Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială "Ion Buteanu" Buceş

Data

Ora a IV-a
Prof. înv. primar: Diac Loredana Violeta

Clasa pregătitoare Clasa a II-a


Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Împărăţia verii Unitatea tematică: Să învăţăm de la
Forma de reallizare: Activitate integrată Forma de reallizare: Activitate inte
Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi Tipul lecţiei: predare/învăţare/dobân
Scopul: Formarea de priceperi şi deprinderi pentru a cunoştinţe
realiza un produs alimentaţie, dezvoltarea creativităţii Scopul: Optimizarea autocunoaşterii
(simbolul estetic şi practic) pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţ
Competenţe specifice: Competenţe specifice:
Arte vizuale şi abilităţi practice Dezvoltare personală
2.1 Observarea unor caracterisitici simple ale 1.1 Identificarea unor trăsături perso
materialelor întâlnite în mediul familial 2.2 Identificarea regulilor de comuni
2.2 Manifestarea liberă a ideilor şi a trăirilor personale şcolară
3.1 Identificare unor rutine în activit
apelând la forme simple de exprimare specifică artelor
3.2 Aplicarea unor tehnici simpe care
2.3 Realizarea de aplicaţii/ compoziţii/ obiecte/ şi succesul şcolar
construcţii simple, pe baza interesului direct 3.3 Identifacarea hobby-urilor, jocuri
preferate
Competenţe integrate: Competenţe integrate:
 Muzică şi mişcare  Comunicare în limba română
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor asociind mişcări 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea mesajelor
sugerate de text orale în contexte de comunicare cunoscute
 Comunicare în limba română 4.2 Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt pe universul apropiat prin mesaje scurte
teme familiale, rostit clar şi rar  Arte vizuale şi abilităţi practice
2.2 Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la 2.2 Exprimarea ideilor şi a trăirilor personale
universul apropiat prin mesaje scurte neconvenţionale
 Matematică şi explorarea mediului 2.3 Realizarea unor
3.2 Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple pe baza
fenomene /procese/structuri repetitive simple din mediul interesului direct.
apropiat în scopul identificării unor regularităţi  Muzică şi mişcare
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor asociind mişcări
Obiective operaţionale: sugerate de text
Obiective operaţionale:
O1: să completeze un tablou eliptic
O1: să realizeze un desen după o poezie matematică
O2: să descrie activităţile desfăşurate în fiecare etapă a
O2: să formuleze enunţuri corecte şi clare în contexte
realizării produsului
variate de comunicare
O3: să interpreteze liber, creativ lucrări de decorare a
O3: să argumenteze ce ştiu despre meserii
produselor de patiserie exprimând sentimente estetice
O4: să coloreze activităţi cu meserii corespunzătoare
O4: să explice semnificaţiile creaţiilor (prăjituri magice)
O5: să alcătuiască un cadran cu informaţii cunoscute
O5: să mânuiască ăn mod corespunzător instrumentele
despre meserii
de lucru
O6: să corecteze enunţurile date
O6: să respecte etapele de lucru ale activităţii prezentate
O7: să conştientizeze care este importanţa şi rolul
O7: să manifeste interes pentru lecţie
fiecărei meserii în viaţa omului
Resurse
Resurse metodologice
I. Metodologice I.Metodologice
Strategii didactice Strategii didactice
a) Metode si procedee: a) Metode si procedee:
Explicaţia, exerciţiul, conversaţia,observaţia, Conversaţia, explicaţia, descoperirea,
munca independentă, aprecierea verbală problematizarea, metoda Cadranelor
b) Mijloace de ȋnvăţămȃnt: Mijloace de ȋnvăţămȃnt:
Tablou eliptic, blat de prăjituri, creioane colorate Flipchart, fişe de lucru, jetoane cu imagini
comestibile, prosop de bucătărie b) Forme de organizare: frontal, individual
c) Forme de organizare: pe echipe II. Temporale
II. Temporale 50 minue
35 de minute + 15 minute de activităţi recreative III. Umane:
III. Umane: 9 elevi
9 elevi IV. Bibliografie
IV. Bibliografie 1. MEM - Programa şcolară pentru disciplina–
1. MEM - Programa pentru disciplina Arte Dezvoltare personală -- clasa a II-a,
Vizuale şi abilităţi practice - clasa Bucureşti, 2013
pregătitoare, Bucureşti 2013 Pârâială Viorica şi Dumitru, Bălău Claudia, Vasilache
Suport de curs ICOS 2013, Organizarea Aurica, Tănasă Teodora, Activităţi în completarea
interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru programului din ciclul primar, Editura Euristica,
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici Bucureşti, 2004
Desfăşurarea lecţiei
Ora a IV-a

