Sunteți pe pagina 1din 7

ŞCOALA:

CLASA: a IV–a
PROF.ÎNV.PRIMAR

PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.03.2018
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Preocupările noastre-Fracții
SUBIECTUL: Adunarea și scăderea fracțiilor cu același numitor
FORMA DE REALIZARE : integrată
TIPUL LECŢIEI: însușire a noilor cunoșințe ;
DOMENII INTEGRATE:
Matematică, Limba și literatura română, Arte vizuale și abilități practice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
➢ O.1 Să identifice fracțiile echiunitare, subunitare și supraunitare- obiectiv considerat realizat dacă elevii știu să identifice tipurile de
fracții(exercițiul);
➢ O.2 Să descopere numărătorii care au același numitor- obiectiv considerat realizat dacă elevii reușesc să îi descopere (problematizarea);
➢ O. 3 Să calculeze corect adunările și scăderile cu fracții ce conțin același numitor- obiectiv considerat realizat dacă elevii răspund corect la
exercițiile date(lucru în echipe, fișa) ;
➢ O. 4 Să rezolve problema dată cu plan de rezolvare-obiectiv considerat realizat dacă elevii rezolvă corect problema dată (fișa de lucru);

1
COMPETENȚE SPECIFICE:
➢ 2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0-1.000.0000 sau cu numere fracționare ;
➢ 2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0-1.000.000, respectiv a fracțiilor care au același numărător sau același numitor mai
mic sau egal cu 10 sau numitor egal cu 100.

SRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exercițiul, observația, munca independentă, jocul didactic, problematizarea.
o RESURSE MATERIALE: tabla, carioci, caiet, fișe, riglă, creion, manualul, imagini, Culegerea de exerciții și probleme clasa a IV-a,
ed.Intuiext, manualul digital;
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual și pe grupe;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare continuă.
o RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
o RESURSE UMANE: 29 de copii cu vârsta de 10 ani.

BIBLIOGRAFIE:
● Ministerul Educatiei, Cercetării, Tineretului si Sportului – Programa școlară pentru Clasa a IV-a nr. 5003/02.12.2014
● Culegere de exerciții și probleme pentru clasa a IV-a, Ed. Intuitext, Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe,
Otilia Brebenel, București, 2016
● -Matematică, Mate 2000+, Editura Paralela 45, Mariana Mogoș, București, 2015;
● -Matematică pentru formarea profesorilor în învățământul primar, Mihail Roșu, ed. Meteor Press, București, 2005;
● -Didactica matematicii în învățământul primar, Mihail Roșu, MECTS, București, 2006.

2
Momentele lecţiei O Elemente de conţinut Strategia didactică Modalităţi de
b. Metode şi Forme de Mij. de evaluare

procedee org. învăț.


sala de
1.Momentul Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării Conversația Frontal, clasă, Observarea
organizatoric activităţii. individual manualul comporta-
● Pregătirea materialului didactic necesar mentului inițial
bunei desfăşurări a activităţii.
2.Reactualizarea ● Elevii sunt întrebați despre ce au discutat ora Conversația Frontal Caietul, Corectare unde
cunoştinţelor O. trecută. manualul este cazul
2 ● Se verifică tema calitativ și cantitativ.
● Îi rog pe elevi să se gândească câți ani de Explicaţia Aprecieri
școală au studiat (chiar dacă ei sunt în clasa a IV-a, verbale
trebuie să ia în calcul că au avut și clasa Problematiza Individual
pregătitoare). Le adresez urmatoarele întrebari: rea
- În ce clasă sunteți?
- De câți ani sunteți în această școală?
- Câți ani conține ciclul primar și ciclul Principiul
gimnazial în total? Altfel spus, până în ce clasă veți legării teoriei
rămâne într-o școală gimnazială? cu practica
Elevii răspund la întrebările de mai sus.

3
3.Captarea atenţiei ● Pentru captarea atenției le spun copiilor că în
O. blocul unde locuiesc sunt 4 apartamente care au Conversația Observare
1 aceleași dimensiuni. Eu dețin 2 dintre ele și mai Frontal sistematica
O. primesc moștenire de la tata celelalte două Explicația
Aprecieri
2 apartamente, iar cu ajutorul fracțiilor pot aduna Individual
Principiul
Verbale
numărul apartamentelor și pot afla câte dețin eu din accesabilități
totalul clădirii. i și
individuali
Corectare unde
O. zării învățării
este cazul
3

4.Anunţarea temei ● În aceasta oră noi vom vorbi despre Conversația Frontal Tabla, Observare
şi enunţarea adunarea și scăderea fracțiilor cu același Caietul de sistematică
obiectivelor numitor. Scriu titlul pe tablă, iar elevii notează Explicaţia clasă

