Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Stanciu Giorgiana Melania


Data: 31.05.2018
Unitatea scolara: Colegiul national „Spiru Haret” Tg-Jiu
Clasa: a VIII- a
Numarul de elevi: 30
Disciplina: Cultura civica
Unitatea de invatare: Proprietatea si Patriotismul
Tipul lectiei: Recapitulare
Durata: 50 minute
Obiectiv cadru
1. Stimularea interesului pentru participarea la viata sociala si pentru exersarea calitatii de cetatean.

Obiective de referinta:
1.1 sa-si utilizeze capacitatile empatice in diferite situatii civice;
1.2 sa recunoasca si sa se implice in situatii in care este nevoie de actiune sociala;
1.3 sa manifeste interes si initiativa in rezolvarea problemelor comunitatii din care face parte.
Obiective operationale:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:
– Sa inteleaga atat termenul de “proprietate”, cat si termenul de “patriotism”;
– Sa dea exemple de atitudine positiva/negativa asupra proprietati;
– Sa dea exemple de comportament patriotic si nepatriotic.
– Sa isi reactualizeze cunoastintele pe baza fiselor de lucru

STRATEGII DIDACTICE :

a) Principii didactice :
- principiul participarii si invatarii active
b) Metode de invatare :
- metode de comunicare orala :
 expunerea
 converstţia
c) Procedee de instruire :
- invtaarea prin descoperire, prin raspunsuri la intrebari
d) Forme de organizare :
- de grup
e) Forme de dirijare a invatarii :
- dirijată de profesor
- independenta
- g)Mijloace didactice :
- tablă,creta,fise de lucru
f) Metode de evaluare :
-verificare orala
Desafurarea lectiei

Momentele instruirii (timp) Activitatea profesorului (P) Activitatea elevilor (E) Resurse materiale Modalitati de evaluare

1.Moment Verifica prezenta elevilor si Raspund solicitarilor


organizatoric disponibilitatea colectivului profesorului Observatia
( 2 min) clasei pentru inceperea orei.

2.Captarea atentiei elevilor, -Profesorul anunta planul de -Elevi asculta explicatiile


anuntarea planului de recapitulare profesorului Fise de lucru Observatia
recapitulare si a
competentelor vizate
( 3 min)

-Profesorul imparte colectivul -Elevii asculta si noteaza.


de elevi în grupe de cate 2 -Urmsresc explicatiile
3.Recapitularea continutului elevi explicand modul de profesorului si ajutati de
pe baza planului stabilit. lucru si felul in care elevii acesta incep a lucra pe grupe,
Completarea fisei de lucru. trebuie sa ofere cunostintele completand fisele de lucru
acumulate pe parcursul oferite de profesor. Fise de lucru Evaluarea orala si scrisa
(35 min) capitolelor Tabla
-Profesorul se asigura asupra Creta
faptului ca elevii au inteles -Elevii completeaza la tabla
cerintele si imparte schema, cat si in fisele de
fisele de lucru. lucru.
4.Realizarea feed-back-ului -Profesorul lanseaza o scurta -Elevii formuleaza
( 5 min ) discutie privind problemele raspunsurile la intrebarile - Evaluarea orala
cele mai importante din puse de profesor.
lectie, pentru consolidarea
cunostintelor .

6.Evaluarea activitatii -Profesorul evalueaza


elevilor. raspunsurile atat sub aspect -
(3 min.) calitativ, cat şi sub aspect Evaluare orala
cantitativ. Vor fi notati elevii
care au avut o participare
activă pe parcursul lectie.

- -
7.Sarcini de lucru pentru De memorat cateva dintre -Elevii noteza in caiete
acasă. citatele aflate in fisa de lucru explicatiile profesorului
(2 min.) privind realizarea temei.

S-ar putea să vă placă și