Arte vizuale şi abilităţi practice – clasa pregătitoare Dezvoltare personală – clasa a II-a
I.Moment organizatoric I.Moment organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare unei desfăşurări Se asigură climatul educaţinal favorabil desfăşurării
optime a lecţiei lecţiei
Activitate directă II. Captarea atenţiei
II. Captarea atenţiei Muncă independentă
"Praful magic" – se va realiza un brainstorming prinvind Elevii vor realiza un desen după o poezie matematică
ideile copiilor de completare cu elemente de imaginaţie (anexa 1)
a unui tablou eliptic, apoi 2 elevi vor veni să presare
praf magic strălucitor pe tabloul care se va completa cu
elemente deja prezente dar invizibile în prima fază (fiind
realizate din scotch alb) se vor compara ideile elevilor
cu cele deja prezente în tablou
Se prezintă o poveste didactică pe baza imaginii magice
(cifra9)
"Bibi a sărbătorit ieri aniversarea zilei ei de naştere cu
prietenii ei minunaţi. Şi pentru că astăzi pe parcursul
orelor de curs s-au descurcat minunat mai are pentru ei o
surpriză"
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse
Se anunţă titlul lucrării de astăzi "Prăjitura magică"
IV. Formarea priceperilor şi a deprinderilor
 Prezentarea modelului şi a materialelor necesare
Se prezintă materiale cu care vor lucra la ora de arte
vizuale şi abilităţi practice (Blat de tort decupat sub
formă de figuri geometrice şi creioane colorate
comestibile) – acvititate pe grupe
Elevii vor avea de decorat fiecare bucată de prăjitură
rămasă nedecorată
Se specifică faptul că la sfârşitul activităţii vor avea şi ei
o mică petrecere şi alte surprize
 Prelucrarea normelor de protecţie
Se explică regulile de igienă în bucătărie (spălatul
mâinilor, purtarea şorţuleţelor).
Muncă independentă Activitate directă
Se verifică modul de lucru
Se citeşte poezia
Se adresează câteva întrebări pe baza poeziei
matematice
III. Anunţarea temei/obiectivelor propuse
"Meserii"
IV. Dobândirea cunoştinţelor/predarea/învăţarea
Se realizează jocul didactic "Ce ştiu despre meserii?"
Proba/sarcina 1: "Să vedem dacă ştim cine?"
Se arată imagini cu diferite obiecte şi elevii vor avea de
ghicit cine le foloseşte în meseria sa
Proba/sarcina 2: "Descoperă locul potrivit imaginii"
(anexa 2)
Se realizează un ciorchine – corelarea activităţii cu
meseria corespunzătoare
Se anunţă sarcinile de lucru
Se citesc pe rând activităţile înscrise în bulele
ciorchinelui
Se cere elevilor să completeze cu jetoane posterul cu
ciorchinele pregătit în prealabil după ce imaginea a fost
aleasă de elevi
Proba/sarcina3: "Eu greşesc, tu corectezi!"
Se realizează elevilor un model: eu spun "Zidarul
vindecă bolnavi" tu corectezi "Zidarul construieşte case.
Medicul vindecă bolnavi. "
V. Fixarea cunoştinţelor
Proba/ sarcina 4: "Mintea născoceşte, mâinile lucrează"
Se poartă o discuţie despre importanţa meseriilor
Se realizează frontal la flipchart o fişă împărţită în 4
cadrane (anexa 3)
Se va completa fişa cu informaţiile cunoscute despre
diferite meserii
Activitate directă Activitate directă
Se fac aprecieri asupra modului de decorare a Se fac aprecieri asupra modului de decorare a
prăjiturilor prăjiturilor
Se anunţă ultima surpriză a lui Bibi Se anunţă ultima surpriză a lui Bibi
"Vă mulţumesc dragi copii "Vă mulţumesc dragi copii
Pentru-atâtea bucurii Pentru-atâtea bucurii
Figuri geometrice m-aţi învăţat Figuri geometrice m-aţi învăţat
Tărâmul magic mi-aţi creat Tărâmul magic mi-aţi creat
Cărţile le-aţi completat Cărţile le-aţi completat
Şi pentru c-aşi fost harnici copilaşi Şi pentru c-aşi fost harnici copilaşi
Astăzi eu vă răsplătesc Astăzi eu vă răsplătesc
Coifuri eu vă dăruiesc Coifuri eu vă dăruiesc
Acum haideţi să dansăm Acum haideţi să dansăm
Cu toţii să ne distrăm!" Cu toţii să ne distrăm!"
Elevii vor primi coifuru Elevii vor primi coifuru
Se intonează cântecelul "O lume minunată" Se intonează cântecelul "O lume minunată"
Elevii vor mânca prăjiturile Elevii vor mânca prăjiturile
IV. Concluzii şi aprecieri V. Concluzii şi aprecieri
Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării tuturor Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării tuturor
activităţilor activităţilor

S-ar putea să vă placă și