțurile următoare cu numerale cardinale date, scrise în litere:

a. A ajuns acasă la ora 12…………………….


b. Au participat la concurs 21………………………………………… de college din școală.

c. A reușit să strângă 32………………………………………………. De lei.

d. 32……………………………………………………. de televizoare au fost vândute ieri.

e. În blocul nostru sunt 22……………………………………… de apartamente.

f. Au plantat 41………………………………………………….de copaci.

Fișa de lucru nr.2

I. Rescrie enunțurile, corectând greșelile identificate:

1. Ioana este elevă în clasa a doisprezecea.

.......................................................................................................................................................

2. Au adus șaptisprezece sticle de suc.

......................................................................................................................................................

3.Acest magazin este deschis între orele8-15, în fiecare zi.

.......................................................................................................................................................

4. Alegerile la trei dintre candidați au fost greșite.

......................................................................................................................................................

II. Subliniază cu o linie numeralele cardinale și cu două linii numeralele ordinale folosite în
rețeta de mai jos:

Salam de ciocolată

Cantități: 250 g de biscuiți, 200g de unt, 100 ml de rom, 1 gălbenuș, 30 g de cacao, 100 g de
vișine din dulceață, 100 g de nuci pisate, 250 g de zahăr pudră, 100 g de ciocolată rasă.

Preparare: Se freacă spumă untul cu 200 g de zahăr, gălbenușul, 20 g de cacao și rom. Se


adaugă biscuiții pisați, vișinele, nucile și ciocolata. Compoziția se întinde pe o foaie de
pergament presărată cu zahăr și cacao și se rulează. Se ține la rece până a doua zi.

III. Indică funcțiile sintactice ale numeralelor din următoarele propoziții:


Trei au plecat la săniuș.

Cărțile celor doi mi-au plăcut.

Prima care a venit a impresionat juriul.

Pe a treia o cunosc.

S-ar putea să vă placă și