Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

TEMA : Bioritmul plantelor

CLASA : a V-a

SCOPUL LECTIEI:
Sa descopere modificarile aspectului vegetatiei pe parcursul anotimpurilor.

COMPETENTE SPECIFICE: 1.1.,1.2, 2.1.,4.1., 4.2.,5.1

COMPETENTE DERIVATE :
 Definirea bioritmului plantelor ;
 Stabilirea relatiilor dintre variatia factorilor de mediu si ritmul de viata al plantelor.

RESURSE MATERIALE:
a. pentru activitatea frontala: manual, fise de lucru, fisa cu poezia “Anotimpurile”
b. pentru activitatea pe grupe : manual, fise de lucru

RESURSE PROCEDURALE : explicatia, conversatia euristica, problematizarea,“Ce se vede?


Ce se aude ? Ce se simte?”, “interogarea autorului”, “ciorchinele”, “mozaic cu fise de
expert”

SURSE DE VERIFICARE : indeplinirea sarcinilor, observatia sistematica a elevilor, intrebari,


fise completate

BIBLIOGRAFIE:
Mihail Aurora, Strinu Zina, Logofatu Luminita – Ghidul profesorului, Biologie clasa
a V-a, Editura ALL, Bucuresti, 1997;
MEC, Consiliul National pentru Curriculum – Ghid metodologic de aplicare a
Programei de Biologie, SC Aramis Print Srl, Bucuresti, 2002;
MEC, Consiliul National pentru Curriculum – Programe scolare pentru clasele a III-a
– a VIII-a, Aria Curriculara: Matematica si Stiinte ale Naturii, Bucuresti, 1999;
Mohan Gheorghe, Ardelean Aurel, Mihail Aurora – Biologie, Manual pentru clasa a
V-a, Editura ALL, Bucuresti, 1997;

SCENARIU DIDACTIC

SPARGEREA GHETII
Spune primul cuvant care-ti vine in minte, pornind de la cuvantul
“ANOTIMP”
- timp: 2 minute

EVOCAREA
“Ce se vede? Ce se aude? Ce se simte ?”

Profesorul citeste poezia “Anotimpurile” si elevii completeaza


fisa .
- timp : 10 minute

REALIZAREA SENSULUI
“Interogarea autorului”
Elevii citesc fragmentul introductiv al lectiei.
Profesorul formuleaza intrebari :
- Ce incearca autorul sa ne comunice ?
- Cum ar putea fi explicata aceasta idee mai clar ?
- Ce cunostinte iti sunt necesare pentru a intelege
bioritmul plantelor ?
- timp: 5 minute

“Mozaic cu fise de expert”


Muzica in surdina Vivaldi - Anotimpurile
Se organizeaza elevii in 3 grupe de baza si 8 grupe de experti.
Fiecare grup de experti lucreaza pentru rezolvarea sarcinilor din
fisa corespunzatoare (1. caracteristicile climei primavara si
toamna; 2. caracteristicile climei vara si iarna; 3. plantele
caracteristice primaverii si toamnei; 4. plantele caracteristic
verii si iernii; 5. bio-evenimentele de pe parcursul primaverii si
toamnei; 6. bio-evenimentele de pe parcursul verii si iernii; 7.
lucrarile agricole specifice primaverii si toamnei; 8. lucrarile
agricole specifice verii si toamnei.
- timp : 10 minute
Fiecare expert se intoarce in grupul de baza pentru a-si informa
colegii si a primi informatiile lor.
Fiecare elev isi completeaza fisa sumativa “ciorchine”.
- timp: 15 minute

REFLECTIA
Prof esorul adreseaza intrebari pentru stabilirea relatiilor dintre
variatia factorilor de mediu si ritmul de viata al plantelor.
Elevii au de realizat desene, eseuri, cvintete despre anotimpuri,
utilizand informatiile primite.

S-ar putea să vă placă și