Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Aricilori veseli – mare(nivel II)


Educatoare:
Tema de studiu: “ Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Subtema: “ Zâna Primăverii a intrat în satul nostru”
Tema zilei: “ Buburuza”
Activităţi pe domenii experienţiale: Domeniul estetic şi creativ
Felul: pictură
Tipul: de consolidare de priceperi şi deprinderi
Scopul: formarea deprinderii de a realiza picturi si redarea prin pictură a unor
cunostinţe dobândite despre insecte(buburuza),stimularea expresivităţii şi a creativităţii
prin pictură ;

Obiective operaţionale :
O1 – să compună în mod original spatiul plastic
O2- să utilizeze materiale şi tehnici diverse alese de el
O3 – să utilizeze culori potrivite pentru redarea realităţii
O4 – să combine culori pentru obtinerea unei picturi originale
O5- să aibă o poziţie corporală corectă atunci când lucrează(în poziţia stând )

Metode si procedee didactice :


 Conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul

Mijloace de realizare :
 hârtie de bloc de desen , pensule , tempera , apă , serveţele, model

DESFĂSURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimente Demers didactic Strategii didactice Evaluarea


didactice
Moment Asigurarea condiţiilor optime necesare
organizatoric
desfăşurării activităţii.
- aerisirea sălii
- aranjarea scaunelor şi a meselor
- pregătirea materialelor folosite în
timpul activităţii

Captarea Captarea atenţiei va fi realizată prin


atentiei prezentarea unor imagini cu Zâna
Primăverii și insecte.
- Se va purta o scurtă conversatie
despre buburuza......

Se anunta tema activităţii :“Buburuza”


şi se prezintă succint obiectivele care
Anuntarea urmează a fi urmărite şi care vor fi
temei şi a prezentate pe înteleşul copiilor .
obiectivelor Se intuiesc materialele puse la dispoziţie
şi se realizează aşezarea copiilor la
mesele de lucru.
Prezentarea modelului : le voi prezenta
un model realizat de mine. Le voi atrage
atentia copiilor asupra culorilor folosite,
îmbinarea unor culori, precizând că
acestea sunt aceleaşi culori care le vom
găsi şi în natură.
Demonstrarea procedeului de lucru
Prin demonstraţie si explicatie voi
orienta atentia copiilor spre orientarea în
spaţiu de lucru,culorile folosite si
îmbinarea lor, precum şi tehnici de
lucru cu materialele puse la dispozitie.
Le voi explica copiilor şi le voi
demonstra cum trebuie să lucreze cu
materialele puse la dispoziţie pentru a
putea realiza pictura aşa încat fiecare
pictură va fi admirată la expoziţia
grădiniţei .
Înainte de a incepe munca vom face
căteva exerciţii de încălzirea muschilor
mâinii.Apoi voi da semnalul de începere
a picturii.

În timp ce copiii vor lucra îi voi


supreveghea şi le voi da indicaţii în caz
Dirijarea de nevoie.
invatarii Voi da preavizul de terminare apoi
avizul de terminare, moment în care voi
cere copiilor să-şi aşeze pictura la
marginea măsuţei şi vom trece la
evaluarea lucrărilor .
Fiecare copil îşi va prezenta lucrarea
realizată, argumentând aşezarea
Obtinerea elementelor, utilizarea culorilor,
performantei respectarea tehnica de lucru.
Impreuna cu copii vom face aprecieri
stimulative asupra fiecărei picturi
Evaluarea realizate, asezând în final toate lucrările
performantei
într-o expoziţie pentru a fi admirate şi de
alţi copii şi de părinţi.
Recompense pentru cei care au lucrat frumos!

S-ar putea să vă placă și