în caiete.
● Îi anunț că astăzi vom efectua adunări și
scăderi cu fracții care au același numitor, vom
identifica tipurile de fracții și vom rezolva o
problemă cu plan de rezolvare.
5.Dirijarea O. ● Le cer să fie atenți videoproiector
învăţării 4 deoarece avem ajutoarele noastre care ne spun Conversația Frontal Evaluare orala

regulile adunării și scăderii fracțiilor cu același Euristică Video-

numitor. Ascultăm informațiile de la manualul proiector Aprecieri


Individual verbale
digital, iar apoi scriu pe tablă regula adunării și
Explicaţia Manualul

4
scăderii fracțiilor (adunăm/scădem numărătorii, Exerciţiul digital
iar numitorul rămâne neschimbat). Observatia Corectare unde

● Citim cerința primului exercițiu de pe Principiul este cazul

manual și observăm că același tip de bărcuțe au legării teoriei Individual


de practică
fost colorate diferit, iar elevii trebuie să
identifice fracția corespunzătoare fiecărei culori.
Problematiza Imagini
Chem un copil la tablă pentru a mă ajuta în
rea
rezolvarea problemei.
● Urmează un exercițiu în care elevii
trebuie să refacă întregii reprezentați în desenele Principiul
date și să adune fracțiile corespunzătoare, iar însușirii
apoi, niște exerciții cu adunarea fracțiilor. conștiente și
● Se observă modalitatea de rezolvare a active a

unui probleme cu fracții prin scădere. După cunoștințele

aceea, se efectuează câteva exerciții de scădere


cu ajutorul fracțiilor. Individual Observarea
sistematică
frontal
6.Obținerea O. ● Elevii primesc câte o fișă cu două Conversatia Frontal Caietul de Evaluari orale
performantei 1 exerciții, iar la final o problemă cu plan de Explicaţia clasa
O. rezolvare. (Anexa 1). Exerciţiul Aprecieri
Fisa de
2 Munca Individual verbale
lucru
O. indepen-
Corectare unde

5
3 dentă este cazul
O.
4
7.Asigurarea feed- ● Elevii sunt întrebati apoi despre ce au Conversatia Aprecieri
back-ului discutat azi la matematica și li se dă un exercițiu, Explicaţia Frontal Fisa verbale

pe echipe, care conține două adunări și două Exerciţiul Individual individu- Evaluare
O. Observația Pe echipe ala continua
scăderi de fracții cu același numitor. (Anexa 1.
3 Observare
Fișa 1)
sistematica
Aprecieri
verbale
8.Aprecieri finale Se fac aprecieri globale si individuale cu Conversația Frontal Califica. Aprecieri
caracter motivant privind participarea elevilor la vs verbale

desfășurarea lecției. Li se dau elevilor care au Steluțe

răspuns corect calificativele/steluțele bine


meritate.

Anexa 1. a) Două cincimi + o cincime. Trei noimi +patru noimi.


Fișa 1. Adunarea și scăderea fracțiilor
b) nouă zecimi–trei zecimi. Cinci sferturi –patru
1. Scrie și calculează fracțiile. Lucru în echipă:
sferturi.
6
c) Două cincimi + o cincime. Trei noimi +patru noimi.

2.Se dau cuvintele: PICTOR, CIUFULICI, ȘTIETOT. Scrie, pentru


fiecare cuvânt, ce fracție reprezintă consoanele și vocalele din d) nouă zecimi–trei zecimi. Cinci sferturi –patru
numărul total de litere. sferturi.
PICTOR- număr total de litere…………..= consoane ……………. +
vocale ………….
CIUFULICI – număr total de litere………….. = consoane …………+ 2.Se dau cuvintele: PICTOR, CIUFULICI, ȘTIETOT. Scrie, pentru
vocale …………. fiecare cuvânt, ce fracție reprezintă consoanele și vocalele din
ȘTIETOT - număr total de litere………….. =consoane numărul total de litere.
…………….+vocale …………. PICTOR- număr total de litere…………..= consoane ……………. +
vocale ………….
CIUFULICI – număr total de litere………….. = consoane …………+
3. Rezolvă problema. vocale ………….
În grădina bunicii zboară veseli 10 fluturași. 2/10 s-au așezat pe ȘTIETOT - număr total de litere………….. =consoane
cușca lui Grivei, 5/10 se odihnesc în iarbă, iar restul sunt de negăsit. …………….+vocale ………….
Care este fracția corespunzătoare fluturilor care lipsesc?

3. Rezolvă problema.
În grădina bunicii zboară veseli 10 fluturași. 2/10 s-au așezat pe
Fișa 1. Adunarea și scăderea fracțiilor cușca lui Grivei, 5/10 se odihnesc în iarbă, iar restul sunt de negăsit.
Care este fracția corespunzătoare fluturilor care lipsesc?
1.Scrie și calculează fracțiile. Lucru în echipă:

S-ar putea să vă placă și